ארדן: קורא לאזרחי ישראל הערבים לא ללכת אחר ההסתה של חברי הכנסת

השר לביטחון הפנים אמר ל"הארץ" כי "הנהגת ערביי ישראל מנסה להעביר מסר שהם יפעלו באלימות. זהו מסר רע". לרדיו דרום אמר כי "אם יתברר שהמשטרה היתה לא בסדר, גם אני אתבע מהם הסברים"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן, הבוקר
נעה שפיגל
נעה שפיגל

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, קרא הבוקר (חמישי) לאזרחי ישראל הערבים "לא ללכת אחר ההסתה של חברי הכנסת". ארדן אמר את הדברים בהמשך לביקורת שמתח על מעורבותם של חברי הכנסת בעימותים אתמול באום אל-חיראן, בהם נהרגו רס"ב ארז (עמדי) לוי ותושב הכפר יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן.

"התחושה שלי היא שההנהגה של ערביי ישראל, ובעיקר חברי הכנסת, מנסה להעביר כאן מסר שהם יפעלו באלימות כדי להתנגד לרשויות החוק בביצוע צווים והחלטות שיפוטיות. המסר הזה הוא מסר רע מאוד", אמר ארדן בטקס חנוכת טייסת הכיבוי המשטרתית במנחת מגידו. ארדן ביקש לקרוא "לכל אזרחי ישראל הערבים לא ללכת אחר ההסתה של חברי הכנסת. זה לא לטובתכם. זה לא הרצון של הממשלה, אנחנו רוצים לחיות כאן ביחד ובשיתוף פעולה ולגשר על הפערים בינינו, אבל חוק זה חוק ומדינת ישראל היא מדינת חוק". השר הוסיף כי "שום אלימות או איומים לא יעצרו את רשויות החוק מלבצע את המחויבות שלהן כלפי אזרחי ישראל והחוק במדינת ישראל".

השר הסביר כי הוא מנסה להרגיע את הרוחות. "אנחנו מנסים לחזק את ההידברות. מפקדי המשטרה מייצרים הידברות כזו עם ראשי הרשויות והמנהיגים בחברה הערבית, וננסה לעשות זאת יותר בימים הקרובים כדי שמה שקרה אתמול לא ישפיע על אזורים אחרים".

בראיון לגל"צ התייחס השר לראיות שנמצאו בביתו של אבו אל-קיעאן, עיתונים עם כותרת על פיגוע דריסה ודאעש. "הם לא נמצאו כחלק מערמת העיתונים, איסוף של כותרות לגבי פיגועי דריסה, וזה לא היה רק בבית שלו, היה בעוד מקום שעוד לא התפרסם, שנמצאו חומרים שמעידים על לימוד או איסוף חומר לגבי הנושא הזה. כל אלה, יחד עם עוד מידע של השב"כ, יחד עם הנסיבות בשטח, מלמדות שמדובר בפיגוע".

עם זאת, בראיון לרדיו דרום הצביע ארדן לראשונה על האפשרות שיתכן שהמשטרה פעלה לא כשורה. השר אמר כי "התקשורת הישראלית צריכה לקחת קודם כל את הגרסה של מי שמייצג את אזרחי מדינת ישראל ואכיפת החוק שזו המשטרה, ולא את גרסת פורעי החוק ולשים את זה (את הגרסאות, אב"ז) אחד מול אחד". לאחר מכן הוסיף כי "אחרי שיגמר התחקיר, אם יתברר שהמשטרה הייתה לא בסדר, גם אני אתבע מהם הסברים. אבל להציג את זה כאילו יש פה גרסה מול גרסה כשנרצח שוטר בפיגוע, אני חושב שזה דבר לא נכון ולא ראוי". יש לציין כי המשטרה מנעה באופן חריג אתמול כניסת עיתונאים לאזור במשך שעות ארוכות. 

ארדן תקף אתמול את חברי הרשימה המשותפת כשכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הדם הזה גם על ידכם. זו אמירה חמורה, אני יודע. אבל לא חמורה כמו מעשיכם ביום הזה, אתם חרפה למדינת ישראל". בהמשך תקף את התקשורת כשכתב: "מדוע, למען השם, האינסטינקט שלכם, חלקכם, תמיד יהיה בעד המפגע? אני באמת לא מבין את זה. ממש ברגעים אלה פורסם הסרטון שצולם מהאוויר ותיעד את הפיגוע. הסרטון מפריך את השקרים. מקווה שיהיה לכם את האומץ וההגינות להתנצל על האיזון הלא קדוש שעשיתם בין כוחות משטרה שפועלים בשם כולנו לאכוף את החוק לבין שודדים אלימים שמגבים רצח נתעב".

בעקבות התקרית באום אל-חיראן הכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל על שלושה ימי אבל בחברה הערבית ועל שביתה כללית ברשויות המקומיות הערביות היום. לפי החלטת ועדת המעקב, בנגב מושבתת מערכת החינוך וביתר חלקי הארץ יוקדשו שני השיעורים הראשונים לתקרית.

לפי המשטרה, במהלך העימותים אתמול ביצע אבו אל-קיעאן ביצע פיגוע דריסה שהביא למות שוטר ולפציעת השוטר הנוסף. לפי עדי ראייה, הנהג נורה על ידי הכוחות, איבד שליטה על הרכב ואז דרס את שני השוטרים. סרטון שהופץ אחרי התקרית מעלה שאלות על נסיבותיה. בסרטון נראים שוטרים מתקדמים לעבר מכונית ויורים, ולאחר מכן היא מאיצה ופוגעת בכוח. לא ברור מה קדם לירי ואם הנהג האיץ בעודו בחיים. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) פתחה בבדיקת נסיבות התקרית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ