בית משפט פלסטיני הרשיע את מוחמד דחלאן בגניבה וגזר עליו 3 שנות מאסר

ההחלטה ניתנה בהיעדרו של חבר הפרלמנט הפלסטיני, השוהה באיחוד הנסיכויות. דחלאן הורשע בגניבת 16 מיליון דולר. השבוע הורה הנשיא הפלסטיני עבאס להסיר את חסינותו הפרלמנטרית

ג'קי חורי
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דחלאן ברמאללה, ב-2014
דחלאן ברמאללה, ב-2014צילום: AP/ מג'די מוחמד
ג'קי חורי
ג'קי חורי

בכיר פתח לשעבר וחבר הפרלמנט הפלסטיני, מוחמד דחלאן, הורשע ונידון היום (רביעי) לשלוש שנות מאסר בשל גניבת 16 מיליון דולר. ההחלטה ניתנה בהיעדרו של דחלאן, השוהה באיחוד הנסיכויות, על ידי בית דין למאבק בשחיתות של הרשות הפלסטינית. כמו כן נקנס דחלאן בסכום של 16 מיליון דולר. 

על פי גזר הדין, דחלאן ניצל את מעמדו בעת שהיה מתאם ענייני הביטחון בלשכת הנשיא הפלסטיני ומעל בכספים. עוד נמסר כי בית המשפט הגדיר את דחלאן כמי שנמלט ממערכת המשפט, וכל עוד לא יסגיר את עצמו לא יוכל לערער על ההחלטה.

במקביל, פרסם דחלאן תגובה בעמוד הפייסבוק שלו וקרא להקמת וועדה לאומית שתחקור את החשדות והעבירות המיוחסות לו. הוא כתב כי הוא מוכן לקבל מראש כל תוצאה וטען כי "לא היה אחראי ולא קיבל שום כסף ממשרד האוצר הפלסטיני".

שלשום החליט הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להסיר את החסינות הפרלמנטרית של חמישה חברים במועצה המחוקקת הפלסטינית, ובראשם דחלאן. לפי מקורות בתנועת פתח, החלטת עבאס תאפשר את מעצרם וחקירתם של חברי הפרלמנט המזוהים עם דחלאן, החשודים בין היתר בסחר בנשק, בעבירות כספיות ובעבירות לשון הרע.

לפי המקורות, בנוסף לדחלאן הוסרה החסינות של ג'מאל אטיראווי, הפעיל באזור שכם ובעיקר במחנה הפליטים בלאטה, ושלא פעם קרא תיגר על המנגנונים ועל מוסדות הרשות. עמם חברי הפרלמנט נמנים שאמי אשאמי, נג'את אבו בכר ונאסר ג'ומעה - כולם חברים בתנועת פתח. דחלאן דחה בעבר החלטות של מערכת המשפט הפלסטינית, וגם את ההחלטה האחרונה בעניין הסרת חסינותו לא קיבל, בטענה שאבו מאזן מנצל את מערכת המשפט הפלסטינית כדי להיפטר מיריביו הפוליטיים.

"אין ספק שמדובר בעוד צעד במאבק הקשה בין אבו מאזן לדחלאן", אמר השבוע בכיר בפתח ל"הארץ". לדבריו, "לאחר שהצליח להרחיקו משורות פתח יש עכשיו ניסיון למנוע ממנו כל פעילות פוליטית בזירה הפלסטינית על ידי הטלת האשמות קשות נגדו בענייני שוחד וסחר בנשק". פעילי שטח של פתח הזהירו בשיחה עם "הארץ" מהשלכות צעדיו של הנשיא הפלסטיני נגד דחלאן ונגד חברים לשעבר בפתח. הם ציינו כי הדבר עלול להוביל לתסיסה, וכי אבו מאזן ייפגע בסופו של דבר בארגון בפרט ובזירה הפלסטינית בכלל. 

דחלאן עזב את הגדה המערבית ב-2011 עקב מאבק כוחות קשה עם עבאס, והוא שוהה באיחוד הנסיכויות שבמפרץ הפרסי. לאחרונה קיבל דחלאן הזמנה גם מקהיר. בשבוע שעבר הפגין הנשיא הפלסטיני את שליטתו בתנועה בוועידת פתח ברמאללה, בעוד אנשי דחלאן הוצאו מהכינוס. במקביל, דחלאן ממשיך לקרוא תיגר על מנהיגותו של עבאס ומקיים קשרים עם כמה בירות ערביות. לאחרונה זכה דחלאן ליחס חם מקהיר, שהתבטא בשורת הקלות לרצועת עזה ובעיקר פתיחת מעבר רפיח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ