ברק רביד
יהונתן ליס
הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום אחר הצהריים (רביעי) לאירועים האלימים בעת פינוי היישוב אום אל-חיראן, בהם נהרגו שוטר ואזרח, ואמר כי "לא רק שאירוע כזה איננו מרתיע אותנו, הוא מחזק אותנו, מחזק את הנחישות שלנו. מדינת ישראל היא מעל הכל מדינת חוק, תהיה בה אכיפה שוויונית".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו קיים הערכת מצב יחד עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך. בהודעה נאמר עוד כי ראש הממשלה "שולח תנחומים למשפחתו של שוטר היס"מ ארז עמדי לוי ז"ל. ארז היה שוטר מצטיין, בנו של שוטר, והוא נרצח הבוקר בפיגוע דריסה. זהו פיגוע הדריסה השני במשך ימים ספורים. אנחנו נלחמים בתופעה הרצחנית הזאת שמכה גם בישראל וגם בעולם".

ראש הממשלה הוסיף כי " אני מבקש מכולם, ובראשם חברי כנסת בכנסת ישראל, לגלות אחריות, להפסיק את ליבוי היצרים וההסתה לאלימות. הציבור הבדואי הוא חלק מאיתנו, אנחנו רוצים לשלב אותו בחברה הישראלית, ולא להקצין אותו ולהרחיק אותו ממרכז הווית החיים שלנו. כוחות המשטרה פועלים בשטח בסמכות וברשות, ולאיש אין רשות להפריע למשימתם".

שרת המשפטים איילת שקד תקפה את ח"כ איימן עודה בעקבות העימותים באום אל-חיראן ואמרה כי "איימן עודה מתסיס, מסית ומשקר. במקום להרגיע את הציבור שלו ולתמוך בדו קיום, הוא עושה את ההפך. זה הציבור הערבי לצערי שבוחר בו ונמצא בתוך הטרגדיה הזאת". בראיון לערוץ 20 הוסיפה שקד כי "אלו אירועים קשים מאוד, שהם בעיקר תוצאה של הסתה של חברי כנסת ערבים ושל ארגוני שמאל קיצוני שנכנסו לתמונה בימים האחרונים".

סרטון מהדריסה באום אל-חיראן

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס גם הוא לעימותים ואמר מוקדם יותר כי "אנחנו בעיצומו של אירוע נורא, בו נרצח השוטר רס"מ ארז לוי ז"ל, בידי מחבל בפיגוע טרור נפשע". ריבלין ציין כי שוחח עם המפכ"ל אלשיך ועם ראשי הציבור הערבי, "עלינו להפריד בצורה ברורה בין פיגוע הטרור הקשה שאירע הבוקר, לבין פעולות אכיפת החוק והריסת המבנים הבלתי חוקיים ושאינם ניתנים לאישור". לדבריו, "בטרור יש להילחם ביד קשה וללא פשרות", והסדרת ההתיישבות הבדואית בדרום היא "אתגר לאומי ואזרחי העומד לפתחה של מדינת ישראל מזה שנים רבות".

מהרשימה המשותפת נמסר כי המפלגה הזהירה מפני "השלכות ההסלמה המסוכנת של הריסת הכפרים הערבים בנגב והקמת התנחלויות על חורבותיהם... מתקפתה הצבאית של המשטרה וכוחות הביטחון על אום אל-חיראן מעלה בזיכרון את מאורעות עקירת והריסת היישובים הערבים בנכבה ב- 1948". לטענתם, המשטרה העבירה דיווחים כוזבים לתקשורת "בטענתם כי הריגת השוטר במהלך העימותים הינה 'מעשה טרור' מכוון, וזאת אף בטרם שנערכו בירורים כלשהם לאירוע". בעימותים נפצע באורח קל יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן האשים את ח"כ עודה בהסתה וקרא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה. "ח"כ עודה חייב להיחקר על הסתה לאלימות והפרעה לשוטרים בעת מילוי תפקידם", אמר ארדן. ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני מסרה בתגובה כי "החוק במדינת ישראל צריך להיאכף ללא הבדל ובכל מקום, ולנבחרי ציבור אין מה לחפש בהפגנות נגד אכיפת החוק. תפקיד ההנהגה כרגע זה קודם כל להרגיע את הרוחות ולהחזיר את רכבת השדים הזו לשליטה".

תושב אום אל-חיראן דרס הבוקר שוטר למוות, נורה ונהרג. השוטר שנהרג הוא רס"מ ארז (עמדי) לוי, בן 34. שוטר נוסף נפצע באורח בינוני. נהג הרכב הדורס הוא יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן, תושב היישוב. לפי המשטרה, האזרח שנהרג ביצע פיגוע דריסה ואחראי להרג השוטר ולפציעת שוטר נוסף. לפי עדי ראייה, הנהג נורה על ידי הכוחות, איבד שליטה על הרכב ואז דרס את שני השוטרים. סרטון שהופץ אחרי התקרית מעלה שאלות על נסיבות התקרית. בסרטון נראים השוטרים מתקדמים לעבר המכונית ויורים, ולאחר מכן היא מאיצה ופוגעת בכוח. לא ברור מה קדם לירי ואם הנהג האיץ בעודו בחיים.‎

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ