הקונגרס גינה את החלטת מועצת הביטחון נגד ההתנחלויות

בית הנבחרים האמריקאי אישר את ההצעה לגנות את ההחלטה שאושרה בחודש שעבר באו"ם. פול ראיין: "ממשל אובמה נטש את ישראל"; נתניהו: "חברי הקונגרס הביעו בנו תמיכה גורפת"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השבעת חברי בית הנבחרים, השבוע בוושינגטון
השבעת חברי בית הנבחרים, השבוע בוושינגטוןצילום: JIM WATSON/אי־אף־פי

בית הנבחרים האמריקאי אישר הלילה (שישי) הצעה שמגנה את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה ואמר כי "חברי הקונגרס יודעים שהכותל המערבי איננו שטח כבוש והם הביעו את כוונתם לבטל או לשנות את ההחלטה האנטי-ישראלית באו"ם".

342 חברים היו בעד הצעת הגינוי הבלתי מחייבת ו-80 התנגדו לה. המהלך פיצל את המחוקקים הדמוקרטים כאשר כמעט 80 מהם התנגדו לו בטענה שהוא מכיל אי דיוקים ומעוות את המורכבות של תהליך השלום במזרח התיכון. כמו כן, הם האשימו את הרפובליקאים בכך שהם תוקפים את אובמה באופן לא הוגן בשלהי כהונתו.

יו"ר בית הנבחרים פול ראיין אמר לאחר ההחלטה כי "ממשל אובמה נטש את בעלת הברית שלנו ישראל כשהיא היתה זקוקה לנו יותר מכל. זה הזמן לתקן את הנזק שנגרם". עם זאת, המחוקק הדמוקרטי גרי קונולי הנחשב לתומך של ישראל, אמר כי "המטרה של הצעד הזה היא לנגח את אובמה בדרכו החוצה", והוסיף כי יש לשבח את הנשיא היוצא על כך שהגביר את הסיוע הביטחוני לישראל. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על אישור הצעת הגינוי. "אחרי ההחלטה האנטי-ישראלית המקוממת באו"ם קיבל אתמול הקונגרס האמריקני החלטה אחרת. חברי הקונגרס הביעו תמיכה גורפת בישראל והתנגדות גורפת להחלטת מועצת הביטחון", אמר נתניהו. 

לדבריו, "חברי הקונגרס יודעים שהכותל המערבי איננו שטח כבוש והם הביעו את כוונתם לבטל או לשנות את ההחלטה האנטי-ישראלית באו"ם. זו בדיוק הכוונה שלנו וזאת תוכנית העבודה שלנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ