משפחתו של המחבל: נרדוף את אזריה עד לבית הדין הבינלאומי

דודו של עבד אל-פתח אל-שריף הגיב על הרשעתו של החייל ואמר כי "השאלה שנותרה פתוחה היא מה העונש שיוטל עליו". בחברון קראו עשרות מפגינים לשפוט חיילים וקצינים בהאג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משפחתו של עבד אל-פתח אל-שריף מפגינה היום, בחברון. במרכז: אמו של אל-שריף
משפחתו של עבד אל-פתח אל-שריף מפגינה היום, בחברון. במרכז: אמו של אל-שריףצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטר

משפחתו של המחבל שנורה על ידי החייל אלאור אזריה, עבד אל-פתח אל-שריף, הגיבה היום (רביעי) בשיחה עם "הארץ" על הרשעתו של החייל בהריגה. לדברי בני המשפחה, הם מתכוונים, בסיוע הרשות הפלסטינית, לפנות בעניין לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. "נרדוף אותו בכל הגופים הבינלאומיים", אמרו. 

דודו של אל-שריף, פתחי אל-שריף, אמר כי "העובדה שהחייל הורשע בהריגה לא מהווה התפתחות כה חשובה מבחינתנו. כבר מההתחלה הבהרנו שהוא רצח והיה צורך בהרשעתו ברצח. העובדה ששינו את סעיף האישום להריגה זה מבחינתנו סטייה מהצדק וסטייה של בית המשפט".

אל-שריף הוסיף כי "השאלה שנותרה פתוחה היא מה העונש שיוטל עליו. אין לנו הרבה צפיות וברור שהוא יקבל עונש קל או שיקבל חנינה, כי אנו מבינים ועוקבים אחרי הלחצים המופעלים על המערכת והאהדה שהחייל זוכה לה בציבור הישראלי. לכן מלכתחילה לא היו לנו ציפיות גבוהות".

היום, בזמן הכרעת הדין, התקיימה במרכז העיר חברון עצרת בהשתתפות עשרות פעילים נגד ההתנחלויות ונציגי הפלגים הפלסטינים. המפגינים קראו לרשות הפלסטינית להמשיך בהליכים נגד חיילים וקצינים בצה"ל מול בית הדין הבינלאומי. "אנו קוראים להנהגה המדינית ולכל מי שעוסק בעניין הזה (להבטיח) ששנת 2017 תהיה שנת גרירת חיילי וקציני צבא הכיבוש לבית הדין הבינלאומי, כדי להעמיד אותם לדין בגין הפשעים נגד העם הפלסטיני",  אמר בעצרת אמג'ד אנג'אר, מנהל מועדון האסיר בחברון. 

הבוקר הרשיע בית הדין הצבאי את אזריה בהריגה פה אחד, תשעה חודשים אחרי שירה למוות במחבל פצוע בחברון. השופטים קבעו כי אזריה לא ירה מתוך תחושת סכנה, אלא משום שהחליט כי "למחבל הגיע למות". בנוסף, אמרו השופטים כי אזריה הציג גרסה "מתפתחת ומתפתלת", והוא הורשע גם בהתנהגות שאינה הולמת.

דובר צה"ל הוציא הודעה ראשונה אחרי הכרעת הדין, ובה נכתב כי "צה"ל מכבד את החלטת בית הדין, וילמד אותה ואת השלכותיה באופן יסודי. לאורך כל ההליך הקפידו בצה"ל על הפרדה מוחלטת בין הציר הפיקודי למשפטי". לפי ההודעה, "מערכת המשפט בצה"ל תמשיך ותפעל לחקר האמת, בעצמאות ועל פי שיקולים מקצועיים בכל מקרה בו קיים חשד לדופי בהתנהלות צה"ל ומשרתיו. מפקדיו של סמל אלאור אזריה יעניקו כל תמיכה וליווי שנדרשים לחייל ולמשפחתו בהמשך הדרך. צה"ל ימשיך להפעיל כל כוח שידרש תוך שמירה על ערכי צה"ל ומתן גיבוי ללוחמים למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ