בג"ץ קבע כי מאחז עמונה יפונה בדצמבר; נתניהו: פועלים לפתור את הבעיה

השופטים נאור, חיות ומלצר מתחו ביקורת על המדינה שביקשה "בדקה ה-90" להאריך מועד הפינוי שנקבע ל-25 בדצמבר: "המסר הוא שניתן למנוע ביצועם של פסקי דין בשל חשש מפני איומים ואלימות"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בג"ץ דחה היום (שני) את בקשת המדינה לעכב את פינוי עמונה, ושופטיו מתחו ביקורת על התנהלות המדינה בנושא. משמעות ההחלטה היא כי המאחז הבלתי חוקי יפונה עד 25 בדצמבר, כפי שהורה בג"ץ לפני שנתיים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לסוגייה בישיבת סיעת הליכוד ואמר כי "אנו מודעים למצוקה של תושבי עמונה ופועלים בדרכים שונות כדי לפתור את הבעיה". 

את ההחלטה קיבלו השופטים מרים נאור, אסתר חיות וחנן מלצר, ופסק הדין נכתב על ידי נשיאת העליון נאור. "התבקשנו 'בדקה ה-90' להאריך מועד לפינוי שנקבע בפסק דין", כתבה נאור בהחלטה. "עלינו להיזהר פן מועדים שנקבעו בפסק דין יהפכו להמלצה. החובה לקיים פסק דין אינה עניין של בחירה. מדובר במרכיב הכרחי של שלטון החוק אליו כפופים הכל כחלק מערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". 

עמונה, השבוע
עמונה, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד כתבה נאור כי "בקשת המדינה - הנסמכת בעיקרה על שיקולים שכבר שוקללו בפסק הדין המקורי – מהווה למעשה ניסיון לשנות את האיזונים שנקבעו בו. זאת לא ניתן לקבל". בנוסף, הזהירו שופטי בג"ץ כי אי ביצוע פסק הדין שהורה על הפינוי בעוד חודש וחצי יגרור השלכות: "המסר הטמון בכך הוא שניתן למנוע ביצועם של פסקי דין בשל חשש של המדינה מפני איומים ואלימות, מסר שעמו אין להשלים במדינת חוק", נכתב בפסק הדין. 

נאור הוסיפה, ביחס להצעת החוק להלבנת המאחזים הבלתי חוקיים שאושרה אתמול בוועדת השרים לחקיקה: "נבהיר, מצדנו, כי איננו מביעים כל עמדה בעניין הצעת החוק ואף לא על עיתוי קידומה. הכרעתנו אינה מושפעת מעניין זה. פסק הדין קבע מלכתחילה פרק זמן ארוך, המתחשב בצורך לאפשר לתושבים ולמדינה להיערך כראוי לפינוי. יתרה מכך, פרק הזמן הארוך לפינוי לא נקבע בחלל ריק. הוא משקף את ניסיון העבר, אשר לימדנו כי המדינה אינה מזדרזת לקיים פסקי דין המורים על פינוי בנייה לא חוקית באזור יהודה ושומרון ולא אחת אף אינה עומדת במועדים שנקבעו לביצועם".

נאור מתחה ביקורת על בקשת הדחייה וכתבה: "'עוד חוזר הניגון', ושוב אנו נדרשים לבקשה להארכת מועד לביצוע פסק דין סופי לפינוי. לא שוכנעתי כי יש הצדקה לכך. הפעולות שננקטו על ידי המדינה לצורך ביצועו של פסק הדין בשנתיים האחרונות תוארו בתמציתיות. מתיאור זה קשה להבין כיצד הגענו עד הלום. זאת בין השאר בשים לב לכך שבעבר המדינה הצליחה לקדם במהירות פתרונות תכנוניים במקומות אחרים".

המאבק המשפטי על עמונה
המאבק המשפטי על עמונה

בבקשתה טענה הפרקליטות כי על פי חוות דעת ביטחונית של שב"כ, הסיכוי שהמאחז יתפנה בדרכי שלום וללא אלימות יגדל משמעותית אם הפינוי יידחה. הנשיאה נאור כתבה בנושא כי "מהחומר שהונח לפנינו עולה כי ההיתכנות של פינוי בהסכמה ובדרכי שלום מוטלת בספק, בלשון המעטה. לפי תצהירם של מרבית תושבי עמונה, שתוכנו הובא בהרחבה לעיל, רוב התושבים מתנגד באופן נחרץ לחלופה העיקרית שהמדינה מבקשת לקדם, היא אתר 'שבות-רחל מזרח'. התנגדות זו שומטת את הקרקע מתחת בקשתה של המדינה לעכב את הפינוי לצורך הכשרת אתר זה".

בהמשך כתבה נאור: "אף שאיננו מקלים ראש בשיקול ההסכמה והפינוי בדרכי שלום, שיקול זה אינו חזות הכל. יש לקחת בחשבון גם שיקולים חשובים אחרים, שבראשם הפגיעה בקניין הפרטי ובעקרון שלטון החוק... לא היתה חובה להמתין עם הפינוי לרגע האחרון וניתן היה להעתיק את מקום המגורים והלימודים קודם לתום התקופה שנקבעה. כפי שהתרענו בעבר, 'צד הפונה לבית המשפט בבקשות לארכה ברגע האחרון חייב להיערך גם לאפשרות שמבוקשו לא יינתן לו'".

הערב התכוון היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להעביר לבג"ץ הודעת עדכון בדבר אישורה של הצעת החוק להלבנת מאחזים בוועדת השרים לענייני חקיקה אמש. היועץ מתנגד לחוק וסבר כי אישורו יפגע בסיכויים של בקשת הדחייה לכהתקבל, שהוערכו מלכתחילה כנמוכים. בהודעה מטעמו לאחר הדיון אתמול בוועדה אמר כי "הצעת החוק מאפשרת הפקעה של קניין פרטי בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי".

עם דחיית הבקשה להארכת מועד הפינוי מתייתר העדכון, שכן שופטי בג"ץ החליטו לא לאשר את הבקשה ללא קשר למהלכי החקיקה המקודמים בכנסת, כאשר הקרב הבא בבג"ץ ואל מול היועמ"ש צפוי להתנהל סביב החוק, אם זה יאושר בכנסת. 

במקביל לפרסום פסק הדין של שופטי בג"ץ בעניין עמונה, ובהתייחס לחוק להלבנת המאחזים, אמר שר החינוך נפתלי בנט בישיבה של סיעת הבית היהודי כי "הציבור מאס בשמאל הקיצוני שהולך ומצטמק בקלפי, ולכן השמאל מאס בדמוקרטיה ומצא פטנט: אם אנחנו לא מצליחים לעקור את יהודה ושומרון, נלך דרך בתי המשפט. לא ככה כופים מדיניות על כלל מדינת ישראל. רוצים לשכנע - תשכנעו בשדה הציבורי. כמו שאנחנו עושים".

מארגון "יש דין" שהגיש את העתירה נמסר בתגובה כי "שופטי בג"ץ הבהירו היטב שגם הפעם, כמו במקרים קודמים, המדינה מנסה למצוא תירוצים בדקה ה-90 כדי להתחמק מביצוע פסק דין של בג"ץ. טוב עשה בית המשפט כאשר דחה את הבקשה, שלא עמד מאחוריה דבר מלבד כניעה של הפרקליטות ללחצים פוליטיים. טוב תעשה המדינה אם תשנן את מה שנכתב בפסק הדין בנוגע למגרון ואשר מצוטט גם בהחלטה היום: 'החובה לקיים פסק דין אינה עניין של בחירה. מדובר במרכיב הכרחי של שלטון החוק אליו כפופים הכל כחלק מערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית'".

בארגון הוסיפו כי "החלטת השופטים כי יש לקיים את פסק הדין ולהשיב את האדמות שעליהן נבנה המאחז עמונה לבעליהן הפלסטינים מדגישה את האבסורד שבהחלטת ועדת השרים אתמול, אשר אישרה חוק שנועד להכשיר גזל ועושק".

ועד הפעולה ביישוב עפרה מסר בתגובה כי "החלטת בג"ץ לא מותירה ברירה אלא להאיץ את חקיקת חוק ההסדרה ולהשלימו תוך זמן קצר על מנת שניתן יהיה לפעול על פי מדיניות: 'מה שיוסדר,  לא יוסר!'".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מקווה שבג"ץ מסביר בנימוקיו מדוע תאריך פינוי עמונה 'קדוש', אבל בכל מקרי הפלישות בארץ הוא לא קובע מועד אחרון לפינוי הקרקע שבנו עליה. חובתו לנמק".

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, אמרה: "צר לי על החלטת בית המשפט. זו החלטה קרה המנותקת מהציבור ומהסיטואציה המורכבת. לא ראיתי התייחסות דומה לעשרות אלפי בתים לא חוקיים, בנגב, בגליל ובואדי ערה". לדברי רגב, "אני מאמינה שנשלים את חקיקת חוק ההסדרה בשבועיים הקרובים ותושבי עמונה ידליקו בביתם את נרות החנוכה".

שר התיירות יריב לוין מסר כי "שופטי בג"ץ הפנו פעם נוספת כתף קרה להתיישבות. שוב זועקת לשמים הקלות הבלתי נסבלת של עקירת משפחות שלמות מבתיהם. בג"ץ בהחלטתו היום מוכיח שהשמירה על זכויות האדם, עיקרון קדוש עבור שופטיו, אינו תקף כאשר מדובר בתושבי עמונה. אני מצפה משופטי העליון לגלות חריצות ונחרצות דומה גם בהכרעות הנוגעות לבנייה הבלתי חוקית הערבית. היום, יותר מתמיד, מתחדדת ההבנה כי חייבים להציב את שינוי פניה של מערכת המשפט בראש סדר העדיפויות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מסר כי "כצפוי בג"ץ דחה את בקשת המדינה לקבלת ארכה לפינוי עמונה. סבלם של המתיישבים וההשלכות הצפויות מהריסת בתיהם ללא חלופה לא 'שווים' לבית המשפט חצי שנה של דחייה. ההחלטה הקרה והמנוכרת הזו ממשיכה את הקו האטום שלא לומר אכזרי שמגלה בג"ץ בשנים האחרונות למתיישבים כבני אדם וכאזרחי המדינה. זו תוצאה של מסע דה-לגיטימציה שיטתי שעשו ארגוני השמאל הקיצוני למתיישבים בבג"ץ ואין לי אלא להצר על כך שבית המשפט נופל במלכודת הזו פעם אחר פעם  ומשמש כלי ניגוח פוליטי בידיהם של מי שנכשלים פעם אחר פעם בקלפי ומנסים לכפות את דעת המיעוט שלהם על הרוב בחברה הישראלית דרך בג"ץ. נתקן את העוול הזה, נשלים בע"ה את חקיקת חוק ההסדרה בכנסת בשבועות הקרובים ונמנע הרס מזיק ומסוכן של ישוב פורח בארץ ישראל".           

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר כי יש "לסיים עם הפיאסקו ועם מסך העשן ולפנות את עמונה עכשיו כמתחייב מהחלטת בג"ץ. הממשלה מתעללת בשלטון החוק ובתושבי עמונה על ידי הפרחת תקוות שווא שהחלטת בג"ץ הפיכה. כדי לסיים את הפיאסקו ולהוכיח שיש שלטון חוק במדינת ישראל, שיש גם שופטים בירושלים וגם ממשלה במדינת ישראל, על שר הביטחון וראש הממשלה לפנות את עמונה עכשיו ולא לחכות לדקה ה-90".     

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה בתגובה כי ״יש שופטים בירושלים, אבל עדיין אין ממשלה. שמחה על החלטת בג״ץ. ההצגה הבזויה בוועדת השרים אתמול שלא הצליחה להכשיר את החוק, תכשיר עכשיו הסתה נגד 'שופטים שמאלנים', ואת המחיר יש חסרי אחריות שמוכנים לשלם מסביב לשולחן הממשלה״.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ