אלפים הפגינו ברחבי הגדה נגד העברת שגרירות ארה"ב לירושלים

המפגינים כינו את כוונתו של טראמפ "הצהרת בלפור שנייה" והבהירו כי היא תהרוס כל סיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים. בתחילת החודש הזהיר שר החוץ קרי כי הצעד יביא לפיצוץ מוחלט באזור

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בשכם, היום
מפגינים בשכם, היוםצילום: ABED OMAR QUSINI/רויטרס

אלפים השתתפו אחר הצהריים (חמישי) בהפגנות ועצרות ברחבי הגדה המערבית במחאה על כוונתו של נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ, להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. השתתפות בכירים בתנועת פתח במחאה מעידה על עידוד הרשות הפלסטינית בהפגנות, שארכו כמה שעות והתקיימו בעיקר ברמאללה, שכם וחברון. 

המפגינים נשאו שלטים שכינו את ההחלטה "הצהרת בלפור שנייה" והבהירו כי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים תהרוס כל סיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים. בנוסף, הצהירו המפגינים כי "ירושלים המזרחית תמיד תהיה בירת המדינה הפלסטינית" וכי "ירושלים היא המפתח למלחמה ולשלום".

בשטחי הרשות החל קמפיין של ועדה הכוללת נציגים מכל הפלגים הפלסטינים נגד היוזמה להעברת השגרירות לירושלים. בהודעה שפרסמה הוועדה היום הוגדר המהלך כצעד תוקפני נגד העם הפלסטיני שיביא לחיסול פתרון שתי המדינות ויגביר את המתיחות וחוסר היציבות בכל המזרח התיכון. "אנו קוראים לממשל האמריקאי החדש ללמוד היטב את השלכות המהלך על האינטרסים של ארה"ב, כי תפקידו של הממשל בראש ובראשונה הוא לדאוג לאינטרסים של אזרחי ארה"ב ולא של המתנחלים בישראל".

בתחילת החודש הזהיר שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, כי אם טראמפ יחליט להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים - הדבר עלול להביא להתלקחות אלימה בישראל, בגדה המערבית ובכל המזרח התיכון ולהשפיע לרעה על היחסים בין מצרים וירדן לבין ישראל. "יהיה פיצוץ", אמר קרי בראיון לרשת סי-בי-אס, "יהיה פיצוץ מוחלט באזור. לא רק בגדה המערבית ואולי גם בתוך ישראל, אלא בכל רחבי האזור".

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) שיגר בתחילת החודש איגרת לטראמפ ובה הזהיר מהשלכות העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. ל"הארץ" נודע כי בהנהגה הפלסטינית מתחזקת ההערכה שטראמפ רציני בכוונותיו בעניין העברת השגרירות וכי אין מדובר בצהרות לצורך קמפיין בחירות, כפי שעשו חלק מקודמיו בתפקיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ