החוק לסיפוח מעלה אדומים יובא לאישור השרים, כולל שטח E1

ההצעה תעלה להצבעה בוועדת השרים יומיים אחרי השבעת טראמפ, וכוונה במיוחד למועד זה. היוזמה לבנות בשטח זה מעוררת ביקורת בינלאומית חריפה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים, שתעלה להצבעה ביום ראשון בוועדת השרים, מבקשת להחיל את החוק הישראלי על העיר — וכפועל יוצא מכך, להחיל את החוק הישראלי גם על שטח E1 שצורף בעבר לשטח המוניציפלי שלה. 

ההצעה תעלה להצבעה יומיים לאחר כניסת נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ לתפקידו וכוון במיוחד למועד זה. הכוונה לבנות בשטח זה עוררה עד היום ביקורת בינלאומית חריפה, ובמיוחד התנגדו לה בתקיפות הממשלים האמריקאיים, ובהם ממשל אובמה. כל תוכניות הבנייה באזור מעוכבות מטעמים פוליטיים ומדיניים מאז 2005. בכיר בליכוד העריך, עם זאת, שראש הממשלה יעכב את ההצבעה על החוק או ימנע אותה.

מעלה אדומים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

אבל לדברי יוזם החוק, חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד), אם תתעורר מחלוקת בקואליציה על החלת החוק, הוא יסכים להתפשר ולהותיר את E1 מחוץ לאזורים שיסופחו. לדברי קיש, "בהחלט יכול להיות שכחלק מפשרה נעביר את הצעת החוק בלי E1. זה משהו שאפשר לחשוב עליו... אני לא רוצה שמישהו יאמר שבגלל שהריבונות תחול גם על E1 הוא לא מוכן להצטרף לתהליך". 

E1 הוא שטח של 12 קמ"ר, המסופח כיום מוניציפלית למעלה אדומים, ומשתרע מצפון וממערב לה. על פי טענות הביקורת הבינלאומית, הבנייה ב-E1 תנתק את צפון הגדה המערבית מדרומה ותקשה על הקמת מדינה פלסטינית רציפה.

קיש הוסיף כי "80% מהציבור תומכים בהחלת ריבונות על מעלה אדומים... בשלב הזה אנחנו נשאיר לוועדה שתדון בחוק בכנסת לקבוע את גבולות הריבונות. יכול להיות שהסמכות תינתן בסופו של דבר לשר הפנים. אנחנו לא מזכירים בחוק באופן מפורש את E1, בכוונת מכוון".

ראשי מפלגות הקואליציה, השרים משה כחלון, יעקב ליצמן ואריה דרעי, סירבו להגיד מה עמדתם בנוגע להצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים. ועדת השרים, שתדון בחוק ביום ראשון, אמנם מקבלת את החלטותיה על סמך הצבעתם של השרים — אולם ההחלטה אם לתמוך או להפיל הצעות חוק רגישות מתקבלת לא פעם על סמך הנחיות של ראש הממשלה, או בדיונים מקדימים בין הסיעות.

בכירים במפלגות כולנו ויהדות התורה הבהירו אתמול כי מפלגותיהם יכריעו בעניין רק לקראת ההצבעה ביום ראשון. בכיר בליכוד העריך אתמול כי נתניהו עשוי לעכב את ההצבעה או למנוע אותה. "קשה לי להאמין שנתניהו יאתגר את נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ עם הצעת חוק שעשויה לחולל שינוי כל כך מהותי באזור, יומיים בלבד אחרי כניסתו לתפקיד", אמר הבכיר. לדבריו, "סביר להניח שההצעה תמתין, בסופו של דבר, עד לביסוס מסוים של מערכת היחסים עם הממשל החדש".

אם תאושר הצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים בוועדת השרים, אפשר יהיה  להעלות אותה להצבעה במליאת הכנסת כבר בשבוע הבא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ