טראמפ קרא לאובמה להטיל וטו במועצת הביטחון; הקבינט יתכנס לדיון מיוחד

ישראל: אם אובמה לא יטיל וטו על ההחלטה נגד ההתנחלויות זו תהיה הפרת התחייבות. לדברי פקיד בכיר בירושלים, ישראל מצפה מארה"ב לעמוד במדיניות ארוכת השנים שלה, ולהטיל וטו על הצעת ההחלטה המצרית נגד ההתנחלויות

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו ואובמה ב-2014
נתניהו ואובמה ב-2014צילום: בלומברג
ברק רביד
ג'קי חורי

הנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ, פרסם היום (חמישי) הודעה ובה קרא לנשיא היוצא ברק אובמה להטיל וטו במועצת הביטחון על הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות. טראמפ אמר בהודעה כי שלום בין ישראל לפלסטינים צריך להגיע רק כתוצאה ממשא ומתן ישיר ביניהם, ולא בכפייה של מוסדות האו"ם. לדבריו, אם ההחלטה תאומץ על ידי מועצת הביטחון יהיה זה לא הוגן כלפי כל הישראלים ויציב את ישראל בעמדת נחיתות בכל משא ומתן עתידי. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב כדי לדון בהצבעה במועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות.

פקיד בכיר בירושלים אמר מוקדם יותר היום כי ישראל מצפה שארה"ב תטיל וטו על הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון. "זה ניסיון אחרון של הנשיא אובמה 'לעשות משהו' נגד ההתנחלויות", אמר הבכיר. "ישראל מצפה שארה"ב תעמוד במדיניות ארוכת שנים שלה, שחוצה ממשלים, לפיה משא ומתן מקיימים באופן ישיר. בדיוק כפי שהנשיא אובמה אמר בנאום באו"ם ב-2011. אם ארה"ב לא תטיל וטו יש כאן הפרת התחייבות שלה. זו תהיה נטישת עמדה מסורתית, רגע לפני חילוף ממשלים".

בחודשים האחרונים הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו חשש רב כי בשלהי כהונת אובמה יימנע הנשיא היוצא מהטלת וטו על החלטה בנושא ההתנחלויות במועצת הביטחון. מאז כניסתו לבית הלבן ב-2009 הטיל אובמה פעם אחת וטו על החלטה שהובאה להצבעה במועצת הביטחון – היה זה בפברואר 2011 כאשר הפלסטינים הביאו להצבעה החלטה נגד ההתנחלויות. 

בכיר ברשות הפלסטינית אמר ל"הארץ" כי ברשות בטוחים כי יש רוב להצעת ההחלטה במועצת הביטחון, והדבר היחיד שיכול למנוע את אישורה הוא וטו אמריקאי. במוקטעה ממתינים במתח להצבעה ומציינים כי ארה"ב לא הבטיחה דבר רשמי להנהגה הפלסטינית. עם זאת, על סמך מגעים ושיחות שהיו בשבועיים האחרונים ההערכה היא שארה"ב לא תטיל וטו ותימנע בהצבעה. 

ברמאללה מייחסים חשיבות רבה להצבעה הערב ומציינים כי ההחלטה האחרונה בנושא ההתנחלויות שעברה במועצה היתה ב-1981. לדברי פקיד פלסטיני בכיר המעורה במגעים מול המדינות החברות במועצת הביטחון, "האווירה המדינית באו"ם ובכלל בקהילה הבינלאומית היא שההצעה תעבור הערב אם לא יהיו הפתעות". לדבריו, "נכון שמדובר בהחלטה שמגיעה באיחור רב ובערב עזיבת ממשל אובמה וכניסת הממשל החדש. עם זאת, אין ספק שזה יחזק את העמדה הפלסטינית מול הקהילה הבינלאומית לפני כניסת טראמפ לבית הלבן, ובתגובה להתנהלות הישראלית בשטחים הכבושים. כולנו תקווה שלא תהיה הפתעה של הרגע האחרון". 

ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם צפויה להתקיים הערב בשעה 22:00 (שעון ישראל). אירוע חניכת מרכז הסייבר הלאומי בבאר שבע בהשתתפות נתניהו שתוכנן להיערך בצהריים בוטל לצורך ההיערכות לקראתה‎. על פי נוסח ההחלטה שהגישה מצרים למועצת הביטחון אמש, להתנחלויות "אין תוקף חוקי" ועל ישראל להפסיק את הבנייה לחלוטין. כמו כן קוראת ההחלטה למדינות העולם ליצור "הבחנה" ברורה בין ישראל לבין ההתנחלויות.

הצעת ההחלטה המצרית מרוככת מעט מנוסחים שהפיצו הפלסטינים בשבועיים האחרונים והיא כוללת כמה סעיפים מרכזיים:

א. ההחלטה קובעת כי הקמת התנחלויות על ידי ישראל בשטחים הפלסטינים הכבושים כולל מזרח ירושלים "נעדרת כל תוקף חוקי ומהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והינה מכשול להשגת פתרון שתי המדינות".

ב. ההחלטה דורשת מישראל להפסיק מיד ובאופן מוחלט את כל פעילות הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. בהחלטה נכתב כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות נחוצה כדי להציל את פתרון שתי המדינות והיא קוראת לנקוט בצעדים כדי להפוך את המגמות בשטח שפוגעות בפתרון שתי המדינות.

ג. בהחלטה נכתב כי מועצת הביטחון לא תכיר בכל שינוי שייעשה בקווי 1967 אלא אם כן הדבר ייקבע בהסכם בין ישראל לפלסטינים שיושג באמצעות מו"מ.

ד. ההחלטה קוראת לכל המדינות החברות באו"ם "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" בכל הפעולות שהן מבצעות.

הבוקר אמרה , הלן לה-גל, כי נוסח הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות שמצרים הגישה למועצת הביטחון מאוזן ותואם את עמדותיה של צרפת ולכן היא מעריכה שארצה תצביע בעד.

לה-גל ציינה בתדרוך לתא הכתבים המדיניים כי הנוסח המצרי מאוזן יותר מהנוסח שאותו הפיצו הפלסטינים לחברות מועצת הביטחון לפני שבועיים. לדבריה, הנוסח המצרי אינו עוסק רק בהתנחלויות אלא גם בצורך להפסיק את האלימות והטרור וכן למנוע הסתה מהצד הפלסטיני. השגרירה אמרה כי ההחלטה נשלחה מניו יורק לפריז אתמול בלילה וכעת מתקיימים דיונים בנושא כדי לקבל החלטה כיצד להצביע. היא הדגישה כי הנוסח המצרי עולה בקנה אחד עם עמדותיה המוצהרות של צרפת בנושא ההתנחלויות. "עוד אין החלטה. הצבענו בעד החלטות דומות בעבר... ואני מעריכה שההנחיה תהיה לתמוך בהצעת ההחלטה המצרית", היא אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ