ועדת המעקב של ערביי ישראל: נבנה מחדש את המבנים שנהרסו באום אל-חיראן

משפחתו של נהג הרכב הדורס טוענת כי המשטרה מתנה את שחרור בגופתו בכך שהלווייתו תתקיים בחורה ולא באום אל-חיראן. מחר תתקיים ביישוב דרשה בהובלת השייח ראאד סלאח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהל אבלים של משפחת אל-קיעאןבאום אל-חיראן, היום

ועדת המעקב של ערביי ישראל התכנסה הבוקר (חמישי) ברהט, והחליטה על כמה צעדי מחאה בעקבות הרס המבנים אתמול באום אל-חיראן בנגב ומותו של יעקוב אבו אל-קיעאן, האזרח שדרס למוות את השוטר ארז לוי. חברי הוועדה החליטו לבנות מחדש את 15 המבנים שנהרסו אתמול ביישוב הבדואי, לקיים מחרתיים בצהריים הפגנה בוואדי ערה ולארגן ביום שני הקרוב שיירת מכוניות שתצא מקלנסווה לקרית הממשלה בירושלים. בנוסף, מחר תתקיים באום אל חיראן דרשה המונית אותה יוביל השייח ראאד סלאח, ששוחרר השבוע מהכלא הישראלי.  

לצד זאת, משפחתו של אל־קיעאן אמרה היום ל"הארץ" כי המשטרה מתנה את שחרור גופתו בכך שהלווייתו תתקיים ביישוב חורה, ולא באום אל-חיארן. בשלב זה המשפחה מתנגדת ודורשת כי הגופה תשוחרר לקבורה ללא תנאים. במחוז הדרומי של המשטרה הכחישו את טענת המשפחה וטענו כי הגופה טרם הועברה בשל שביתה במכון לרפואה משפטית, וכי גופתו של אבו אל-קיעאן טרם נותחה. מנגד, משרד הבריאות טוען כי המכון לרפואה משפטית אינו נמצא בשביתה וכי גופתו כבר נותחה היום.

המרכז המשפטי עדאלה פנה הבוקר למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בשם הורי אל-קיעאן בדרישה לחקור את נסיבות מותו. לפי גרסת המשטרה, אל-קיעאן דרס למוות את השוטר ארז לוי ואז נורה ונהרג בידי שוטרים אחרים. עם זאת, לפי עדי ראייה, הנהג נורה על ידי הכוחות, איבד שליטה על הרכב ואז דרס את לוי ושוטר נוסף. בסרטון שהופץ אחרי התקרית נראים שוטרים מתקדמים לעבר המכונית ויורים, ולאחר מכן היא מאיצה ופוגעת בכוח. לא ברור מה קדם לירי ואם הנהג האיץ בעודו בחיים.‎

עורכי הדין של המרכז, נדים שחאדה ומוחמד בסאם, טענו בפנייתם כי הן מהסרטון והן מתצהירו של עד לתקרית, מתברר שהירי לעבר מכוניתו של אל-קיעאן בוצע לפני שהרכב האיץ לכיוון השוטרים. עוד נטען בפניית עדאלה כי השוטרים במקום מנעו במשך שלוש שעות מאמבולנס לטפל באל-קיעאן. "עובדה זו כשלעצמה מבססת חשד לעבירות על החוק מצד אנשי המשטרה וכן מעלה סימני שאלה לגבי אמינות גרסתה לגבי השתלשלות האירועים", נכתב בפנייה.

בנוסף, עורכי הדין טענו כי השוטרים במקום פעלו באופן המנוגד לפקודות המשטרה, בהן נקבע כי שימוש בירי מותר אך ורק כמוצא אחרון לצורך מניעת סכנה מיידית. בפניית עדאלה נכתב כי יש "לפעול באופן מיידי לנתיחת גופת המנוח וללא עיכוב כלשהו ולפני טמינתה". עורכי הדין ביקשו לבצע נתיחה גם של גופת השוטר.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, קרא הבוקר לאזרחי ישראל הערבים "לא ללכת אחר ההסתה של חברי הכנסת". ארדן אמר את הדברים בהמשך לביקורת שמתח על מעורבותם של חברי הכנסת בעימותים אתמול באום אל-חיראן. "התחושה שלי היא שההנהגה של ערביי ישראל, ובעיקר חברי הכנסת, מנסה להעביר כאן מסר שהם יפעלו באלימות כדי להתנגד לרשויות החוק בביצוע צווים והחלטות שיפוטיות. המסר הזה הוא מסר רע מאוד", אמר ארדן בטקס חנוכת טייסת הכיבוי המשטרתית במנחת מגידו. ארדן ביקש לקרוא "לכל אזרחי ישראל הערבים לא ללכת אחר ההסתה של חברי הכנסת. זה לא לטובתכם. זה לא הרצון של הממשלה, אנחנו רוצים לחיות כאן ביחד ובשיתוף פעולה ולגשר על הפערים בינינו, אבל חוק זה חוק ומדינת ישראל היא מדינת חוק". השר הוסיף כי "שום אלימות או איומים לא יעצרו את רשויות החוק מלבצע את המחויבות שלהן כלפי אזרחי ישראל והחוק במדינת ישראל".

השר הסביר כי הוא מנסה להרגיע את הרוחות. "אנחנו מנסים לחזק את ההידברות. מפקדי המשטרה מייצרים הידברות כזו עם ראשי הרשויות והמנהיגים בחברה הערבית, וננסה לעשות זאת יותר בימים הקרובים כדי שמה שקרה אתמול לא ישפיע על אזורים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ