ברק רביד
ברק רביד
סמנתה פאוור, השבוע
סמנתה פאוור, השבועצילום: ANDREW KELLY/רויטרס
ברק רביד
ברק רביד

שגרירת ארצות הברית באו"ם, סמנתה פאוור, נשאה נאום ארוך לאחר ההצבעה ובו הסבירה מדוע ארה"ב נמנעה ולא הטילה וטו. היא פתחה בהקראת ציטוטים של הנשיא הרפובליקאי רונלד רייגן משנת 1982 שבהם התבטא נגד ההתנחלויות והדגישה כי מדיניות ארה"ב מזה עשרות שנים כוללת התנגדות לבנייה בהתנחלויות. "במשך חמישה עשורים אנחנו מבהירים את עמדתנו לישראל בפומבי ובשיחות פרטיות", היא אמרה. "ההצבעה שלנו עולה בקנה אחד באופן מוחלט עם מדיניותה רבת השנים של ארה"ב".

מועצת הביטחון נגד ההתנחלויות: מחוות הפרידה של אובמה ריקה מתוכן / אלוף בן |העולם מתחיל להציל את ישראל מעצמה / אמיר אורן | מה משמעות ההחלטה והאם טראמפ יוכל לבטלה? מורה נבוכים / ברק רביד | החלטה פרו ישראלית / חגי אלעד | הסיבה לעצבנות הישראלית / עמירה הס

וד אמרה פאוור כי "ההתנחלויות חותרות תחת פתרון שתי המדינות. ההחלטה היום קובעת כי להתנחלויות אין תוקף חוקי".

פאוור הדגישה בדבריה כי הנשיא היחיד שבתקופתו לא עברה החלטה במועצת הביטחון בנושא הישראלי עד היום היה ברק אובמה. היא ציינה כי ההצבעה לא היתה פשוטה מכיוון שהיא התקיימה באו"ם, שמוסדותיו מפלים את ישראלים לרעה באופן קבוע. היא הוסיפה כי ארה"ב הבהירה שתטיל וטו על כל החלטה שתנסה לכפות מהלכים על ישראל או כזו שתהיה חד-צדדית, אך הדגישה כי ההחלטה הנוכחית אינה חד-צדדית כיוון שהיא עוסקת גם באלימות ובהסתה מהצד הפלסטיני.

שגרירת ארה"ב ציינה עוד כי ארה"ב לא היתה מאפשרת להחלטה הזו לעבור אם היא לא היתה עוסקת בפעולות מזיקות מהצד הפלסטיני. לדבריה, גם אם כל אחת מההתנחלויות היו מפורקות מחר בבוקר, השלום לא היה מגיע בלי שהפלסטינים היו מכירים בכך שהאלימות פוגעת בסיכויי השלום. היא גינתה את העובדה שגורמים מסויימים בפתח הציגו את המחבלים שרצחו ישראלים כגיבורים ואת העובדה שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמנם הבהיר כי הוא מתנגד לאלימות, אולם יותר מדי פעמים לא גינה את הפיגועים או את האדרת המחבלים.

"לא הצבענו בעד כי אנחנו לא מסכימים עם כל מילה", היא אמרה. "אבל ההחלטה הזו משקפת את המציאות בשטח ואת מדיניות ארה"ב רבת השנים ולכן לא הטלנו וטו. המחויבות שלנו לביטחון ישראל היא זו שגרמה לנו לאפשר להחלטה הזו לעבור".

פאוור ציינה כי בעיית ההתנחלויות החריפה והיא מאיימת על פתרון שתי המדינות. לדבריה, מספר המתנחלים גדל דרמטית בשנים האחרונות וממשלת ישראל אף מקדמת בימים אלה חקיקה ש"תכשיר" מאחזים בלתי חוקיים. "נתניהו אמר שהממשלה שלו יותר מחויבת להתנחלויות מכל ממשלה אחרת ואחד השרים הבכירים בממשלתו אמר שעידן שתי המדינות הגיע לסופו", ציינה פאוור. "מנגד נתניהו אמר שהוא מחויב לשתי המדינות... זה לא עולה בקנה אחד. נתניהו חייב לבחור בין התנחלויות לבין הפרדה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ