אלאור אזריה הורשע בהריגה; "לא ירה מתחושת סכנה, סבר שלמחבל מגיע למות"

שופטי בית הדין הצבאי קבעו פה אחד כי לא היתה הצדקה לירי במחבל בחברון וכי גרסתו של אלאור אזריה היתה "מתפתחת ומתפתלת" ■ השופטים ציינו כי התנהלותו "לא עולה בקנה אחד עם תחושת סכנה ועם מענה מידי ובהול"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזריה ומשפחתו בבית הדין הצבאי, היום
גילי כהן

בית הדין הצבאי הרשיע היום (רביעי) פה אחד את סמל אלאור אזריה בהריגה, תשעה חודשים אחרי שירה למוות במחבל הפצוע בחברון. לאורך כמעט שלוש שעות קעקעו שופטי בית הדין הצבאי בקריה בתל אביב את טענות ההגנה, ולבסוף קבעו כי אזריה לא ירה מתוך תחושת סכנה, אלא משום שהחליט כי "למחבל הגיע למות". בנוסף, השופטים מתחו ביקורת על אזריה ואמרו כי הציג גרסה "מתפתחת ומתפתלת", והוא הורשע גם בהתנהגות בלתי הולמת. סנגוריו של אזריה הודיעו כי יגישו ערעור על ההחלטה.

עוד קבעו השופטים כי "הוראות הפתיחה באש דורשות תנאי מצטבר לביצוע הירי – שיהיה איום ממשי ומיידי. בענייננו אין מחלוקת שהנאשם לא זיהה מטען על גוף המחבל, ובהיעדרו אין הצדקה לירי". ראש הרכב השופטים, אל"מ מאיה הלר, הדגישה כי גם אם היתה מתקבלת גרסתו של אזריה, לא היה בכך צידוק לירי. הלר ציינה כי "על היעדר תחושת הסכנה באירוע מלמדת גם התנהלות הרבש"ץ (רכז ביטחון שוטף צבאי ג"כ), שדיווח למח"ט על ירי חריג שבוצע בגזרה". על עדויות ההגנה אמרה כי "התרשמנו שעדויות האזרחים היו גורפות ונועדו כל כולן לסייע לנאשם, לרבות הטיית האמת".

אזריה ומשפחתו בבית הדין הצבאי, היוםצילום: POOL/רויטרס

"הסכין לא היתה במרחק נגיעה מהמחבל"

השופטים אמרו עוד כי אזריה הציג גרסה מתפתחת ומתפתלת. הלר אמרה כי השופטים דוחים את טענת הההגנה כי המחבל לא מת מהירי של אזריה. השופטים קיבלו את עדותו של ת', חברו של אזריה, וקבעו כי הנאשם אמר לחברו: "דקרו את חבר שלי וניסו להרוג אותו אז גם לו מגיע למות". עוד קבעו כי "צפייה בכל הסרטונים מלמדת בבירור כי אין כל בסיס לטענה שידו של המחבל היתה במרחק נגיעה מהסכין".

השופטים  אימצו גם את עדותו של המ"פ, רס"ן תום נעמן. אל"מ הלר קבעה כי לגרסתו של נעמן "נמצאו תימוכין רבים בתשתית העובדתית שהיתה לפנינו". הלר הוסיפה כי "גם אם ניתן להעלות תהיות ביחס לאי-ההתאמות שפירטנו, מצאנו לקבל את הסבריו של רס"ן נ'... ביחס למיקום הסכין, הוצגו סרטונים (המראים ג"כ) שהסכין לא היתה בפועל במרחק נגיעה מהמחבל. מצאנו לתת לגרסתו של רס"ן נעמן משקל מלא לנוכח הגרסה הבעייתית של הנאשם".

על טענות ההגנה נגד ערכם הראייתי של הסרטונים של ארגון "בצלם", שתיעדו את האירוע, נקבע כי לא עברו עריכה וכי "לא ראינו עין בעין עם ההגנה. ערך הסרטונים רב, זו ראייה אובייקטיבית", אמרה אל"מ הלר.

"אזריה התנהל בשיוויון נפש ופעל בצורה מחושבת"

השופטת הלר קבעה כי התנהגותו של אזריה בזירה "לא עולה בקנה אחד עם תחושת סכנה ועם מענה מיידי ובהול". הלר פירטה כי "הסרטונים מלמדים עוד כי לאורך כל האירוע התנהל הנאשם בשיוויון נפש וללא כל דחיפות. בבואו לבצע את הירי ניכר כי פעל בצורה מחושבת, אמר לסובבים לזוז כדי שלא ייפגעו מהירי שיבצע.... הוא השתהה פרק זמן קצר ושיפר זווית עמידתו כלפי המחבל".

אל"מ הלר התייחסה לחוות הדעת בנוגע להתנהגותו של אזריה, שטענה למחסור בשעות שינה וחוויה פוסט טראומטית, אותה דחו השופטים. "התרשמנו כי הנאשם שלט בפרטי התיק על בוריים. ד"ר הרמן עשה שימוש בפרמטרים של סטרס-דיסאורדר, השתמש בכך שסבל מחוויה פוסט טראומתית. הנאשם לא זכר עובדות משמעותיות גם במשך ארבעה חודשים. אבחנה זו אינה יכולה לסייע לנאשם גם לשיטתו של ד"ר הרמן. בחרנו לדחות את הטענה שמחסור בשעות שינה הובילו לירי במחבל". היא הוסיפה כי "אכן, העידו מספר עדים בנוגע למצבו הנפשי של אזריה עבור האירוע, שלא היה מיטבי. לא מצאנו בכך כדי להשפיע על הכרעת הדין".

הלר הוסיפה בעניין כי "במסגרת השאלות שהפנתה ההגנה התבקש אזריה להתייחס לריכוז, מראות הדם בזירה, הצעקות ולכך שהגיב כמו שהגיב. לטעמנו די בכך כדי לשמוט את הבסיס תחת טענותיו של ד"ר הרמן. הוכח בפנינו כי הנאשם לא סבל ממחסור בשינה, וזאת בהתאם לגרסת הנאשם עצמו".

אל"מ הלר אמרה בעניין גרסאותיו של אזריה, כי "תשתית הראיות מלמדת שלאחר ששוחח אזריה עם עורך הדין, הוא העלה את הטענה בדבר המטען המדומיין. זאת הגרסה שנמסרה למצ"ח. לפני השיחה עם העו"ד אזריה כלל לא הזכיר חשש ממטען". הלר הוסיפה כי "גם אם לבוש המחבל יכול היה לעורר חשד, צפייה בסרטונים מראה כי חלק נכבד מהנוכחים לבשו מעילים. טענת הנאשם כי לבושו חריג לא מתיישבת עם המציאות".

בין עמונה ואלאור אזריה // ליברמן מתגייס להגן על הצבא - ומתעלם מחלקו בליבוי המתח בפרשת אזריה // להרשיע ולחון את אלאור אזריה // חייבים לדבר על משפט אזריה // מבחינת נתניהו, הוריו של אזריה שכלו את בנם בקרב מול השמאל הבוגדני // לא תרצח (גם שבויים) // תחקיר "עובדה" על אלאור אזריה חשף את ערוותו של איזנקוט // הרמטכ"ל לדוכן העדים במשפט אזריה //בהעדר אתוס // העדות המסוכנת של עוזי דיין // מבחן אזריה // נאום אלאור אזריה// ישוחרר אלאור אזריה // מבחן אזריה: מה קרה לחיילים שהואשמו בהריגה בשנים האחרונות? // חוסר הטיפול במחבל הפצוע בחברון: כל הזוויות, כל הסיבות

אזריה ומשפחתו בבית הדין הצבאי, היוםצילום: POOL/רויטרס
מפגינים מחוץ לקריה, הבוקרצילום: אילן אסייג

"פגיעה אנושה בתדמית הצבא"

על עדותו של אלוף במיל' עוזי דיין, שאמר כי "דין מחבלים למות", אמרו השופטים כי "מצאנו קשיים לא מבוטלים בעדותו הגורפת של דיין. לאמירות של מפקדים נודעת חשיבות רבה, לא בהכרח על ההליך המשפטי. נדמה שהתבטאותו לא תואמת באופן מלא את הוראות הפתיחה באש". הלר הוסיפה כי בעדותו של האלוף במיל' דן ביטון היה חוסר בקיאות בהוראות הפתיחה באש. היא ציינה כי "חלקים מעדויות האלופים נכתבו על ידי צוות ההגנה".

הלר קבעה כי "ההגנה לא הציגה תשתית ראייתית מינימלית לטענה כי כתב האישום הוגש מטעמים זרים". היא דחתה את הטענה והדגישה כי ההחלטה אליה הגיעו השופטים היתה מתקבלת גם אם החקירה היתה נפתחת לאחר שהסרטון היה מופץ. "ממעשה זה עלולות לנבוע השלכות בממספר מישורים, נוכח המציאות הביטחונית באזורנו, עלולה להיות פגיעה אנושה בתדמיתו של הצבא".

סנגוריו של אזריה הגיבו להחלטה ואמרו כי יגישו ערעור. עו"ד אילן כץ אמר: "אנחנו מכבדים את בית הדין. כפי שאמרתי, אנחנו נלמד היטב את הכרעת הדין. אנחנו מן הסתם נגיש ערעור, ביקשנו שהטיעונים לעונש ישמעו בזמן הקרוב כדי לא להפסיד זמן". על ביקורת השופטים כלפי הסנגורים אמר כץ כי "זו דרך מסוימת לכתוב פסק דין כשרוצים להדוף טענות כלפי בית הדין והתביעה. אנחנו לא מתרגשים מזה. בתיק הזה עשינו הכל ככל שהיה בידנו. זה שבית הדין קובע שנעשו טעויות על ידי ההגנה, זה עדיין לא אומר שהדברים נכונים".

עו"ד אייל בסרגליק, שייצג גם הוא את אזריה, אמר: "הראיות מדברות בעד עצמן. אנחנו נלמד את הכרעת הדין על פרטיה. עדיין, מה שבסופו של דבר אמורות לקבוע הן הראיות בתיק. אין כל ספק שזה יום מצער".

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מכבד את החלטת בית הדין, ויילמד אותה ואת השלכותיה באופן יסודי. לאורך כל ההליך הקפידו בצה"ל על הפרדה מוחלטת בין הציר הפיקודי למשפטי. מערכת המשפט בצה"ל תמשיך ותפעל לחקר האמת, בעצמאות ועל פי שיקולים מקצועיים בכל מקרה בו קיים חשד לדופי בהתנהלות צה״ל ומשרתיו. מפקדיו של סמל אלאור אזריה יעניקו כל תמיכה וליווי שנדרשים לחייל ולמשפחתו בהמשך הדרך. צה"ל ימשיך להפעיל כל כוח שידרש תוך שמירה על ערכי צה"ל ומתן גיבוי ללוחמים למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ