נשיא צרפת: פתרון שתי המדינות מאוים על ידי התנחלויות וטרוריסטים

הנשיא פרנסואה הולנד אמר בוועידת פריז כי יוזמת השלום הצרפתית לא נועדה לנסות לכפות תנאים על הצדדים, והוסיף כי שיחות ישירות בין ישראל לפלסטינים הן הדרך היחידה לשלום

ברק רביד
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא צרפת פרנסואה הולנד נואם בוועידת פריז, היום
ברק רביד
פריז

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר היום (ראשון) בנאומו בפני ועידת השלום הבינלאומית בפריז כי ההתנחלויות מהצד הישראלי והטרור מהצד הפלסטיני מאיימים על פתרון שתי המדינות. הוועידה נפתחה הבוקר ומשתתפים בה שרי חוץ ודיפלומטים בכירים מכ-70 מדינות וארגונים בינלאומיים.

הולנד מתח ביקורת מרומזת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע התנגדותו לוועידה. "מותחים עלינו ביקורת על כך שאנחנו נאיביים לגבי המצב במזרח התיכון", אמר הנשיא הצרפתי. "הנאיביים הם אלה שחושבים שישגו פיוס בין ישראל לשכניה הערבים ללא התקדמות בתהליך השלום עם הפלסטינים". 

הולנד ציין כי יוזמת השלום הצרפתית נועדה להוות אזהרה מפני האיום על עתיד פתרון שתי המדינות. "יש איום פיזי בשטח מצד הבנייה המואצת בהתנחלויות", אמר נשיא צרפת. "יש איום פוליטי שבא לידי ביטוי בהיחלשות מחנה השלום, יש איום שבא לידי ביטוי בחוסר האמון שהצטבר בין הצדדים שאותו מנצלים גורמים קיצונים, ולבסוף יש איום מצד טרוריסטים שתמיד פחדו מכך שיהיה שלום בין ישראל לפלסטינים". 

הנשיא הצרפתי ציין כי מלחמת האזרחים בסוריה, המצב בתימן ובעיראק והמאבק בדאע"ש גרמו לאנשים לחשוב שפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הפך לפחות דחוף. "אבל זו תהיה אשליה לחשוב שתהיה יציבות במזרח התיכון אם לא נטפל בסכסוך הארוך מכולם", אמר הולנד. "הסכסוך הזה ממשיך להוות תירוץ עבור פושעים שמצליחים לגייס נפשות תועות. העולם לא יכול להרשות לעצמו את המשך הסטטוס-קוו". 

הולנד ציין כי בניגוד לדרך שבה כמה גורמים מנסים להציג זאת, יוזמת השלום הצרפתית לא נועדה לנסות לכפות תנאים על הצדדים. "רק משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים יוביל לשלום", אמר הולנד. "שני הצדדים הם אלה שצירכים להגיע להבנות ולשכנע את העמים שלהם בדבר הפשרות הנחוצות. אף אחד לא יכול לעשות זאת עבורם". 

נשיא צרפת התייחס לממשל האמריקאי החדש בראשות דונלד טראמפ והדגיש כי המסר לנשיא הנבחר הינו שיותר מ-20 שנה אחרי הסכמי אוסלו, הקהילה הבינלאומית צריכה לבחון ברצינות מהי הדרך הטובה ביותר לקדם את פתרון שתי המדינות. "אני אומר כאן – פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד שיביא שלום וביטחון", אמר הולנד. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא היום נגד ועידת פריז בפתח ישיבת הממשלה וכינה אותה "ועידת סרק". נתניהו טען כי הוועידה תואמה בין הצרפתים לפלסטינים והיא מרחיקה את השלום. "אלה הפרפורים האחרונים של עולם האתמול. המחר ייראה אחרת", אמר נתניהו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ