מחשש לקריסת הרשות: הממשלה העניקה חסינות מתביעה לבנקים שעובדים עם הפלסטינים

בהחלטה חסרת תקדים אישרו שרי הקבינט חסינות מהעמדה לדין בישראל לבנק הפועלים ולבנק דיסקונט, ושיפוי על תביעות העלולות להיות מוגשות נגדם בחו"ל, בחשד למעורבות במימון טרור

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

הקבינט המדיני־ביטחוני קיבל ביום ראשון שעבר החלטה חסרת תקדים, ולפיה הממשלה תיתן לבנקים הישראליים שעובדים עם הבנקים הפלסטיניים בגדה המערבית חסינות מפני תביעות בישראל, ושיפוי על תביעות העלולות להיות מוגשות נגדם בחו"ל, בחשד למעורבות במימון טרור. פקיד ישראלי בכיר ציין כי ההחלטה התקבלה בשל איומים של הבנקים הישראליים להשהות את העבודה עם הבנקים בגדה, דבר העלול להביא לקריסה כלכלית ברשות הפלסטינית.

בפברואר 2016 פורסם ב"מעריב סופהשבוע" כי בנק הפועלים הודיע למשרד האוצר שהוא מתכוון להפסיק להעניק שירותים בנקאיים לבנקים הפלסטיניים בגדה, בשל חשש להגשת תביעות פליליות נגדו על ידי רשויות בחו"ל, ובמיוחד בארה"ב, בחשד לעבירה על החוקים למניעת הלבנת הון ומימון טרור, שהוקשחו מאוד בשנים האחרונות. בנק הפועלים דרש לקבל רשת הגנה משפטית וכלכלית מממשלת ישראל, כדי להמשיך לעבוד עם הבנקים הפלסטיניים.

בנק הפועלים נחשב הבנק המרכזי בישראל שעובד עם הבנקים הפלסטיניים ומספק להם שירותי סליקה, ערבויות ושירותים אחרים שמאפשרים להם לקבל אשראי בחו"ל לצורכי ייבוא ולצרכים אחרים. בנק דיסקונט, שגם הוא עובד עם הבנקים הפלסטיניים בגדה, הצטרף לדרישת בנק הפועלים. אספקת השירותים הבנקאיים לבנקים הפלסטיניים היא התחייבות ישראלית שמעוגנת בהסכם פריז מ–1994, שמסדיר את היחסים הכלכליים עם הרשות הפלסטינית. הפסקת השירותים הבנקאיים הישראליים עלולה לשתק את המערכת הבנקאית הפלסטינית, דבר שעלול להביא לקריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית כולה.

בישיבת הקבינט המדיני־בטחוני, ביום ראשון שעבר, אישרו השרים את המלצותיו של צוות בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שהיו בו נציגים של משרדי המשפטים, החוץ והביטחון, ונציגים של קהילת המודיעין, ושעסק בסוגיה בעשרת החודשים האחרונים. הצוות המליץ כי היועץ המשפטי לממשלה ייתן לבנק הפועלים ולבנק דיסקונט חסינות מהעמדה לדין בישראל, בכל הנוגע לשירותים הבנקאיים החיוניים שהם מספקים לבנקים הפלסטיניים. עוד המליץ הצוות כי משרד האוצר ייתן לשני הבנקים הישראלי שיפוי מלא אם יוגשו נגדם תביעות בחו"ל בגלל שיתוף הפעולה עם הבנקים הפלסטיניים.

לפי החלטת הקבינט, ההסדר עם הבנקים הישראליים יהיה לפרק זמן של שנתיים. בתקופה זו תגובש חלופה שתעביר את האחריות על אספקת השירותים לבנקים הפלסטיניים מהבנקים הפרטיים הישראליים למנגנון אחר, ככל הנראה ממשלתי. נציגי משרד האוצר דיווחו לשרי הקבינט כי נגיד הבנק הפלסטיני הממשלתי העביר מכתב רשמי, שבו הוא מתחייב לבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי להבטיח שהבנקים הפלסטיניים יעמדו בסטנדרטים הבינלאומיים בכל הנוגע למניעת הלבנת הון ומימון טרור.

פקיד ישראלי בכיר אמר כי כיום הבנקים הפלסטיניים אינם עומדים בסטנדרטים הבינלאומיים בנוגע למניעת מימון טרור. לדבריו, נגיד הבנק הפלסטיני התחייב להזמין ביקורת של קרן המטבע הבינלאומית וליישם כל המלצה שהקרן תיתן, במטרה למנוע העברות כספים לטרור או הלבנת הון.

כמה משרי הקבינט אמרו בדיון כי אסור ליצור מצב שבו החשש הישראלי מקריסת הרשות הפלסטינית יאפשר לבנקים הפלסטיניים לחמוק מאחריות, תוך שהם ממשיכים להעביר כספים למשפחות של מחבלים. "הם סומכים עלינו שנמשיך לסבסד אותם", אמר אחד משרי הקבינט בישיבה. על רקע טענות השרים נקבע בהחלטת הקבינט כי בעוד שנה יבצע משרד האוצר בדיקה בנוגע ליישום ההתחייבויות הפלסטיניות וידווח על כך לשרים. אם הפלסטינים יראו התקדמות, יימשך ההסדר לשנתו השנייה. אם הפלסטינים לא יציגו שיפור יוכל הקבינט להחליט על הקפאת אספקת השירותים הבנקאיים.

הפקיד הבכיר ציין כי מדובר בהחלטה חריגה וחסרת תקדים, כי הבנקים הם חברות פרטיות שאספקת השירותים לבנקים הפלסטיניים לא מניבה להם רווחים, והם עושים אותה רק לבקשת הממשלה, משיקולים מדיניים וביטחוניים. לדבריו, נציגי משרד האוצר ומערכת הביטחון אמרו לשרי הקבינט כי הפסקת הסליקה והשירותים הבנקאיים האחרים שמספקים הבנקים הישראליים לבנקים הפלסטיניים עלולה להביא להתמוטטות המערכת הבנקאית הפלסטינית ומעבר לשימוש במזומן בגדה המערבית, דבר שהיה מקשה עוד יותר לעצור הלבנת הון ומימון טרור.

ישראל קיבלה ערבויות מארה"ב ומאירופה 

אנשי משרד האוצר עידכנו את שרי הקבינט כי ישראל קיבלה ערבויות אמריקאיות ואירופיות כדי שאספקת השירותים לבנקים הפלסטינים תימשך. פקיד ישראלי בכיר ציין כי לפני כמה שבועות העבירו סגן שר החוץ האמריקאי וסגן שר האוצר האמריקאי לישראל מכתבים רשמיים בהם הביעו תמיכה בהסדר החדש, והבטיחו כי יגבו אותו במידה ותוגש תביעה בארה"ב נגד אחד הבנקים הישראלים בטענה לעבירה על חוקי מניעת מימון טרור והלבנת הון. מכתב דומה הועבר לישראל מבכירים באיחוד האירופי.

הפקיד הבכיר ציין כי שר האוצר משה כחלון דחף להעברת ההחלטה בקבינט, זאת כחלק מסדרת צעדים שנקט בשנה וחצי האחרונות לייצוב ושיפור שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לרשות הפלסטינית, כגון ההסכם שנחתם לפני כמה חודשים להסדרת החוב הפלסטיני לחברת החשמל. "בסוף זה אינטרס ביטחוני שלנו שהמצב הכלכלי ברשות הפלסטינית יתייצב וישתפר", אמר הפקיד הבכיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ