מועצת הביטחון תצביע היום על הצעת החלטה הדורשת מישראל להפסיק לבנות בהתנחלויות

הצעת ההחלטה המצרית, שהפתיעה את ישראל, קובעת כי בנייה ישראלית בגדה ובמזרח י-ם "נעדרת כל תוקף חוקי", וקוראת למדינות העולם ליצור הבחנה בין ישראל להתנחלויות ■ מצרים מבקשת שההצבעה תיערך הערב ■ ארה"ב עוד לא הודיעה איך תצביע

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חדר הישיבות של מועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק, הלילה
חדר הישיבות של מועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק, הלילהצילום: Drew Angerer/אי־אף־פי
ברק רביד
ברק רביד

מצרים הגישה אתמול (רביעי) לחברות מועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה נגד ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים ומעוניינת לקיים עליה הצבעה הערב (שעון ישראל). פקיד ישראלי בכיר ציין כי המהלך המצרי הפתיע את ישראל, ארה"ב וחלק גדול מחברות מועצת הביטחון. הצעת ההחלטה קובעת כי להתנחלויות "אין תוקף חוקי" וכי על ישראל להפסיק את הבנייה בהן לחלוטין. כמו כן, קוראת ההחלטה למדינות העולם ליצור "הבחנה" ברורה בין ישראל להתנחלויות.

במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה העריכו כי עד עזיבתו של הנשיא ברק אובמה את הבית הלבן ב-20 בינואר תוגש למועצת הביטחון הצעת החלטה נגד ההתנחלויות. הפלסטינים הפיצו לפני כשבועיים טיוטת הצעת ההחלטה וכך גם ניו זילנד. עם זאת, בימים האחרונים ירדה מעט "הכוננות" בירושלים בעקבות מפגש שרי החוץ של הליגה הערבית שהתקיים ביום שני בקהיר ושלפי המידע שהגיע לישראל לא התקבלו בו החלטות בנושא קידום החלטה במועצת הביטחון.

בלילה הפיצו המצרים את טיוטת הצעת ההחלטה שלהם לחברות מועצת הביטחון בלי לתת כל התרעה מוקדמת לישראל, וזאת חרף היחסים הקרובים לכאורה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא המצרי עבד אל-פתח א-סיסי. בלילה התקיימו התייעצויות ראשוניות בין אנשי משלחת ישראל לאו"ם לבין נציגי חברות מועצת הביטחון ובראשן ארה"ב. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי האמריקאים ונציגי מדינות אחרות סיפרו כי הופתעו גם כן מהמהלך המצרי.

לדברי הפקידים הישראלים, האמריקאים טרם החליטו כיצד יצביעו. בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון לא מסרו כל תגובה בנושא. נתניהו התייחס לנושא בחשבון הטוויטר שלו וכתב לפנות בוקר כי "על ארה"ב להטיל וטו על ההחלטה האנטי-ישראלית במועצת הביטחון בחמישי".

בחודשים האחרונים הביע ראש הממשלה חשש רב כי בשלהי כהונתו אובמה יימנע הנשיא היוצא מהטלת וטו על החלטה בנושא ההתנחלויות במועצת הביטחון. מאז כניסתו לבית הלבן ב-2009 הטיל אובמה פעם אחת וטו על החלטה שהובאה להצבעה במועצת הביטחון – היה זה בפברואר 2011 כאשר הפלסטינים הביאו להצבעה החלטה נגד ההתנחלויות.

הצעת ההחלטה המצרית מרוככת מעט מנוסחים שהפיצו הפלסטינים בשבועיים האחרונים והיא כוללת כמה סעיפים מרכזיים:

א. ההחלטה קובעת כי הקמת התנחלויות על ידי ישראל בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כולל מזרח ירושלים, "נעדרת כל תוקף חוקי, מהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והינה מכשול להשגת פתרון שתי המדינות".

ב. ההחלטה דורשת מישראל להפסיק מיד ובאופן מוחלט את כל פעילות הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. בהחלטה נכתב כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות נחוצה כדי להציל את פתרון שתי המדינות והיא קוראת לנקוט בצעדים כדי להפוך את המגמות בשטח שפוגעות בפתרון זה.

ג. בהחלטה נכתב כי מועצת הביטחון לא תכיר בכל שינוי שייעשה בקווי 1967 אלא אם כן הדבר ייקבע בהסכם בין ישראל לפלסטינים שיושג באמצעות משא ומתן.

ד. ההחלטה קוראת לכל המדינות החברות באו"ם "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" בכל הפעולות שהן מבצעות.

ה. ההחלטה קוראת עוד לנקוט בצעדים מיידים למניעת אלימות נגד אזרחים, כולל פעולות טרור, פרובוקציות והרס ומדגישה כי יש להעמיד לדין את המעורבים. בהחלטה נכתב עוד כי יש להגביר את המאבק בטרור באמצעות הידוק התיאום הביטחוני בין ישראל לפלסטינים וכן לגנות בצורה ברורה את כל מעשי הטרור. ההחלטה גם קוראת לשני הצדדים להימנע ממעשים פרובוקטיביים, מהסתה ומהתבטאויות מתסיסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ