נתניהו: ועידת פריז היא הונאה פלסטינית בחסות צרפתית

בפגישה עם שר החוץ של נורווגיה אמר רה"מ כי החלטות הוועידה לא יחייבו את ישראל: "זה ניסיון אחרון לאחוז בעבר לפני שהעתיד ייכנס". הולנד: השיחות לא נועדו להחליף מו"מ בין ישראל לפלסטינים

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם שר החוץ של נורבגיה בורג ברנדה, הבוקר
ברק רביד - צרובה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף הבוקר (חמישי) את ממשלת צרפת ואת הפלסטינים על רקע ועידת השלום שתתכנס בפריז ביום ראשון הקרוב בהשתתפות שרי חוץ ודיפלומטים בכירים מ-70 מדינות וארגונים בינלאומיים. "מדובר בוועידה שהיא הונאה, הונאה פלסטינית בחסות צרפתית, שמטרתה להוביל לאימוץ עמדות אנטי-ישראליות נוספות", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם שר החוץ של נורווגיה בורג ברנדה.

נתניהו ציין כי לא רק גורמי הטרור חותרים להשמיד כל סיכוי לשלום, אלא ישנם גם מאמצים מדיניים שהורסים את סיכויי השלום, כמו ועידת פריז. "זה מסיג את השלום לאחור, וההחלטות שם לא יחייבו אותנו", אמר נתניהו. "מדובר בשריד מן העבר. זה ניסיון אחרון לאחוז בעבר לפני שהעתיד ייכנס". שר החוץ של נורווגיה אמר לנתניהו בתגובה כי הוא ישתתף בוועידה בפריז ויבטיח שתהיה תוצאה מאוזנת.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, שנשא היום את נאום מדיניות החוץ האחרון שלו טרם עזיבתו את התפקיד במאי, אמר כי שיחות השלום בוועידה לא נועדו להחליף משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים.

מוקדם יותר השבוע נחשפה ב"הארץ" טיוטת הודעת הסיכום של הוועידה, ממנה נראה כי עשרות שרי החוץ שישתתפו באירוע בפריז ב-15 בינואר, ובראשם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, צפויים לקרוא לנתניהו ולנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להצהיר מחדש על תמיכתם בפתרון שתי המדינות ולהתנער מגורמים רשמיים בממשלתם שמתנגדים לו.

דיפלומטים מערביים, שמעורים בהכנות לוועידת השלום אך ביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית של הנושא, ציינו כי סעיף זה בהודעת הסיכום מכוון הן להצהרות של שרים בממשלת ישראל כמו נפתלי בנט, שקוראים להסיר את פתרון שתי המדינות מסדר היום, והן לבכירים ברשות הפלסטינית ובפתח, שמעורבים בהסתה לאלימות נגד ישראל.

לפי הטיוטה, המדינות שישתתפו בוועידה ידגישו כי הן לא יכירו בכל שינוי בקווי ה-4 ביוני 1967, כולל בירושלים, למעט שינויים שעליהם יסכימו הצדדים במסגרת מו"מ. המדינות שישתתפו בוועידה יבהירו עוד כי הן מחויבות לבצע הבחנה, בכל הפעולות שלהן, בין שטחי מדינת ישראל לבין ההתנחלויות בשטחים שנכבשו ע"י ישראל ב-1967.

"אנו קוראים לשני הצדדים להפגין באופן עצמאי באמצעות מדיניות ומעשים מחויבות כנה לפתרון שתי המדינות ולהימנע מצעדים חד-צדדיים שינסו לקבוע מראש את תוצאות המו"מ על הסדר הקבע, וזאת כדי לבנות מחדש את האמון וליצור נתיב באמצעותו ניתן לשוב למו"מ ישיר ומשמעותי", נכתב בטיוטה.

ועידת השלום בפריז מתכנסת כחלק מיוזמת השלום עליה הכריז שר החוץ הצרפתי הקודם לורן פביוס בינואר שנה שעברה ושאותה המשיך לקדם מחליפו ז'אן מארק איירו בתמיכת הנשיא פרנסואה הולנד. במסגרת יוזמת השלום הצרפתית התקיים בתחילת יוני 2016 מפגש בהשתתפות שרי חוץ מ-30 מדינות, ללא נוכחות ישראלית או פלסטינית, שבסיומו הודגש הצורך בשימור פתרון שתי המדינות.

מאז חודש יוני המשיכו הצרפתים לקדם את היוזמה מתוך כוונה לקיים ועידת שלום בינלאומית עד סוף 2016. הצרפתים קיוו כי בוועידה הזו ישתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס והיא תביא לחידוש של מו"מ ישיר בין הצדדים. עבאס הביע נכונות להשתתף בוועידה, אלא שנתניהו הבהיר כמה פעמים במהלך החודשים האחרונים כי הוא מתנגד ליוזמה.

לפני חודש הזמין הולנד את עבאס ונתניהו לפגישה עמו בפריז, יום לאחר הוועידה. דיפלומטים צרפתים ציינו כי בכך נענה הולנד להצהרותיו של נתניהו על רצונו להיפגש עם עבאס. הנשיא הפלסטיני השיב בחיוב להצעה, אך נתניהו דחה אותה גם הפעם. ראש הממשלה התקשר לנשיא הצרפתי ואמר כי לא ייענה בחיוב להזמנתו לפסגה משולשת עם עבאס בפריז אם זו תתקיים במסגרת יוזמת השלום הצרפתית. נתניהו הדגיש בפני הולנד כי אם ועידת השלום תבוטל הוא יסכים להיפגש עם עבאס בפריז לשיחות ישירות ללא תנאים מוקדמים. 

למרות התנגדותו של נתניהו הצרפתים לא ביטלו את הוועידה והמשיכו לקדם את היוזמה שלהם. החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2334 בנושא ההתנחלויות נתנה דחיפה נוספת לוועידת השלום בפריז. ראש הממשלה נתניהו חושש כי הודעת הסיכום של ועידת השלום בפריז תאומץ ב-16 בינואר ע"י מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי וע"י שרי החוץ של הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי וייתכן אף תהפוך להחלטה נוספת של מועצת הביטחון של האו"ם שתתכנס ב-17 בינואר לדיון החודשי בנושא הישראלי-פלסטיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ