חיילים תועדו גוררים נער פלסטיני שנורה בעימותים; צה"ל: פונה במהירות בשל יידוי אבנים

קוסאי אל־עמור נורה אתמול למוות על ידי שוטרי מג"ב סמוך לכפר הפלסטיני תקוע שליד בית לחם. בתיעוד המקרה נראים חיילים מנסים לבצע בו החייאה לאחר פינויו. מצה"ל נמסר כי האירוע מתוחקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בסרטון המתעד את הרגעים שלאחר התקרית אתמול (שלישי) ליד בית לחם, במהלכה נורה למוות נער פלסטיני בן 17, נראים חיילי צה"ל גוררים אותו לאחר הירי. החיילים נראים מחזיקים ברגליו ובידיו של קוסאי חסן אל-עמור בעת פינויו כשראשו נחבט בקרקע, ולאחר מכן ניסו לבצע בו החייאה. מצה"ל נמסר כי הפינוי בוצע במהירות בשל יידוי אבנים וכי האירוע מתוחקר.

אל־עמור נהרג מירי שוטרי מג"ב במהלך עימותים בקרבת הכפר הפלסטיני תקוע שליד בית לחם. מצה"ל נמסר כי אחד הפלסטינים שהשתתף בעימותים יידה אבנים לעבר הכוח, וזה הגיב בירי כדורי רוגר, רובה הנחשב בצבא לנשק לפיזור הפגנות, בעל תחמושת חיה אך מוקטנת. לפי ארגון הסהר האדום הפלסטיני, קוסי חסן אל־עמור נהרג לאחר שנפגע משישה כדורים — ארבעה בפלג גופו העליון ושניים ברגליו. בתקרית נפצעו ארבעה פלסטינים נוספים, בהם אחותו של אל־עמור.

הצלם שתיעד את האירוע סיפר בשיחה עם "הארץ" כי אל-עמור עמד מתחת לעץ וניסה להסתתר מהכוח הישראלי שעמד במרחק של כמה עשרות מטרים ממנו. אל-עמור היה חשוף בפלג גופו העליון ואז הוא נורה על ידי הכוח העליון ונפל; החיילים התקרבו אליו וסחבו אותו. להערכת הצלם, הצעיר לא זז כלל מאז שנורה והוא נראה לא בחיים.

מנהל הסהר האדום בנפת בית לחם, מוחמד עואדד, אמר כי אמבולנס של הסהר האדום הגיע לזירה אבל נשאר רחוק מהמקום שהשוטרים עמדו בו ולא הורשה להתקרב: "ראיתי מרחוק שהם ביצעו עליו החייאה. אני לא יודע אם הוא היה בחיים או לא, אבל כעבור חצי שעה הודיעה לנו מפקדת התיאום והקישור הפלסטיני לשלוח אמבולנס למפקדת גוש עציון כדי לאסוף את הגופה", אמר. 

בעקבות פרסום הסרטון, הגיש ארגון "רופאים לזכויות אדם" תלונה למשטרה הצבאית, וביקש ממנה לפתוח בבדיקת המקרה. היום פנה עו"ד מחמוד אבו ערישה מארגון רופאים לזכויות אדם במכתב אל מצ"ח, אל הפרקליט הצבאי הראשי ואל מתאם פעולות הממשלה בשטחים, בדרישה לפתוח בבדיקת המקרה. "עולה החשד לזיקה בין האופן בו נהגו כוחות הצבא, טרם ובמהלך פינויו של הפצוע והתדרדרות מצבו הרפואי, וכך גם סיכוייו לשרוד את הפגיעה", נכתב בפנייה. "נבקש לברר מדוע לא נבדק הפצוע טרם העברתו על-ידי כוחות הצבא, למה הוא לא הועבר באמצעות אלונקה, ומדוע הוא הובל בצורה כוחנית, כאשר לא נראתה התנגדות מטעמו".

בצה"ל מתחקרים כבר בשלב זה את התנהלות הכוחות במקום. לפי הצבא, מבדיקה ראשונית מתברר כי כוחות צה"ל שתועדו בסרטון באו כדי לפנות את הפלסטיני שנפגע מירי כוח משמר הגבול. לפי הצבא, בגלל יידוי האבנים במקום העבירו הכוחות את הפלסטיני לאזור סמוך, ושם העניקו לו טיפול רפואי ראשוני.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "במהלך הפרת סדר אלימה בהשתתפות כ-200 פלסטינים בכפר תקוע, אשר כללה זריקות אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון, לוחם מג"ב הגיב בירי לעבר אחד ממפירי הסדר. לאחר זיהוי הפגיעה, כוח צה"ל הגיע אל הפצוע במטרה להעניק לו טיפול רפואי מיידי. בעת הפינוי נזרקו אבנים לעבר הכוח באופן שסיכן אותו ולכן הפצוע פונה במהירות למקום בטוח בו החלו בטיפול רפואי, אשר בסיומו נקבע מותו. האירוע מתוחקר". 

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיב על סרטון הריגתו של הנער הפלסטיני קוסאי אל-עמור: ״עצם השימוש באש חיה בהפגנות הוא חמור ואסור, אך קור הרוח והאכזריות שבה החיילים התייחסו לגופו הפצוע של אל-עמור היא בלתי נסבלת ומזעזעת. אלה הפנים האמיתיות והמכוערות של הכיבוש. צבא כובש אינו יכול להיות מוסרי כי עצם משימתו נוגדת את המצפון והמוסר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ