שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מפקד זרוע היבשה לשעבר: מאחורי שילוב נשים בשריון עומדים גופים אינטרסנטיים שרוצים להחליש את צה"ל

האלוף במילואים יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, כינה את היוזמה לשילוב נשים כטנקיסטיות "שערורייה שתפגע ביכולת של צה"ל", והוסיף כי קרא מחקר לפיו מאחורי פתיחת תפקידי לחימה לנשים עומדים ארגוני שמאל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרמטכ"ל גדי איזנקוט ויפתח רון טל, ב-2004
הרמטכ"ל גדי איזנקוט ויפתח רון טל, ב-2004צילום: מוטי קמחי
גילי כהן
גילי כהן

האלוף במילואים יפתח רון טל, מפקד זרוע היבשה לשעבר המשמש כיום כיו"ר חברת החשמל, התייחס לאפשרות לשלב נשים כלוחמות בחיל השריון ואמר: "יש מאחורי המהלך גופים אינטרסנטיים שעושים זאת כדי להחליש את צה"ל".

יפתח רון טל
יפתח רון טלצילום: אוליבייה פיטוסי

רון טל טען בראיון לקלמן ליבסקינד ברדיו "גלי ישראל" כי היוזמה לשלב נשים כלוחמות שריון הוא "שערורייה, שתפגע בכל מה שרק ניתן להעלות על הדעת – כולל היכולת של צה"ל". האלוף במילואים טען כי שילובן של נשים בתפקידים אלו ישפיע על היכולת המבצעית של צה"ל, והוסיף כי היעד הבא של ארגוני הנשים, שלטענתו עומדים מאחורי התוכנית, הוא לשלב נשים בחטיבות החי"ר של הצבא. "מי שמוביל את הקו הזה, סליחה על הביטוי הוא פשוט מטורלל", אמר האלוף במילואים. "מה, ירדנו מהפסים? השלב הבא זה לא הטנקים, השלב הבא זה חטיבה 35 (חטיבת הצנחנים), חטיבת גולני, חטיבת גבעתי וחטיבת הנח"ל".

האלוף במילואים רון-טל הוסיף עוד כי לדעתו, ישנם גופים בעלי אינטרס שמובילים יוזמה להרחבת תפקידי הלחימה הפתוחים לנשים בצה"ל, כדי להחליש את הצבא. לדבריו, הוא קרא מחקר בנושא לפיו "מי שעומד מאחורי זה זה לא ארגוני נשים, זה ארגוני שמאל". רון טל המשיך ואמר כי "הארגונים האלה, יש עדויות (לכך), אני מאוד זהיר, שהתכלית של הפעולה הזו - היא החלשה של צה"ל. להגיד לך שאני עומד מאחורי זה, לא, אני לא מכיר, אני שמעתי את זה בגוף ראשון ולכן אני יכול להגיד את זה. אני חושב שיש מאחור גופים אינטרסנטיים שמשתמשים במהלך הזה, שלכאורה הוא מהלך דמוקרטי ומאוד חשוב, שמחזק ומייצר יותר לוחמים בצה"ל, על מנת להחליש את היכולת של הצבא שלנו. זה נורא ואיום, אני יודע שזה נורא ואיום, אבל אני מאוד חושש מזה".

למעשה, מי שהציג את היוזמה לשילוב נשים בתפקידי לוחמה בחיל השריון, שפורסמה ב"הארץ" בשבוע שעבר, היה צה"ל בעצמו. תא"ל ערן שני, ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח האדם בצה"ל, הציג במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון את היוזמה הפנימית בצבא, לפתוח מערכים נוספים לשילוב נשים לוחמות. לדברי קצין בכיר אחר באגף כוח האדם, שהתייחס ליוזמה זו, הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, מגלה רצינות בבחינת האפשרות. "אם אשה נכנסת לטנק, וזה קורה בכל העולם – זה יכול לקרות גם פה", טען הקצין.

ככלל, נשים יכולות לשרת כטנקיסטיות בכמה צבאות בעולם – ביניהן בנורבגיה, בקנדה ובאוסטרליה, ובאחרונה הוחלט גם בבריטניה לפתוח את שורות חילות השריון והרגלים בעבור נשים, לאחר שנמצא כי הן מסוגלות לעמוד בדרישות הפיזיות הנדרשות. ההחלטה התקבלה בהשראת הנעשה בצבאות של קנדה וארצות הברית, בהם כל התפקידים בצבא פתוחים לנשים. לאחרונה הוכשרה לראשונה אשה כחברת צוות טנק בארה"ב, והיא חלק מהמשמר הלאומי של איידהו.

מאז הפרסום, הזהירו כמה רבנים מפני האפשרות לשלב עוד נשים כלוחמות. כך למשל באתר "כיפה" פרסמו ביום שישי האחרון ידיעה בנושא, תחת הכותרת "בצה"ל צריכים להחליט את מי הם רוצים בטנק: אנשי הציונות הדתית או לוחמות". בערוץ 7 טען הרב עמיחי אליהו, העומד בראש עמותה בשם "צו 1" המבקשת להילחם למען חיילים דתיים, כי מדובר בניסיון להדיר את הדתיים מהצבא. 

בתגובה לפרסום אמרה חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו), חברת ועדת חוץ וביטחון: "הנשים הלוחמות הוכיחו את עצמן בשנים האחרונות בתפקוד מעולה. ביחידות כמו מג"ב וקרקל ישנה שביעות רצון מאוד גבוהה מהלוחמות ולכן רוצים בצבא לפתוח עוד יחידות דומות שיהוו חיזוק לפעילות המבצעית. בוועדת חוץ וביטחון הוצג בפנינו כי המוטיבציה של המלש"ביות (מועמדת לשירות ביטחון) גבוהה במיוחד וכן שהצבא מרוצה מתפקודן, לכן טבעי שהצבא ייבחן את הגדלת היחידות. הטענה כי מי שמנסה לקדם את שילובן של נשים בצבא מחפש את החלשת הצבא היא מופרכת. ההיפך הוא הנכון, מה שעומד לנגד עיני ולנגד כל מי שעוסקות בנושא הוא חיזוק צבא הגנה לישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ