יותר משליש ממקרי המוות בצה"ל ב-2016 נגרמו מהתאבדות

לפי נתוני אגף כוח האדם בצה"ל, 15 אנשי צבא, כולם גברים, שמו קץ לחייהם בשנה שעברה, בדומה לשנתיים שקדמו לה. רוב המתאבדים הם חיילים בשירות חובה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

15 חיילי צה"ל התאבדו בשנת 2016, בהם שני אנשי קבע ואיש מילואים אחד, כך עולה מנתוני אגף כוח האדם בצה"ל. בסך הכל מתו בשנה שעברה 41 חיילים, אנשי קבע ומשרתי מילואים, כך שמספר המתאבדים עומד על יותר משליש מכלל מקרי המוות בקרב אנשי צבא בשנה זו. היתר, 26 במספר, מתו בעת פעילות מבצעית או בפיגוע, בתאונות אימונים ובתאונות מבצעיות, בתאונה אווירית, בתאונות דרכים ומסיבות רפואיות. 

גם בשנתיים הקודמות - 2015-2014 - שמו קץ לחייהם 15 אנשי צבא, אך בשנת 2016 כאמור התאבדות היא סיבת המוות העיקרית בצבא. כל המקרים הללו מוגדרים עדיין באופן רשמי כ"חשד להתאבדות", בשל חקירת מצ"ח שנפתחת בנושא.

לדברי קצינה בכירה באגף כוח האדם, בניגוד לשנים קודמות, השנה חייל אחד ששם קץ לחייו הוגדר ככזה המשתייך ל"אוכלוסייה ייחודית" – עולה חדש, חייל בודד וכדומה. מדובר באיש קבע ממוצא אתיופי שהתאבד באמצעות אקדחו האישי.

בשנת 2015 שלושה חיילים ממוצא אתיופי שמו קץ לחייהם. "ככל שאפשר לאפיין את אותם חיילים, הרוב המכריע הם חיילים בשירות חובה שהיו במהלך השירות ולא בהכשרה הראשונית", אמרה הקצינה. "כלל החיילים המתאבדים הם גברים, עיקרם שירתו ביחידה קדמית, אבל לא בהכרח בלחימה".

בצה"ל מאמינים כי ניתן להוריד משמעותית את מספר החיילים המתאבדים, עד כדי מספר חד-ספרתי וסבורים כי הדבר תלוי בין היתר במודעות מפקדיהם של החיילים, בליווי ובזיהוי מצוקות נפשיות ראשוניות של חבריהם ליחידה.

קצין בכיר באכ"א ציין בעבר כי בעיניו, האחריות של הצבא היא גם "להחזיר את החיילים הביתה", ולכן הוא רואה בטיפול בנושא חשיבות רבה. שנת 2013 נחשבת לשנה בה נרשם מספר ההתאבדויות הנמוך ביותר בצה"ל זה עשורים, אז שמו קץ לחייהם שבעה חיילים. לצד זאת, מציינים בצבא כי ישנה מגמת ירידה בהשוואה לעשורים קודמים במספר ההתאבדויות בצבא.

"אנחנו לא יכולים לדעת על כל מקרה קודם לכן, אבל אנחנו עושים הרבה מאוד כדי לטפל בנושא", מציינת הקצינה ומתארת את הפעולות השונות שננקטו כדי לצמצם את מספר ההתאבדויות. כך למשל הגדירו בצבא כי תקופת החגים נחשבת לכזו רגישה, ולכן פנו במכתב למפקדים וביקשו לבחון היכן החיילים נמצאים, בפרט אלו שזוהו כבעלי מצוקות נפשיות. עוד הוחלט להוסיף בהכשרות הקצונה סדנה שנועדה לתת למפקדים הצעירים כלים לזיהוי מצוקות נפשיות בקרב חייליהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ