גל השריפות - היום השלישי

במערכת הביטחון מעריכים כי בחלק מהמקרים מדובר בהצתות על רקע לאומני

גם במערך הכיבוי באזור הצפון סבורים שחלק מהשריפות, בעיקר הבוקר, היו הצתות מכוונות. ח"כים מהרשימה המשותפת: יש הסתה מכוונת נגד החברה הערבית

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שכונת רוממה בחיפה, אמש
שכונת רוממה בחיפה, אמשצילום: רמי שלוש

על סמך ניתוח ראשוני של מוקדי השריפות ביומיים האחרונים מתחזקת היום (חמישי) ההערכה במערכת הביטחון כי בחלק מהמקרים מדובר בהצתות, ייתכן על רקע לאומני. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה לרכז מאמצים ברשתות החברתיות לאתר מסיתים להצתות ותומכים בהן ולמצות את הדין. השב"כ מאשר כי הוא מעורב בחקירת השריפות ובוחן אם מדובר בהצתות.

שריפות ברחבי הארץ: דיווחים שוטפים

בית שרוף בחיפה, אתמול
בית שרוף בחיפה, אתמולצילום: עופר וקנין

גל השריפות החל על רקע רוחות חזקות וכמה תקריות שבהן היתה לכאורה רשלנות של עובדים ומטיילים, אולם נראה שבשלב מאוחר יותר הצטרפו לכך כמה מציתים. במערכת הביטחון סבורים שאין מדובר בפעולה מאורגנת, אלא ביוזמות מקומיות של מציתים.

בסביבות השעה שתיים נעצר צעיר ליד מוקד שריפה סמוך לבית הסוהר דמון. סוהר שהיה במגדל דיווח על דמות חשודה זמן קצר לאחר ששריפה פרצה במקום. האיש נעצר ונלקח לחקירה. מפקד פלוגה שהיה במקום עצר אותו והעביר לחקירה. כמו כן, ארגון המכנה עצמו "קואליציית צעירי האינתיפאדה" פרסם פוסט בפייסבוק בו נטל אחריות על הצתת היערות בשטחי ישראל. הארגון אינו מוכר ואמינות הפוסט מוטלת בספק.

מכוניות שנשרפו בחיפה, הבוקר
גלנט, נתניהו וארדן, אתמול בחיפה
בית שנשרף היום בבית מאיר שבהרי ירושלים
7 מתוך 7 |
מכוניות שנשרפו בחיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש
1 מתוך 7 |
גלנט, נתניהו וארדן, אתמול בחיפהצילום: מוטי מילרוד
2 מתוך 7 |
בית שנשרף היום בבית מאיר שבהרי ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

במערך הכיבוי באזור הצפון סבורים שלפחות חלק מהשריפות, בעיקר הבוקר, היו הצתות מכוונות. דובר כבאות והצלה של מחוז חוף, אורי צ'יבוטרו, אמר בצהריים כי מערך הכבאות נמצא בעיצומה של מלחמה. "אנחנו מנהלים קרבות כדי למנוע פגיעה בחיי אדם. זאת מלחמה על הבית, מלחמה על הכרמל". צ'יבוטרו מתאר רצף של שריפות שהחלו סמוך לתחנת כיבוי במרחק של כחמש דקות האחת מהשנייה, "נראה שהיה ניסיון לנטרל את תחנת הכיבוי ואז את שאר העיר, זאת לא יד המקרה".   

ארדן סירב להתייחס הבוקר בראיון לגל"צ לשאלה אם פלסטינים אחראים להצתות, אך הוסיף כי "ההערכה של גורמי המקצוע היא שכמעט 50 אחוז מגל השריפות שהתחיל שלשום נבע מהצתות". גם מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, התייחס לאפשרות שחלק מהשריפות נגרמו בשל הצתה או רשלנות ואמר כי "יש גם וגם. אני לא רוצה לפגוע בחקירה, אז אני לא אגיד איפה, אבל יש גם וגם. אם האזרחים מחר ישאירו את הידיים בכיסים, לא יקרה כלום. אם יהיו הצתות אנחנו נדע לטפל. אנחנו קוראים לאזרחים לדווח על כל מי שמדליק קפה ומשאיר מנגל". 

חברי כנסת מהרשימה המשותפת התייחסו גם הם להערכות של מערכת הביטחון על הצתות לאומניות וטענו להסתה מכוונת נגד החברה הערבית. יו"ר הרשימה איימן עודה קרא אחר הצהריים להפסיק את ההסתה נגד הציבור הערבי. "אני לא יודע אם זה ערבי או לא. במידה וזה יהיה כך יש להעניש בחומרה. כולנו ביחד בשביל להציל את המקום היפה הזה. אני בן חיפה והכרמל אבל העיקר עכשיו הוא להציל את המקום הזה", אמר עודה והוסיף: "לא חשוב אם זה יהודים או ערבים, חיפה והכרמל הם של כולנו. זה דבר שפוגע בכולם".

ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר כי הוא: "מגנה את ההסתה נגד ערבים ומדגיש שנופי מולדת יקרים להם וכי בתרבות הערבית، כמו היהודית, כל פגיעה בעצים היא עבירה חמורה. הוא הוסיף: ״מטורף להוסיף תבערה פוליטית  גזענית על התבערה בשטח״.

שריפה בחיפה, היום
שריפה בחיפה, היוםצילום: גלי אליהו

ח"כ טלב אבו עראר אמר: "שרים בממשלה ועוד אחרים בימין הקיצוני ממשיכים במסע ההכפשה וההסתה נגד החברה הערבית בארץ ומפנים אליה אצבע מאשימה בכך שהם אחראים על ההצתות והשריפות בארץ , דברים כאלה רק מוסיפים שמן למדורה ומבעירים את האזור אנחנו כחברה ערבית גם כואב לנו לראות את הירוק הופך לשחור, והאש לא מבחינה בין יהודי לערבי"

ח"כ יוסף ג'בארין הגיב: ״אני דוחה בשאת נפש את ההאשמות כאילו שמדובר בהצתות על רקע לאומני, ואני קורא למפכ״ל המשטרה ולשר לביטחון פנים להתעשת ולהתנהג באחריות ולהפסיק את גל ההסתה שהם מזינים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ