תחקיר ראשוני: הצוערים קיבלו הוראה להתרחק מזירת הפיגוע, לאחר שכמה מהם ירו לעבר המחבל

לפי התחקיר, הצוערים התרחקו מהזירה בעקבות הוראת אחת המפקדות. ראש אכ"א: אין בידינו עדויות על כך שחיילים חששו לפתוח באש. מורה הדרך הבהיר הבוקר את דבריו: הייתי נסער, היו כאלה שתפקדו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת פיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים, בצהריים
זירת פיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים, בצהרייםצילום: אמיל סלמן

תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל מעלה כי הצוערים תפסו מחסה והתרחקו מהזירה בעקבות הוראה של אחת ממפקדות הצוותים, ולאחר שכמה מהם פתחו באש לעבר המחבל. דובר צה"ל מסר הלילה (ראשון) את ממצאי התחקיר הראשוני, שקיים מפקד בית הספר לקצינים, אל״מ יניב אלאלוף.

מוקדם יותר היום אמר ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז, כי אין עדויות על כך שחיילים שנכחו בזירת פיגוע הדריסה בירושלים חששו לפתוח באש על רקע הרשעתו של החייל אלאור אזריה בהריגה. אלמוז אמר את הדברים בהמשך לטענת מורה הדרך שירה לעבר המשאית הפוגעת, כי החיילים התמהמו בירי על רקע פרשת אזריה.

לדברי האלוף, בטיילת ארמון הנציב היו באותה עת כ-300 צוערים בבה"ד 1, שהשתתפו בסיור בעיר במסגרת פעילות חינוכית. בפיגוע נהרגו שלוש חיילות וחייל אחד, שני חיילים נפצעו קשה, שלושה נוספים נפצעו בינוני ו-12 חיילים נפצעו קל. נהג המשאית, תושב מזרח ירושלים, נורה ונהרג. 

לאחר הפיגוע הגיע למקום מפקד בה"ד 1, אל"מ יניב אלאלוף, ושוחח עם שניים מהצוערים. לדברי אלמוז, הצוערים לא היו בטוחים אם נקלעו לתאונת דרכים או לפיגוע, אולם ברגע שהבינו מה מתרחש ירו לעבר המשאית. האלוף הוסיף כי לא ברור מאיזה ירי נעצר מבצע הפיגוע – זה שביצעו הצוערים או זה של מורה הדרך, איתן רונד.

אלמוז הדגיש כי הציפייה מחיילים – ללא קשר להכשרתם – היא "לחתור למגע ולנטרל את האיום שנשקף" והוסיף כי "אנחנו לא צריכים ש-300 איש יפתחו באש ולא 50 איש יפתחו באש - אלא שהסמוכים (למקום) יפתחו באש. לפי מה שאנחנו מבינים, שניים מעידים שאכן פתחו באש". בנוגע לחיילים שתועדו נמלטים מהאזור, אמר האלוף כי יש לערוך תחקיר ולברר מה קרה. עד כה התברר כי לא כל החיילים הבינו שמדובר בפיגוע ולא בתאונת דרכים.

רונד סיפר מוקדם יותר לערוץ 10 על השתלשלות העניינים, ותהה מדוע החיילים שהיו במקום לא הגיבו לאירוע. "למה עוד 40 חיילים שם לא ירו ולמה אני, אזרח פשוט שנדרס, צריך לשלוף את הנשק ולירות? זו השאלה הכי עניינית לשאול פה. אין לי ספק שאם כן היו יורים מיד כל שאר החיילים היו מגיבים מיידית כפי שהגבתי, לא נעים להגיד אבל היינו יכולים להיות עם פחות פצועים ביום הזה".

לגלי צה"ל אמר עוד כי "בתור אחד שהוציא אקדח וירה במחבל היה לי הרבה יותר קל אילולא הייתי יודע שייתכן ויום אחד יגישו כתבי אישום על דברים כאלה. אמנם לי לא לקח שבריר שנייה, אבל בהתחשב בעובדה שלקח שם לפחות חצי דקה עד דקה שכל הצוערים פה שלכולם יש אם 16 ביד להתחיל לירות – מראה שהיה פה התמהמהות". לדבריו, "אני לא רוצה להגיד את המילים אלאור אזריה בצורה מפורשת – אבל אין לי ספק שזה היה גורם משפיע".

הבוקר התראיין רונד לניב רסקין בגלי צה"ל וביקש להבהיר את דבריו מאתמול שצוטטו בהרחבה בכלי התקשורת ועוררו דיון על תפקוד החיילים בפיגוע: "חשוב לי להבהיר משהו שאתמול יצא לא מובן... היו חיילים שתפקדו וחשוב לי מאד להבהיר את  זה... הייתי נסער, ובתקשורת הוציאו את זה שלא תפקדו. הייתי מצפה שהיו הרבה יותר מתפקדים ומתפעלים מאשר הארבעה שכן תפקדו".

לשאלת המראיין על דבריו על הקשר בין תפקוד החיילים בתקרית למשפט אזריה אמר כי "אני עדיין מרגיש ככה, כואב לי על התחושה שאף אחד מהחיילים לא תפקד שזה מה שנבע מהאמירה שלי כי היו חיילים שכן תפקדו... אני לא חוזר בי מהאמירה הזאת שאנשים שם חששו, כשאתה חייל בתוך קורס, לפני שאתה חושב על דברים גרנדיוזיים אתה חושב על דברים בסיסים כמו שלא יעיפו אותך מהקורס".

לפי המשטרה, המשאית הפוגעת הגיעה מכיון רחוב על"ר בבירה ונסעה לאורך טיילת שכונת ארמון הנציב. כשהנהג הבחין בקבוצת חיילים יורדת מאוטובוס שעצר בצד הדרך, הוא הגביר את המהירות ופגע בהם. לאחר מכן נסע הנהג לאחור, הסתובב, ודהר שוב לעבר קבוצת החיילים. בסרטון המתעד את הפיגוע ניתן לראות כי קבוצה של עשרות חיילים שהיתה בסמוך, חלקם חמושים, נמלטה מהמקום בעת האירוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ