תחקיר "המקור": עדויות על טיוח עבירות מין בגבעתי

לוחם בגדוד "צבר", ארד אביטל, סיפר בפנים גלויות כי הותקף מינית על ידי אחד ממפקדיו. התחקיר חשף את ניסיונם של המפקדים לחקור את האירועים בתוך הגדוד ולטייחם מבלי לפנות לחקירת מצ"ח

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

תוכנית התחקירים "המקור" בערוץ 10 פרסמה אמש תחקיר שכלל עדויות על עבירות מין שבוצעו על ידי קצינים בגדוד "צבר" של גבעתי. על פי התחקיר, העבירות טויחו לכאורה על ידי המג"ד לירן חג'בי, מח"ט גבעתי עופר וינטר ואלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן.

התחקיר כלל ראיון ראשון עם מאי פאטל, שהתלוננה כי הוטרדה מינית על ידי חג'בי, ועם לוחם בגדוד, ארד אביטל, שסיפר בפנים גלויות כי הותקף מינית על ידי אחד ממפקדיו. התחקיר חשף את ניסיונם של המפקדים לחקור את האירועים בתוך הגדוד ולטייחם מבלי להפנותם לחקירת מצ"ח.

תא"ל וינטר בתרגיל של גבעתי, בשנה שעברה
תא"ל וינטר בתרגיל של גבעתי, בשנה שעברהצילום: דובר צה"ל

אביטל סיפר כי מפקדו, ששמו לא פורסם בכתבה, חשף בפניו את איבר מינו וביקש ממנו לחשוף את איברו. כשעשה זאת בלית ברירה מפקדו החל לגעת בו. "הרגשתי שהדרך היחידה לצאת מהחדר היא להוריד את המכנס להראות לו וללכת", סיפר. כששמע מאוחר יותר מחבר אחר שקרה לו מקרה דומה עם המפקד, החליט לעזוב את קורס הלוחמים שבועיים לפני סיומו. כשמפקד הפלוגה שלו ניסה לברר מדוע וגילה את פרטי הסיפור שכנע אותו להתלונן אצל המג"ד חג'בי.

אביטל סיפר כי חג'בי אמר שירחיק את המפקד והפנה אותו לקב"נית. המפקד לעומת זאת טען כי רק הוצא לחופשה. זמן קצר אחרי התלונה ריתק חג'בי את אביטל ל-28 ימים אחרי שנתפס עם עגיל באוזן. חג'בי טען בחקירת מצ"ח כי אביטל וחברו לא רצו להתלונן במצ"ח ולכן דיווח למח"ט עופר וינטר והתייעץ עמו מה לעשות. חג'בי טען כי אמר לוינטר שצריך להדיח את המפקד, ווינטר אמר שיתייעץ עם האלוף תורג'מן.

מאי פאטל סיפרה ל"המקור" כי ברגע שהתלוננה על חג'בי, "הוא כנראה הרגיש שמשהו לא רגיל קורה... התחלתי לקבל ממנו כמויות של הודעות ושיחות טלפון... כמובן לא עניתי לו על ההודעות האלה ואז הוא החליט להגיע אלי למושב". פאטל אמרה שהיא לא מצטערת שהיא התלוננה אף שהצדק לא נעשה, והוסיפה שהיא נעלבה מצה"ל. "אני אפילו קצת מצטערת ששירתתי כי ככה הוא מתייחס לחיילות שלו פעם אחר פעם, אבל אני עדיין חושבת שצריך להתלונן". 

בנוסף, נגד בגדוד העיד כי שכר בזמן מבצע "צוק איתן" חדר בחניון צאלים עבור חג'בי, אליו הוא הגיע עם חיילת אחרת. חיילות אחרות בגדוד סיפרו כי חיילות נוספות הוטרדו על ידו. לפי התחקיר, כשאחד הסמג"דים התלונן לוינטר על הדברים, החליט וינטר להתמודד עם הפרשה בתוך החטיבה מבלי לפנות למצ"ח. הסמג"ד שהתלונן על חג'בי הודח מהגדוד.

כל הסיפורים הללו הסתיימו בהרשעתו של חג'בי בחמישה סעיפים של התנהגות לא הולמת, בהורדתו בדרגה אחת לרב סרן, ובתשלום 5,000 שקלים קנס. תיק החקירה נגד וינטר הסתיים בלא כלום, וביולי 2016 הוא מונה לתת אלוף ומכהן כראש מטה פיקוד המרכז. תורג'מן התמודד מאז על תפקיד סגן הרמטכ"ל. המפקד שביצע מעשה מגונה באביטל נשפט בבית דין צבאי בדלתיים סגורות ולפי התחקיר קיבל עונש "סלחני".

לירן חג'בי מסר בתגובה כי התוכנית סירבה לאפשר לבא כוחו לבוא לאולפן ולהפריך את הטענות, "שרובן ככולן כבר נחקרו לעומק ונדחו על ידי מצ"ח ורשויות הצבא". דובר צה"ל מסר כי כבר ב-2014 לפני סיום חקירת מצ"ח החליט תורג'מן להדיח את חג'בי מתפקידו וכי בעקבות הפגיעה המינית באביטל ננקטו צעדים והליכים נוספים שאותם אי אפשר לפרט. "תחקיר האירועים בגדוד הוצג לרמטכ"ל דאז בני גנץ, ולפיו מעורבות המפקדים הבכירים היתה מקצועית, ערכית וחדה. בו בזמן רועננו הנהלים וחודדו בעקבות התחקיר".

עורך דינו של עופר וינטר טען השבוע בראיון לגל"צ כי לפני כארבע שנים תחקירן של "המקור" הקליט את וינטר בסתר במטרה לחלץ ממנו הודאה כי ירה בנער פלסטיני לא חמוש ללא הצדקה מבצעית ברצועת עזה. עורך הדין עודד סבוראי טען כי התחקירן נשלח על ידי העיתונאי רביב דרוקר במטרה לסכל את מינויו של וינטר למח"ט.

בעקבות הפרסום כתב דרוקר בעמוד הפייסבוק שלו כי לא תחקירן של מערכת "המקור" הקליט את וינטר, אלא חייל של וינטר לשעבר, אשר פנה למערכת עם סיפור הירי שלא הניח לו במשך שנים. על פי דרוקר, מערכת "המקור" ביקשה לאמת את הפרטים, והחייל ביקש להתעמת עם וינטר ולהקליטו. אתמול פרסם ערוץ 10 חלקים מהשיחה.

דרוקר כתב בפייסבוק כי בא כוחו של וינטר פנה לגל"צ עם הסיפור, כי ידע שעומד להתפרסם על וינטר תחקיר בתוכנית. עם זאת, הוא הבהיר כי סיפור הירי בנער הפלסטיני לא ישודר בתחקיר, מאחר שהחייל לשעבר שפנה אליהם חזר בו וחשש להיחשף. דרוקר כתב כי "זה סיפור אחר שמאוד מטריד את וינטר, שישודר מחרתיים במקור".

תגובות