הוועדה המקומית בירושלים תדון בתוכנית להקמת מאות יחידות דיור מעבר לקו הירוק - מדיני ביטחוני - הארץ

הוועדה המקומית בירושלים תדון בתוכנית להקמת מאות יחידות דיור מעבר לקו הירוק

התוכנית להרחבת שכונת רמת שלמה כוללת הפקעת שטחים בבעלות פלסטינית, והוקפאה בעבר בשל לחצי הממשל בארה"ב. עם ניצחון טראמפ, מתכננת העירייה להפשיר תוכניות נוספות מעבר לקו הירוק

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שכונת רמת שלמה
שכונת רמת שלמהצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים תדון ביום רביעי בתוכנית להקמת 500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק. התוכנית הוקפאה בעבר בשל לחצים מצד הממשל האמריקאי, אך עם חילופי הממשל הצפויים לאחר בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, מתכננים בעירייה להפשיר תוכניות בנייה שהוקפאו. התוכנית כוללת הפקעה של שטחים בבעלות פלסטינית פרטית.

התוכנית להרחבת שכונת רמת שלמה משתרעת על פני 76 דונם שבין השכונה לבין שכונת שועפט. הקרקעות המיועדות לבנייה למגורים נמצאות בבעלותם של יהודים, ואילו הקרקעות שכוללות כבישים וגנים הציבוריים נמצאות בבעלות פרטית פלסטינית. לכן, כדי להקים את השכונה יהיה צורך להפקיע את הקרקעות הפלסטיניות מידי בעליהן.

התוכנית אושרה בוועדה המחוזית לתכנון כבר לפני שנתיים, אולם מאז הוקפאה בשל לחץ אמריקאי על לשכת ראש הממשלה, שהורתה לוועדות התכנון שלא להמשיך בקידום התוכנית.

באותו דיון פרצה סערה בשל טענות שהעלה תחקירן עמותת עיר עמים, אביב טטרסקי, על כך שהיזמים הפרטיים היהודים מרוויחים על חשבון בעלי הקרקע הפלסטינים. במקום לאשר תוכנית במתכונת "איחוד וחלוקה", לפיה כל הבעלים מרוויחים מהקרקע על פי חלקם היחסי, הוכנה התוכנית כך שבעלי הקרקע היהודים יהנו משטחי המגורים והמסחר ואילו השטחים הבלתי רווחיים - הכביש והשטחים הציבוריים - יוקמו על שטחים בבעלות פלסטינית שיופקעו.

מפת תוכנית הבנייה מעבר לקו הירוק

נציג העירייה בדיון הודה כי העירייה הצטרפה לתוכנית על מנת שניתן יהיה להפקיע את השטחים שבבעלות פלסטינית. עוד טען נציג העירייה כי לא ניתן לאתר את בעלי הקרקע הפלסטינים. אולם ימים ספורים לאחר הדיון כתב עו"ד ישי שנידור לוועדה המחוזית, בשם עיר עמים, כי העמותה איתרה את הבעלים ללא קושי רב וכי הם נדהמו לשמוע על התוכנית. שנידור לא קיבל תשובה למכתבו וייתכן כי גם מסיבה זו הוקפאה התוכנית.

בנוסף, תוכנית הבנייה החדשה עלולה לפגוע באזור שסומן כאזור בעל ערכי טבע גבוהים, במסגרת סקר טבע עירוני שערכה החברה להגנת הטבע. בין היתר, חיים בנחל עטרות הסמוך לאתר הבנייה עדר צבאים, שפני סלע וכן קיימים שם אזורי קינון של ציפורים ממינים שונים.

מעיריית ירושלים נמסר: "מדובר בתוכנית שאושרה בעבר להוספת כ-500 יחידות דיור ברמת שלמה. התוכנית נדונה ואושרה בעבר בוועדה המקומית ובוועדה המחוזית של משרד האוצר. במהלך האישור נדרשו מספר תיקונים בתוכנית. כעת, משהושלמו התיקונים, מובאת התוכנית לאישרור נוסף בוועדה המקומית ולאישור התוכנית להסדרת כביש הגישה. העירייה מצטרפת לתוכנית לצורך הסדרת הגישה למתחם בלבד. התוכנית מוגשת על ידי בעלי קרקע פרטיים וככל שתוגש התנגדות של הטוענים לבעלות על הקרקע, מוסדות התכנון ידונו בכך על פי כל דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ