נתניהו: תומך במתן חנינה לאלאור אזריה

ראש הממשלה התייחס בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו להכרעת הדין במשפטו של החייל ואמר כי "זהו יום קשה וכואב לכולנו". נתניהו הוסיף כי חיילי צה"ל "חייבים להישאר מעל לכל מחלוקת"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב (רביעי) הודעה ובה מסר כי הוא תומך במתן חנינה לחייל אלאור אזריה שהורשע בהריגת מחבל פלסטיני מנוטרל בחברון. בהודעה קצרה, שפורסמה גם בעמוד הפייסבוק שלו, אמר נתניהו כי "זהו יום קשה וכואב לכולנו – בראש ובראשונה לאלאור ולמשפחתו, לחיילי צה"ל, לאזרחים רבים ולהורים של חיילינו, ואני בתוכם". נתניהו קרא לנהוג באחריות כלפי צה"ל, מפקדיו והרמטכ"ל. "יש לנו צבא אחד שהוא בסיס לקיומנו. חיילי צה"ל הם הבנים והבנות שלנו, והם חייבים להישאר מעל לכל מחלוקת", אמר נתניהו. 

מדוברות בית הנשיא התייחסו עוד לפני דבריו של נתניהו לנושא חנינה אפשרית לאזריה, לאחר ששורת פוליטיקאים, בהם בנט, יחימוביץ' ורגב קראו הביעו תמיכה בכך. מבית הנשיא נמסר כי "על פי הנוהל המקובל ביחס לכל בקשות החנינה לגבי נדון כזה או אחר, בקשת חנינה מטופלת כאשר היא מוגשת על ידי הנדון בעצמו, בא כוחו או קרוב משפחתו מדרגה ראשונה, לאחר מתן פסק דין חלוט. לאור האמור, גם בעניינו של החייל אלאור אזריה, בהינתן מצב בו תוגש בקשת חנינה, היא תידון על ידי הנשיא על פי הנוהל המקובל לאחר קבלת המלצת כל הגורמים הרלוונטיים".

נתניהו

בין עמונה ואלאור עזריה // ליברמן מתגייס להגן על הצבא - ומתעלם מחלקו בליבוי המתח בפרשת אזריה // להרשיע ולחון את אלאור אזריה // חייבים לדבר על משפט אזריה // מבחינת נתניהו, הוריו של אזריה שכלו את בנם בקרב מול השמאל הבוגדני // לא תרצח (גם שבויים) // תחקיר "עובדה" על אלאור אזריה חשף את ערוותו של איזנקוט // הרמטכ"ל לדוכן העדים במשפט אזריה //בהעדר אתוס // העדות המסוכנת של עוזי דיין // מבחן אזריה // נאום אלאור אזריה// ישוחרר אלאור אזריה // מבחן אזריה: מה קרה לחיילים שהואשמו בהריגה בשנים האחרונות? // חוסר הטיפול במחבל הפצוע בחברון: כל הזוויות, כל הסיבות

מוקדם יותר אמר שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, בסרטון שהעלה לדף הפייסבוק שלו כי "הסיבה שהמשפט נמשך – בגלל ניצול ציני של פוליטיקאים". יעלון אמר כי מדובר ביום קשה עבור אלאור, משפחתו, החברה הישראלית, וגם עבורו. "היום, עם מתן הכרעת הדין, אפשר כבר לומר שצה"ל ומשפחת אזריה נפגעו פגיעה חמורה על ידי פוליטיקאים שמעלו בתפקידם", אמר יעלון. "ההליך הפלילי שהחייל אלאור ומשפחתו חוו היה קשה מנשוא ואמור היה להיראות אחרת, להתנהל אחרת. הסיבה להתמשכותו באופן שהקשה על כל המעורבים היה ניצול ציני של המקרה על ידי פוליטיקאים אינטרסנטים לטובתם האישית". 

כך צפוי להתנהל תהליך מתן חנינה לאזריה:
1. על אלאור אזריה, בני משפחתו או סנגוריו לפנות באופן ישיר לנשיא המדינה בבקשת חנינה, אחרי שיש פסק דין חלוט. רק הם רשאים לבקש זאת
2. נשיא המדינה יאסוף חוות דעת מהפרקליט הצבאי הראשי, מראש אגף כוח האדם, מהרמטכ"ל וממשרד הביטחון
3. ההחלטה תידון על ידי נשיא המדינה. מדובר בתהליך מורכב שיכול להימשך שנה
אפשרות נוספות: ישנה אפשרות להמתקת עונשו של אזריה לאחר מתן גזר דינו. אם יהיה מדובר בבקשה להקל על עונש שגזרה הערכאה הנוכחית - כלמר הרכב השופטים שהרשיע את אזריה - מי שיחליט בנושא הוא מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה. אם יהיה מדובר בבקשה להקל על עונש לאחר ערעור - ההחלטה בידי הרמטכ"ל

יעלון לא נקב בשמותיהם של הפוליטיקאים, אך נראה כי הוא מתייחס בדבריו הן למחליפו בתפקיד, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שנכח באולם הדיונים בהארכת מעצרו של אזריה ("אני לא עליתי למשפט כראש כנופיות", אמר אז יעלון), והן לשר החינוך, נפתלי בנט, ששוחח עם אביו של החייל, צ'ארלי, עוד טרם שיחת הטלפון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבינו. יעלון הפנה את הביקורת שלו גם כלפי נתניהו, שביום הפרשה גינה את מעשיו של אזריה, אך לאחר מכן חזר בו - טען כי צריך לבחון את מעשיו של החייל בהתאם לנסיבות המבצעיות ואף שקל להזמין את הורי המשפחה לביתו. "במקום להנהיג, הם השתמשו באלאור ובמשפחתו בשביל עוד כמה מנדטים. הם שיקרו לכם. אני מתבייש באותם פוליטיקאים", אמר יעלון. 

עוד לפני כן אמר שר הביטחון ליברמן כי מדובר ב"פסק דין קשה" וכי הוא מבקש "גם מאלו שאוהבים יותר, וגם כמוני שאוהבים הרבה פחות את פסק הדין, לכבד את המערכת המשפטית ולשמור על איפוק". הוא הוסיף ואמר: "נפעל להקל על אזריה ומשפחתו". בנוסף קרא ליברמן לאנשי ציבור להפסיק את ההשתלחויות ברמטכ"ל: "חייבים לשמור את הצבא מעל ומעבר לכל ויכוח פוליטי. אסור שאנחנו בוויכוח הפנימי נחליש את צה"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ