טילי יירוט ראשונים של מערכת חץ 3 נמסרו לחיל האוויר

חץ 3 משדרג את היכולות ליירט טילים בליסטיים ומבסס את השכבה המשלימה במערך היירוט של ישראל נגד טילים ורקטות. משרד הביטחון: קפיצת מדרגה משמעותית למעטפת ההגנה של ישראל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסוי בחץ 3
ניסוי בחץ ב-2013 צילום: אגף דוברות והסברה

משרד הביטחון הישראלי והסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים מסרו היום (רביעי) לחיל האוויר הישראלי את טילי היירוט הראשונים של מערכת חץ 3. חץ 3 משדרג את יכולות ישראל ליירט טילים בליסטיים ומבסס בכך את השכבה המשלימה, השלישית, במערך היירוט של ישראל נגד טילים ורקטות. המערכת החדשה תשלים בהדרגה את יכולות הכיסוי של המערכת הקיימת לטווח ארוך, חץ 2. זאת, בנוסף לכיסוי שמספקת מערכת "שרביט קסמים", ליירוט טילים ורקטות לטווח בינוני, שתהפוך מבצעית השנה, ואת סוללות כיפת ברזל ליירוט איומים מטווח קצר.

החץ 3 מיוצר בתעשייה האווירית, בשיתוף עם חברת אלישרא בבעלות אלביט, חברת בואינג האמריקאית והממשל האמריקאי. הפרויקט כולו מרוכז בידי מינהלת חומה במשרד הביטחון. החץ 3 נקלט במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר.

ראש מינהלת חומה במשרד הביטחון, משה פתאל, אמר אתמול כי כי "המיירט חץ 3 הוא בעל יכולות טכנולוגיות פורצות דרך בקנה מידה עולמי. יכולת היירוט שלו ארוכת טווח יותר, גבוהה יותר — הרחק מעל האטמוספירה — ומדויקת הרבה יותר. זו קפיצת מדרגה משמעותית למעטפת ההגנה של מדינת ישראל, ויחד עם מיירטי חץ 2 יתווספו הזדמנויות יירוט שיקטינו את סיכויי הפגיעה במדינה".

חץ 3 משדרג את יכולות השליטה והבקרה של המערכת הקודמת ומשפר את מערך הגילוי של איומים באמצעות מכ"ם. בשנים הבאות יתבצעו ניסויים מבצעים נוספים במערכת החדשה, במטרה לבחון את יכולותיה, וייקלטו מרכיבים נוספים שלה. מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, תת־אלוף צביקה חיימוביץ, אמר כי כניסת המערכות החדשות "תביא אותנו ליכולת אפקטיבית יותר לתת מענה הגנתי למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ