הורי האזרח שדרס שוטר ונהרג באום אל-חיראן דורשים ממח"ש לחקור את נסיבות מותו

המרכז המשפטי עדאלה, שמייצג את הוריו של יעקוב אבו אל־קיעאן, טוען שהירי לעבר מכוניתו בוצע לפני שהרכב האיץ לכיוון השוטרים במקום

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים עם נשקים מקיפים את הכפר אום אל-חירן לקראת הריסתו, אתמול
שוטרים מקיפים את הכפר אום אל-חירן לקראת הריסתו, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

המרכז המשפטי עדאלה פנה הבוקר (חמישי) למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בשם הורי האזרח שדרס שוטר ונהרג בכפר אום אל-חיראן, בדרישה לחקור את נסיבות מותו. בתקרית אתמול נהרגו תושב הכפר, יעקוב מוסא אבו אל־קיעאן, ושוטר, רס"ב ארז (עמדי) לוי, לאחר שמבצע להריסת בתי הכפר הסתבך והידרדר לעימות אלים.

לפי גרסת המשטרה, אל-קיעאן דרס למוות שוטר ואז נורה ונהרג בידי שוטרים אחרים. עם זאת, לפי עדי ראייה, הנהג נורה על ידי הכוחות, איבד שליטה על הרכב ואז דרס את שני השוטרים. בסרטון שהופץ אחרי התקרית נראים שוטרים מתקדמים לעבר המכונית ויורים, ולאחר מכן היא מאיצה ופוגעת בכוח. לא ברור מה קדם לירי ואם הנהג האיץ בעודו בחיים.‎

השוטר שנהרג, רס"ב ארז (עמדי) לוי

עורכי הדין של המרכז, נדים שחאדה ומוחמד בסאם, טענו בפנייתם כי הן מהסרטון והן מתצהירו של עד לתקרית מתברר שהירי לעבר מכוניתו של אל-קיעאן בוצע לפני שהרכב האיץ לכיוון השוטרים. עוד נטען בפניית עדאלה כי השוטרים במקום מנעו במשך שלוש שעות מאמבולנס לטפל באל-קיעאן. "עובדה זו כשלעצמה מבססת חשד לעבירות על החוק מצד אנשי המשטרה וכן מעלה סימני שאלה לגבי אמינות גרסתה לגבי השתלשלות האירועים", נכתב בפנייה.

בנוסף, עורכי הדין טענו כי השוטרים במקום פעלו באופן המנוגד לפקודות המשטרה, בהן נקבע כי שימוש בירי מותר אך ורק כמוצא אחרון לצורך מניעת סכנה מיידית. בפניית עדאלה נכתב כי יש "לפעול באופן מיידי לנתיחת גופת המנוח וללא עיכוב כלשהו ולפני טמינתה". עורכי הדין ביקשו לבצע נתיחה גם של גופת השוטר. 

הדורס יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן שנורה למוות

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית בת יום ברשויות המקומיות הערביות, ועל שלושה ימי אבל. היום שובתת מערכת החינוך בנגב, ובמקביל, מזכירות ועדת המעקב של ערביי ישראל צפויה להתכנס היום בעיריית רהט לדון בהמשך צעדי המחאה.

עשרות ניידות ומאות שוטרים הגיעו אתמול לפנות בוקר לכפר אל-חיראן והתושבים דיווחו על שימוש נרחב באמצעים לפיזור הפגנות ועל ירי. עד סיום ההריסות, השוטרים חסמו כניסת ח"כים, עיתונאים ומפגינים לשטח היישוב. יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה ואדם נוסף נפצעו קל במהלך העימותים, ופונו לבית החולים סורוקה. 

מהמשטרה נמסר כי נבדק קשר של הדורס לדאעש וכי נערך חיפוש בביתו, במסגרתו נמצאו עיתונים עם כותרת על פיגוע דריסה ודאעש. משפחתו של אל-קיעאן דחתה את הדברים וסיפרה כי הוא עבד כמורה למתמטיקה בבית הספר התיכון בחורה. עדי ראייה אמרו כי הדורס לא ביצע פיגוע, אלא איבד שליטה על רכבו לאחר ששוטרים פתחו בירי. הפעילה החברתית מיכל הרמתי שהיתה במקום, סיפרה כי ראתה "רכב לבן מתרחק מהזירה תוך כדי המון יריות. האוטו החל לאבד שליטה ולהתדרדר במדרון בלי שליטה, ופגע בשוטרים שעלו למעלה כדי להגיע למוקד הפעילות". 

סרטון מהדריסה באום אל-חיראן

בנובמבר 2016 החלה הריסת בתים בכפר אום אל-חיראן בעקבות הסכם פיצויים בעל המבנים עם  המדינה. מדובר בהריסת הבתים הראשונה בכפר מאז החל מאבקם של כאלף תושבי הכפר, שעל אדמותיו צפוי להיבנות היישוב היהודי חירן. המבנים נמצאים מחוץ לשטח שכלול בתוכנית הקמת חירן, אולם כל בתי הכפר מיועדים להריסה לאחר שבג"ץ דחה את עתירתם.

ב-2013 עתרו כמה משפחות משבט אבו-אלקיען המתגוררים בעתיר-אום אל-חיראן יחד עם מרכז עדאלה כדי למנוע את הריסת הבתים ופינוי התושבים. לפי העתירה, בני השבט התגוררו עם קום המדינה בח'רבת זובאלה, והועברו לאזור יער יתיר, שם הוקם בשנות ה-50 הכפר אום אל-חיראן. הכפר מעולם לא הוכר על ידי המדינה, למרות שזו אינה מכחישה כי התושבים הועברו לשם על ידה. בעשור האחרון נהרסו בתי הכפר כמה פעמים ולתושבים הוצעה פשרה לעבור ליישוב חורה הסמוך ופיצוי של מגרש של 800 מ"ר. אך העותרים שמסרבים לפיצוי זה, אומרים כי לא יגורשו מאדמותיהם בפעם השלישית. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ