ישראלי בן 15 נורה למוות במהלך עבודות של משרד הביטחון בגבול מצרים

נמר בסאם אבו עמאר מלקיה עבד עם קרובי משפחתו בגדר הגבול באזור הר חריף, ונורה על ידי שוטר מצרי שחשב הוא מבריח. מתחקיר ראשוני עולה כי המידע על העבודות בגבול לא הועבר לכל כוחות המצריים כראוי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

נמר בסאם אבו עמאר, בן 15 מלקיה נורה למוות היום אחר הצהריים (שלישי) בגבול מצרים באזור הר חריף, בעת שעבד עם קרובי משפחתו סמוך לגדר הגבול במסגרת עבודות תחזוקה של משרד הביטחון. הוא פונה במסוק חיל האוויר לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע, אך מת מפצעיו. לפי העובדים של חברת הקבלן שהיו עדים לתקרית, הנער נהרג מירי מכוון שבצע לעברו שוטר מצרי. מתחקיר ראשוני של מערכת הביטחון עולה כי השוטר המצרי ירה לעבר העובדים כי חשב שמדובר במבריחים.

מנהל העבודה במקום, נור נימר, סיפר כי לפני הירי העובדים עבדו בצד המצרי וניקו עשבייה, כאשר אחד משוטרי הגבול המצרים ביקש מהם להתרחק לגבול ישראל. "כשהם היו בדרך חזור, אחד השוטרים ירה צרור ופגע בו", אמר נימר.

עבודות להגבהת גדר הגבול עם מצרים, ביוני
עבודות להגבהת גדר הגבול עם מצרים, ביוניצילום: Eliahu Hershkovitz / אליהו

התחקיר הפנימי של צה"ל והצבא המצרי נמשך. מסקנותיו הראשוניות מצביעות על כך כי הירי שהרג את אבו עמאר היה מכוון מצד השוטר המצרי, אך הוא סבר כי מדובר במבריחים בגבול. מהתחקיר הראשוני עולה סברה כי המידע על העבודות בגבול לא הועבר לכל הכוחות המצריים כראוי.

אביו של ההרוג, בסאם אבו עמאר, אמר מחוץ לבית החולים סורוקה כי "אני מאשים את משרד הביטחון. לא היתה אבטחה של צה"ל על העובדים במהלך חלק מהעבודה. החיילים עזבו את המקום, חזרו רק כששמעו ירי בצרורות וגם אז לא הגיבו... פשוט מאוד הצבא הפקיר את החברה. הפקיר אותם". הוא הוסיף כי בנו עובד באתר זה כמה ימים והיה "מגיע לעשות קפה לפועלים, שכולם בני משפחה". מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הוצבה אבטחה באזור". 

ההרוג בגבול מצרים, נמר בסאם אבו עמאר
נמר בסאםצילום: באדיבות המשפחה

ממשרד הביטחון נמסר בתחילה כי חברת הקבלן שקיבלה את הזיכיון לבצע את עבודות התחזוקה שכרה חברת קבלן נוספת, במסגרתה הועסק אבו עמאר בן ה-15. ממשרד הביטחון נמסר כי "נעשתה פנייה לחברה הזכיינית כדי לקבל את פרטי העובד, לרבות גילו, על מנת להמשיך בבירור האירוע". לאחר מכן טענו שהוא הצטרף לבני משפחתו, שהם אלו שהועסקו דרך החברה הקבלנית. גם בני משפחתו של אבו עמאר טענו כי הנער עזר למשפחה, ולא הועסק ישירות באתר.

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) הודיע בתגובה לאירוע הירי כי "מזעזע שמשרד הביטחון מעסיק ילדים, בכוונתי ליזום על כך דיון דחוף בוועדת החוץ והביטחון". לדברי בר-לב, "משרד הביטחון הוא פיל גדול מדי כדי לנסות ולהסתתר מאחורי חברה קבלנית שהעסיקה ילד בן 15. לא יתכן שמשרד הביטחון יעסיק ילדים ובכוונתי ליזום על כך דיון דחוף בוועדת החוץ והביטחון עם תחילת מושב החורף בשבוע הבא. חובתו של משרד הביטחון להכיר באבו עמאר כחלל של משרד הביטחון, ולבוא בדין ודברים עם המחדל שהביא להריגתו".

ביוני 2014 נהרג הנער מוחמד פהמי קראקרה ושלושה גברים נוספים, בהם אביו, נפצעו מפגיעת טיל סמוך לגדר הגבול עם סוריה באזור תל חזקה שברמת הגולן. קראקרה מהיישוב עראבה, שהה במקום עם אביו, שנפצע באורח בינוני, ועם שני עובדי חברה אזרחית שביצעו עבודות תשתית על הגדר עבור משרד הביטחון. 

חצי שנה לפני כן נהרג סאלח אבו לטיף, עובד קבלן של אגף הבינוי במשרד הביטחון מירי של פלסטינים מעזה לעבר אזור גדר המערכת בקיבוץ נחל עוז. אבו לטיף, בן 22 מרהט, נפגע באורח קשה מהירי כאשר עסק יחד עם צוות צבאי בעבודות תשתית בעקבות נזקי סופת החורף שהתחוללה באותו חודש. 

ביוני 2012 נהרג סעיד פשאפשה, עובד של משרד הביטחון נהרג בתקרית שאירעה בציר פילדלפי, סמוך ליישוב באר מילכה שעל גבול מצרים. חוליית מחבלים שעברה את הגבול לישראל, במקום בו לא היתה גדר, טמנה מארב לשני כלי רכב של צוותי משרד הביטחון שעבדו על השלמת גדר המערכת. שני המחבלים עברו את הגבול, הטמינו מטען והמתינו לכלי רכב ישראליים שעוברים על הציר. הם קיבלו סיוע ממחבל נוסף שהוצב בצדו המצרי של הגבול. לאחר כמה דקות המתנה, הופעל המטען על אחד מכלי הרכב ובוצע ירי, בין היתר טיל RPG שהחמיץ את מטרתו. כתוצאה מהירי הידרדר אחד מכלי הרכב לתעלה ופשאפשה נהרג. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ