ברק רביד
ברק רביד
מועצת הביטחון של האו"ם, היום
מועצת הביטחון של האו"ם, אתמולצילום: MANUEL ELIAS/אי־אף־פי
ברק רביד
ברק רביד

מועצת הביטחון של האו"ם אימצה הערב (שישי) את הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות, זאת לאחר שארצות הברית לא הטילה עליה וטו, כפי שציפתה ישראל, אלא נמנעה. 14 מדינות הצביעו בעד.

את ההצעה העלו להצבעה ארבע מדינות - ניו זילנד, מלזיה, ונצואלה וסנגל - שהיו חתומות על הנוסח המקורי יחד עם מצרים, אשר דחתה אתמול את ההצבעה בנושא. ארבע המדינות הציבו אולטימטום למצרים אתמול בלילה, לפיו אם היא תמשיך לעכב את ההצבעה הן ידרשו לקיים אותה מתוקף היותן שותפות להגשת ההצעה.

שגרירת ארה"ב, סמנתה פאוור, אמרה כי "ההתנחלויות חותרות תחת פתרון שתי המדינות. ההחלטה היום קובעת כי להתנחלויות אין תוקף חוקי". שגריר מלזיה פתח את הדיון לפני ההצבעה ואמר כי חוק ההפקעה יצר תחושת דחיפות לקדם את ההחלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון. עוד הוסיף השגריר כי הפעם האחרונה שבה אימצה המועצה החלטה בנושא ההתנחלויות היתה לפני 36 שנה. מאז, לדבריו, המצב בשטח הידרדר ופתרון שתי המדינות ניצב בסימן שאלה. השגריר קרא לכל המדינות לתמוך בהחלטה ולהוכיח שפתרון שתי המדינות אינו סיסמה ריקה מתוכן.

שגריר מצרים באו"ם נשא לאחר ההצבעה נאום מתגונן שבו ניסה להסביר מדוע ממשלתו משכה את הצעת ההחלטה שהציגה רק יומיים קודם לכן. הוא ציין כי מצרים משכה את ההחלטה מסיבות פרוצדוראליות על רקע הלחצים שהופעלו עליה מצד גורמים שונים. השגריר המצרי תקף את האולטימטום שניו זילנד, סנגל, ונצואלה ומלזיה הציבו למצרים סביב ההצבעה. "זה לא מקובל", הוא אמר. "אי אפשר להטיל ספק בעמדת מצרים בנוגע לזכויות הפלסטינים. מצרים הצביעה בעד ההחלטה וזה מבוסס על עמדה עקרונית בנושא הפלסטיני שלא ניתן להטיל אותה בספק. היינו הראשונים לשאת נשק כדי להגן על זכויות הערבים והיינו הראשונים לעשות שלום עם ישראל כי אנחנו מאמינים בשלום".

להחלטה שאומצה ע"י מועצת הביטחון לא יהיו השלכות מעשיות מיידיות עבור ישראל. ההחלטה אינה כוללת מנגנוני כפיה או סנקציות על גורמים שאינם מיישמים אותה, מלבד מנגנון דיווח של מזכ"ל האו"ם למועצת הביטחון על מצב הבנייה בהתנחלויות אחת לשלושה חודשים. הסיבה העיקרית לכך היא שההחלטה עברה תחת פרק 6 של מגילת האו"ם ולכן היא אינה מחייבת ומהווה הצהרת כוונות והמלצה בלבד. ההחלטה היא מעין מסר מדיני לישראל ומקבעת את הקונצנזוס הבינלאומי כלפי ההתנחלויות. כדי שהחלטה תהיה מחייבת ותאפשר כפייה בכוח או הטלת סנקציות מצד הקהילה הבינלאומית עליה להיות תחת פרק 7 של מגילת האו"ם. 

טרם העברת הצעת ההחלטה, תקפו פקידים ישראלים בכירים את נשיא ארה"ב ברק אובמה ואת שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי על רקע ההערכה כי ארה"ב לא תטיל וטו. "אובמה וקרי עומדים מאחורי המהלך המביש הזה נגד ישראל באו"ם", אמרו הפקידים הישראלים הבכירים. "אובמה יכול להודיע ברגע שהוא מטיל וטו על ההחלטה הזו אבל במקום זאת הוא דוחף אותה. זו נטישה של ישראל ושבירה של מדיניות בת עשרות שנים של הגנה על ישראל באו"ם".

הפקיד הבכיר הוסיף כי אובמה וקרי מבצעים את המהלך באו"ם "בקנוניה עם הפלסטינים". לדבריו, אובמה רוצה לכפות על הנשיא הנבחר דונלד טראמפ מדיניות כיוון שהוא יודע שטראמפ עומד לשנות את מדיניות ארה"ב כלפי הנושא הישראלי-פלסטיני ובמיוחד ההתנחלויות. "אובמה מנסה לקבע החלטה באו"ם למרות שהיא אינה מייצגת את מדיניותו של הנשיא הבא", אמר הפקיד הבכיר.

פקידים בכירים בממשל האמריקאי דחו על הסף את ההאשמות הישראליות וטענו כי לארה"ב לא היה כל חלק בגיבוש הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות או בדחיפתה להצבעה. "הממשל לא היה מעורב בגיבוש ההחלטה או בקידומה", אמרו הפקידים האמריקאים הבכירים. "לא אמרנו לאף מדינה שחברה במועצת הביטחון כיצד אנחנו מתכוונים להצביע אם ההחלטה תובא לשולחן מועצת הביטחון".

הפקידים האמריקאים הבכירים ציינו כי מלכתחילה הצעת ההחלטה היתה מצרית והמצרים הם אלה שניסחו אותה, הפיצו אותה והגישו אותה להצבעה ביום רביעי בערב, לפני שחזרו בהם, ביקשו דחייה ואז הסירו את חתימתם על ההחלטה. "קבוצה של חברות אחרות במועצת הביטחון, שארה"ב אינה אחת מהן, מקדמות את הצעת ההחלטה המצרית", אמרו הפקידים הבכירים.

אלה עיקרי הצעת ההחלטה שהובאה להצבעה הערב:

1. ההחלטה קובעת כי הקמת התנחלויות על ידי ישראל בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כולל מזרח ירושלים, "נעדרת כל תוקף חוקי, מהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והינה מכשול להשגת פתרון שתי המדינות".

2. ההחלטה דורשת מישראל להפסיק מיד ובאופן מוחלט את כל פעילות הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. בהחלטה נכתב כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות נחוצה כדי להציל את פתרון שתי המדינות והיא קוראת לנקוט בצעדים כדי להפוך את המגמות בשטח שפוגעות בפתרון זה.

3. בהחלטה נכתב כי מועצת הביטחון לא תכיר בכל שינוי שייעשה בקווי 1967 אלא אם כן הדבר ייקבע בהסכם בין ישראל לפלסטינים שיושג באמצעות משא ומתן.

4. ההחלטה קוראת לכל המדינות החברות באו"ם "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" בכל הפעולות שהן מבצעות.

5. ההחלטה קוראת לנקוט בצעדים מיידים למניעת אלימות נגד אזרחים, כולל פעולות טרור, פרובוקציות והרס ומדגישה כי יש להעמיד לדין את המעורבים. בהחלטה נכתב עוד כי יש להגביר את המאבק בטרור באמצעות הידוק התיאום הביטחוני בין ישראל לפלסטינים וכן לגנות בצורה ברורה את כל מעשי הטרור. ההחלטה גם קוראת לשני הצדדים להימנע ממעשים פרובוקטיביים, מהסתה ומהתבטאויות מתסיסות.

ההצבעה הערב התקיימה לאחר דרמה דיפלומטית מורטת עצבים שהחלה ביום רביעי בלילה, כאשר מצרים הפיצה את הצעת ההחלטה בין חברות מועצת הביטחון ודרשה לקיים הצבעה בתוך 24 שעות. 15 שעות לאחר מכן, ביום חמישי אחרי הצהריים, חזרה בה מצרים והודיעה כי היא מעוניינת לדחות את ההצבעה. הנסיגה המצרית התרחשה בעקבות לחצים של לשכת ראש הממשלה בירושלים על בכירי המשטר בקהיר, התערבות של הנשיא הנבחר של ארה"ב דונלד טראמפ מול הנשיא המצרי א-סיסי בעקבות בקשה ישראלית ומגעים במטה האו"ם בניו יורק ובכמה מבירות העולם.

הפעם האחרונה שבה קיבלה מועצת הביטחון החלטה נגד ההתנחלויות היתה ב-1981. בחודשים האחרונים הביע ראש הממשלה נתניהו חשש רב כי בשלהי כהונת אובמה יימנע הנשיא היוצא מהטלת וטו על החלטה בנושא ההתנחלויות במועצת הביטחון. מאז כניסתו לבית הלבן ב-2009 הטיל אובמה פעם אחת וטו על החלטה שהובאה להצבעה במועצת הביטחון – היה זה בפברואר 2011 כאשר הפלסטינים הביאו להצבעה החלטה נגד ההתנחלויות.

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ