היועמ"ש אישר הגשת כתב אישום נגד חבר הכנסת באסל גטאס

מנדלבליט התנה את קיום השימוע בעניינו של גטאס בהארכת תנאי מעצרו, אך חבר הכנסת סרב. גטאס, שנעצר בחודש שעבר לאחר שחסינותו הוסרה, חשוד בהברחת 12 טלפונים ניידים לאסירים ביטחוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר היום (חמישי) הגשת כתב אישום נגד ח"כ באסל גטאס בגין עבירות של איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

טרם קבלת ההחלטה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה לבאי כוחו של ח"כ גטאס על נכונותו לקיים שימוע בעניינו, בטרם תתקבל החלטה סופית בעניינו ותוך שבוע ימים, בכפוף להסכמתו להאריך את התנאים המגבילים, בהם מעצר הבית. באי כוחו של גטאס הודיעו למנדלבליט כי הם דוחים את ההצעה, והיועמ"ש אישר את הגשת כתב האישום ועדכן בכך את יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין. עוד ציין היועץ כי הוא מוכן לקיים לח"כ גטאס שימוע בדיעבד במידה ויחפוץ בכך. היום תוגש בקשה להארכת מעצר הבית ושאר התנאים המגבילים שהוטלו על גטאס.

ח"כ גטאס, מחוץ למשרדי להב 433 ברמלה, בחודש שעבר

על פי החשד, קשר ח"כ גאטס קשר עם האסיר הביטחוני וליד דקה, הכלוא בכלא קציעות בגין רצח חייל צה"ל שביצע במסגרת חברותו בארגון החזית העממית הדמוקרטית, על מנת להבריח טלפונים ניידים לכלא. על פי הודעת משרד המשפטים, לצורך מימוש הקשר פגש גטאס את אחיו של האסיר, אסעד דקה, בתחנת דלק "דור אלון" בכביש 6 לכיוון צפון, שם העביר לו אסעד 4 חבילות המכילות 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים וציוד תקשורת נוסף, על מנת שח"כ גטאס יכניסם לכלא.

באותו היום הגיע גטאס לכלא כשהוא נושא עליו את החבילות כשהן מוסתרות בתוך חולצתו וכן מסמכים נוספים. בעת כניסתו של ח"כ גאטס לכלא, כשעבר במכשיר המגנומטר, התריע המכשיר. חבר הכנסת אמר לסוהר כי ההתרעה נובעת מחגורתו, אך סרב להסירה ולעבור בשנית. הוא אמר לסוהר כי בשל היותו חבר כנסת יש לו חסינות מבדיקה גופנית.

על פי החשד, בהמשך אותו יום נכנס ח"כ גטאס לכלא עם הציוד, שם פגש את האסיר והעביר לו מסמכים. בהמשך נפגש ח"כ גטאס עם אסיר אחר, באסל ביזרה, והעביר לו את ציוד התקשורת. לפי הודעת משרד המשפטים, "הנאשם היה מודע לכך כי ציוד התקשורת יועבר לאסירים ביטחוניים וכי קרוב לוודאי שיעשה בו שימוש שיפגע בביטחון המדינה".

מעצרו של ח"כ גטאס הוארך בשבוע שעבר בפעם השניה מאז הסיר את חסינותו, אז גם אישר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין למשטרה לערוך חיפוש בלשכתו של גטאס בכנסת. מתן ההיתר הוא צעד חריג ביותר, שלא ננקט מאז 1979 לפחות. כמו כן, נערך חיפוש גם בביתו של גטאס.

צוות ההגנה של ח"כ גטאס אמר ל"הארץ" בתגובה להודעת היועמ"ש כי מדובר בצעד "בלתי חוקי וחסר תום לב, שמטרתו למנוע את זכות השימוע מח"כ גטאס ולהאריך את מעצר הבית. היועמ"ש פנה אלינו שלשום בבקשה להסכים להאריך את מעצר הבית של ח"כ גטאס, בתנאי למסירת החומר ומתן זכות שימוע - דבר תמוה ולא מקובל כשלעצמו, שמעיד על כוונה לקיים הליך שתוצאתו ידועה מראש, חוסר תום לב מוחלט והתניית זכות בסיסית בחוק בכך שח"כ יישאר במעצר ללא עילה או הצדקה".

צוות ההגנה טען עוד כי ההודעה חורגת מהמסגרת החוקית וכי היא "מונעת הליך הוגן - המשך להתנהלות המפלה והדורסנית של היועמ"ש מתחילת התיק, שככל הנראה נגועה בשיקולים זרים ומניעים פוליטיים". הצוות התעקש על זכותו של ח"כ גטאס לשימוע לפני החלטה סופית בעניין הגשת כתב האישום, והוסיף כי "לא נוותר על זכות זו. כמו כן, לא נסכים להארכת מעצר הבית של ח"כ גטאס ועל כך נעמוד בדיון שיתקיים היום בבית המשפט". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ