מסמכים של בכיר ק-ג-ב: חברי כנסת, אלוף בצה"ל ועובדים בפרויקטים מסווגים גויסו כסוכני הארגון

במסמכים שחשף עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן מפורטת פעילותם של מרגלים ישראלים בשירות ארגון הביון של ברית המועצות לשעבר. אחד מהם היה חבר הכנסת לשעבר אלעזר גרנות, שהיה חבר ועדת חוץ וביטחון

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ארגון הביון של ברית המועצות לשעבר, הק-ג-ב, גייס והפעיל סוכנים ומרגלים מקרב חברי כנסת, קצינים בכירים בצה"ל, אנשי מודיעין ועובדים בפרויקטים מסווגים – כך עולה מתחקיר של עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן. 

רשימת הסוכנים שגייס הארגון כוללת, לפי הדיווח, אלוף בצה"ל, שכבר אינו בחיים, לצד שלושה חברי כנסת לשעבר. אחד מהם היה אלעזר גרנות, מזכ"ל מפלגת מפ"ם וחבר בוועדת החוץ והביטחון בשנות ה-80. לפי הדיווח גויסו גם מהנדס בכיר בפרויקט המוביל הארצי, בעל תפקיד מסווג בתעשיה האווירית שתיכננה אז את מטוס הלביא וסוכן נוסף שעסק בתחזוקת טנק המרכבה. בנוסף, ייתכן כי אחד הסוכנים, אשר כונה "מלינקה", פעל באגף לריגול נגדי של השב"כ.

הדיווח מתבסס על עיון במסמכי ק-ג-ב חשאיים, שהעתיק אחד מעובדי הארכיון של הארגון, ואסילי מיטרוקין, בין שנות ה-60 לשנות ה-80. ב-1992 הוא ערק לבריטניה ומסר למודיעין הבריטי את המסמכים, ובעשורים הבאים פורסמו חלקם בספרים ובעיתונות. הפרסום עורר שערורייה בינלאומית, משום שנחשפו בו שמות של סוכני ק-ג-ב שפעלו בארה"ב, בבריטניה ובמדינות נוספות.

מיטרוקין מת בבריטניה ב-2004. לפני כחצי שנה התירה סוכנות הביון הבריטית, MI6, לפרסם חלקים נוספים מהארכיון הגדול שהותיר אחריו. ברגמן מצא במסמכים חומרים שקשורים לפעילות הק-ג-ב בישראל. "החומר, כולו ברוסית, הופקד בארכיון צ'רצ'יל קולג' בקיימברידג' וניתנה לי גישה אליו בתנאי עיון קפדניים ותוך שמירה על סודיות", אמר ברגמן ל"הארץ".

לפי ברגמן, חלק מהמרגלים הישראלים ששמותיהם מופיעים במסמכים נחשפו ברבות השנים על ידי השב"כ והועמדו לדין בישראל, אך החומרים החדשים מוסיפים עוד פרטים על פעילותם כמרגלים.

בחודש שעבר פירסם עיתונאי הערוץ הראשון, אורן נהרי, את אחד השמות שמופיעים במסמכים האלה: מחמוד עבאס "אבו מאזן", יו"ר הרשות הפלסטינית, אשר לפי הנטען ב-1983 היה סוכן של הק-ג-ב ברוסיה ופעל תחת הכינוי "קרוטוב", חפרפרת, ברוסית.

ראובן מרחב, איש המוסד והשב"כ לשעבר, שהיה אחראי על סיכול הריגול של מזרח אירופה בישראל, התייחס לאחרונה בביטול לחשיפתו של אבו מאזן כסוכן ק-ג-ב. במכתב שפירסם ב"הארץ" כתב "לא סוכן ולא נעליים", והסביר: "הק-ג-ב, בכל גלגוליו, הוא ארגון של מעצמה גלובלית, המקיים מעקב אחרי אנשים, תהליכים, תנועות לאומיות ומדינות... לעבאס היה תיק בק-ג-ב בו הצטברו הדיווחים מהסייענים שבאו עמו במגע. סביר שבדרך שגרה נבדקו אפשרויות להמשיך במגעים, כמו עם פעילים אחרים. גם אם שמו של אבו מאזן נשמר בק-ג-ב כסוכן, הרי מעבר להיותו איש קשר מדיני בכיר, הוא לא היה סוכן רוסי...מה שרואים משם - אינו בהכרח תיאור המציאות כאן...טבעי לק-ג-ב להאדיר את שמו על ידי ניפוח רשימות ה'סוכנים' ובכך לספק את רצון אנשי המודיעין לרומם את שמם ואת האינטרסים שלהם: קידום אישי ויוקרה".

סכנה אמיתית או מידע חסר משמעות?

מה המשמעות של אזכור שמם של חברי כנסת, קצינים, אנשי מודיעין ועובדים בתעשיות סודיות כמי שהיו "סוכנים" של הק-ג-ב? בשאלה המורכבת הזו יש מחלוקת בין ברגמן למרחב. בשיחה עם "הארץ" אמר מרחב כי "רוב מוחלט של מי שמוצג כ'סוכן' ק-ג-ב היו אנשים בעלי מידע חסר ערך ומשמעות". מרחב הסביר, כי לקציני המודיעין של ארגון הביון הסובייטי היה אינטרס להגדיל באופן מדומה את נפח הפעילות שלהם, כדי להצדיק את קיומם וכדי לקבל העלאה במשכורת, קידום או אפילו חופשה שנתית נוספת. הם עשו זאת, לדבריו, בין היתר באמצעות הדבקת הכינוי "סוכן" לכל אדם מזדמן עמו ניהלו שיחות אגביות בענייני יום-יום, אשר ערכן המודיעיני והביטחוני היה מזערי או שלא היה קיים.

ברגמן, מנגד, טוען כי מעיון במסמכים הופתע מהיקפו של ניסיון החדירה של הק-ג-ב לישראל. "אני לא אוהב תיאוריות קונספירציה ואני לא חושב שכל העולם נגדנו, אבל כשקוראים את החומר אתה לא יכול שלא לתמוה על העוצמות של המאמצים שהק-ג-ב הקדיש לישראל", אמר ל"הארץ". "חלק מהדברים סבירים: הק-ג-ב ראה בישראל שלוחה של ארה"ב, ולכן ניסה לגייס דרכה סוכנים שיספקו לו מידע על ארה"ב. סביר גם שיעסקו שם באיסוף מידע על מדינת ישראל כדי לעזור למדינות שקשורות אליה כמו סוריה", הוסיף. "אבל יש כאן דבר אחד רחב יותר: הק-ג-ב ראה בציונות עצמה סיכון שני בחשיבותו רק לאויב המרכזי, ארה"ב. הם באמת האמינו בכוח המיתי של היהודים, שבתוכו מדינת ישראל היא זרוע שפועלת על פי מה שהגוף - היהדות העולמית - מורה להם. הם באמת רואים בזה סכנה מבחינתם להגמוניה הסובייטית בחלקים שונים של העולם", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ