הקבינט קבע כי גופות מחבלים מחמאס לא יוחזרו למשפחותיהם

לפי החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני, המפגעים ייקברו באתר קבורה ייעודי שיוקם לשם כך. בנוסף דנו חברי הקבינט בתוכנית להשבת האזרחים וגופות החיילים המוחזקים ברצועה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט בישיבה שהתקיימה היום (ראשון) כי גופות מחבלים מחמאס שייהרגו במהלך ביצוע פיגועים לא יוחזרו עוד למשפחותיהם, אלא ייקברו באתר קבורה ייעודי שיוקם לשם כך.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ישיבת הקבינט עסקה גם בדרכים להשבת האזרחים המוחזקים בעזה, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, וגופות חללי צה"ל, אורון שאול והדר גולדין. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הקבינט החליט פה אחד על תוכנית פעולה לקידום הנושא, אולם לא נמסרו פרטים. מטרת ההחלטה שלא להשיב את גופות המחבלים היא לנסות להפעיל לחץ על משפחות המחבלים ובכך ללחוץ על חמאס להחזיר את גופות חיילי צה"ל.‎

הוריו של סגן הדר גולדין שוחחו הערב בטלפון עם המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תא״ל אליעזר טולדנו, ועם אל״ם (מיל׳) ליאור לוטן, המשמש כשליחו של ראש הממשלה לנושא השבויים והנעדרים. פרופ׳ שמחה גולדין וד״ר לאה גולדין עודכו בשיחה בדיון שהתקיים בקבינט ובהחלטות שהתקבלו בו. בעקבות השיחה נמסר ממשפחת גולדין: "אנחנו לא מחלקים צל״ש למי שהחליטו לפעול מעט מדי ומאוחר מדי. במשך שנתיים וחמישה חודשים לא נעשה דבר כדי לקדם את חזרתם של אורון והדר מסג׳עייה ורפיח חזרה הביתה".

ממשפחתו של אורון שאול נמסר: "כבר נואשנו מדיבורים של ממשלת ישראל בנושא וממתינים למעשים אופרטיביים. מבחינתנו לא השתנה כלום ואנו ממתינים שראש הממשלה יקבל החלטה מנהיגותית ויחזיר את סמ״ר אורון שאול מסייעת 13 הביתה מהמלחמה".

הלווייה בעיירה בני נעים בגדה של מחבלת שגופותה הוחזרה לאחר שנשמרה בידי ישראל, לפני שבועייםצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטר

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הקודמת בנושא התגלעה מחלוקת בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לבין ראש אגף המבצעים במטכ"ל אלוף ניצן אלון. שרים שהשתתפו בישיבה אמרו ל"הארץ" כי האלוף אלון שייצג את עמדת צה"ל בישיבה ושר הביטחון ליברמן הציגו עמדות הפוכות בנושא.

ליברמן הביע התנגדות מוחלטת להחזרת גופות מחבלים למשפחותיהם וטען כי מדיניות כזו תביא להגברת ההרתעה עבור מחבלים פוטנציאלים ועשויה להביא להפחתה במספר הפיגועים. מנגד, האלוף אלון הבהיר כי צה"ל תומך בהחזרת הגופות למשפחות.

שבוע לאחר אותו דיון העביר צה"ל שבע גופות של מחבלים פלסטינים למשפחותיהם על מנת שיובאו לקבורה. לפי הצבא, החזרת הגופות נעשתה בהתאם להנחיית הדרג המדיני. הצעד בא בעקבות עתירה לבג"ץ של בני משפחותיהם של חמישה מחבלים פלסטינים מהגדה המערבית שגופותיהן הוחזקו בידי צה"ל. שבוע לפני כן הודיעה המדינה בתשובתה לבג"ץ כי הקבינט המדיני-ביטחוני החליט להחזיר שבע מתוך עשר גופות של מחבלים פלסטינים שביצעו פיגועים בחודשים האחרונים ושנמצאות בידי צה"ל.

המדינה מסרה לבג"ץ כי הגופות יוחזרו למשפחות הפלסטיניות רק אם אלה יסכימו לתנאים שיקבע הצבא לקיום וניהול ההלוויה. לפי ההודעה, שלוש גופות נוספות לא יוחזרו מכיוון שהן של מחבלים המזוהים עם ארגון חמאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ