ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משבר החשמל ברצועת עזה, שהחריף בשבועות האחרונים, הביא ביומיים האחרונים למותם מקור של שלושה תינוקות, כך נמסר בדיווחים פלסטיניים. נכון לעתה נמנעים במשרד הבריאות הפלסטיני בעזה מפרסום הודעה רשמית בנוגע לנסיבות המוות ואומרים כי הנושא נבדק.

על פי הדיווחים אחד התינוקות, שמת במחנה הפליטים אל-בורייג', היה בן 12 יום בלבד והוא שהה עם משפחתו בקרוואן המנותק מחשמל. פעוט אחר שמת, בדיר אל-בלאח, היה בן שמונה חודשים. מותם של שני התינוקות הללו מצטרף למות בן שלושה חודשים שעל פי דיווח פלסטיני אחר אירע אתמול (שני) ברפיח.

עזה, בשבוע שעברצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי

דיווחים אלה עשויים להעצים עוד את המתח בשל משבר החשמל המחריף ברצועה. בתקופה האחרונה אספקת החשמל בה לא עולה על שלוש שעות ביום, וגם זאת באופן לא סדיר.

לפי מקורות המעורים במתרחש ברצועה, הסיבה להחמרה נעוצה בכך שרשות החשמל בעזה לא מצליחה לרכוש סולר בכמויות הנדרשות להפעלת תחנת הכוח באופן מלא. ברצועה רואים ברשות הפלסטינית אחראית למשבר משום שברמאללה מסרבים לבטל את המס על הסולר, המעלה את מחירו בעשרות אחוזים.

ואולם שר העבודה הפלסטיני, מאמון אבו שהלה, שהתראיין לתחנת הרדיו "קול פלסטין", הפנה דווקא אצבע מאשימה כלפי שלטון חמאס ברצועה. לדבריו, ממשלת הרשות ברמאללה מעבירה מדי שנה כמיליארד שקלים עבור החשמל של תושבי הרצועה, אך שלטון חמאס גובה תעריפים ומסים נוספים מהתושבים, שהוא לא מעביר חזרה לרשות. אבו שהלה הוסיף כי מאחר שחמאס לא מאפשר לממשלה הפלסטינית לשלוט בפועל ברצועה, לא ניתן לצפות ממנה לפתור את המשבר. בחמאס הגיבו לקולות שיצאו מרמאללה ופרסמו הודעת גינוי, שבה טענו כי מדובר בהצהרות מטעות ומסיתות נגד חמאס ובניסיון להשפיע על שאר הפלגים הפלסטיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ