שרים ויו"ר הכנסת בכנס לשינוי הסטטוס קוו בהר הבית: "מקפח את העם היהודי"

"אסור לנו להסכים לחרפה הזו", אמר סגן שר הביטחון בכנס הקורא להתיר לחברי כנסת לעלות להר הבית, שבו השתתפו גם השרים ארדן, אריאל ואלקין. בתקופה האחרונה נמנעו השרים מהתבטאויות בנושא על רקע גל האלימות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר גלעד ארדן במתחם הכותל בשנה שעברה
השר גלעד ארדן במתחם הכותל, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

יושב ראש הכנסת ושלושה שרים, בהם השר לביטחון הפנים, וכן סגן שר הביטחון, השתתפו היום (שני) בכנס למען שינוי הסטטוס קוו בהר הבית ובקריאה להתיר לחברי הכנסת לעלות אליו. "כנס דורשי ציון" נערך במשכן הכנסת ביוזמת ח"כ יהודה גליק (הליכוד). במהלך האירוע הוכרז על הקמתה של שדולה חדשה בכנסת: שדולת הר הבית.

מדובר באירוע חריג, כיוון שהתבטאויות השרים שברו תקופה ארוכה של שתיקה בנושא הסטטוס קוו. לפני כשנה, במאמץ להרגיע את גל האלימות שפרץ סביב טענת הפלסטינים כי ישראל מתכוונת לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית, הורה ראש הממשלה לשרים שלא להתבטא בנושא. 

הכנס מתקיים גם על רקע הלחץ הגובר על נתניהו לבטל את איסור העלייה להר הבית לחברי כנסת ושרים. זו נאסרה עליהם בשנה האחרונה בעקבות התחייבותו של נתניהו למלך עבדאללה, בניסיון להרגיע את הרוחות. בעקבות החגים, שעברו בשקט יחסי בהר הבית ובירושלים, שבו והעלו חברי הכנסת את הדרישה לאפשר להם לבקר במקום.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר: "לתפיסתי, זכותנו על הר הבית לא ניתנת לערעור. זהו המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. הסטטוס קוו בהר הבית כיום מקפח את העם היהודי". השר להגנת הסביבה ולירושלים, זאב אלקין, החמיא לאנשי תנועות הר הבית ואמר כי "הרבה פעמים אתם עושים את המלאכה שהממשלה לא עושה".

השר אורי אריאל ומיכאל בן ארי עולים להר הבית, ביום ירושלים 2012
השר אורי אריאל ומיכאל בן ארי עולים להר הבית, ביום ירושלים 2012צילום: מיכל פתאל

שר החקלאות אורי אריאל קרא לראש הממשלה להתיר לחברי כנסת ושרים לעלות להר הבית. לדבריו, כל גורמי הביטחון תומכים בדרישה הזו, אבל "לצערי, יועצי ראש הממשלה והוא עצמו מונעים זאת שלא בצדק ולא בדין". אריאל קרא גם לפתיחת כל שערי הר הבית בפני יהודים וקרא, "די לחרפה ולעליבות".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן קרא לפרסם את התקנות שחיבר בתפקידו הקודם, כסגן שר הדתות, להסדרת תפילת יהודים בהר הבית. "הר הבית הוא מקום שכל בן דת אחרת יכול לבוא אליו. רק לבני הדת היהודית אסור להתפלל בהר הבית. אסור לנו להסכים לחרפה הזו. צריכים לקרוא לממשלה ולכנסת לאפשר תפילת יהודים, להפוך אותה לדבר רגיל ומותר".

בין הדוברים בכנס נשמעו גם קולות קיצוניים יותר. רפאל מוריס, מייסד תנועת "חוזרים להר", אמר: "כשנגיד שהר הבית הוא שלנו ורק שלנו ואין בו מקום לאף אחד אחר, אז ננצח בעמונה, אז נכבוש - לא רק את הר הבית, אלא גם את ירדן ואת סוריה ונקים מדינה יהודית אמיתית על כל ארץ ישראל השלמה".

"כנס דורשי ציון" מתקיים זו השנה עשירית, ולראשונה נערך בכנסת. האירוע מציין את יום עליית הרמב"ם להר הבית ב-ו' בחשוון. בתום הכנס שנערך לפני שנתיים ניסה מתנקש פלסטיני לרצוח את גליק, שניצל לאחר טיפול ארוך. אתמול ציינו פעילי הר הבית שנה מוצלחת מאוד מבחינתם במספר העולים להר הבית – למעלה מ-14,000 יהודים שעלו להר השנה, לעומת 11,000 בשנה שעברה. בנוסף, הם ציינו את מינויו של ארדן לשר לביטחון פנים כנקודת תפנית ביחס של המשטרה לעולים היהודים להר הבית. לדברי הפעילים, בחודשים האחרונים חלה התגמשות בתנאים שמציבה המשטרה לעולים היהודים להר ואיסורי התפילה והפולחן נאכפים בפחות נוקשות מבעבר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ