נתניהו בישיבת שרי הליכוד: מה שאני מוכן לתת לפלסטינים זה "מדינה מינוס"

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי ישוחח הערב עם טראמפ, וברמיזה לחוק לסיפוח מעלה אדומים שיעלה אחה"צ בקבינט אמר: נמשיך לדאוג להתנחלויות בתבונה ובאחריות ■ הוא הדגיש כי עצירת האיום האיראני מוסיף להיות יעד עליון של ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) במהלך ישיבת שרי הליכוד כי "מה שאני מוכן לתת לפלסטינים זה לא בדיוק מדינה עם כל הסמכויות, אלא מדינה מינוס ולכן הפלסטינים לא מסכימים". הדברים נאמרו לאחר ששר המדע אופיר אקוניס פנה לנתניהו והבהיר כי בניגוד אליו הוא מתנגד לפתרון שתי המדינות וכי זו עמדת הליכוד. נתניהו הגיב וטען כי אקוניס אינו מבין את עמדתו בנושא הקמת מדינה פלסטינית. "אם היית שומע בפירוט מה עמדתי אז לא בטוח שהיית מתנגד לה", השיב לו.

בנאום שנשא נתניהו ביוני 2009 באוניברסיטת בר-אילן קיבל לראשונה את פתרון שתי המדינות ואמר שהוא תומך ב"הקמת מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינה ישראל היהודית". לקראת הבחירות האחרונות התנער נתניהו מהנאום, ואמר כי אם ייבחר לא תקום מדינה פלסטינית. "אני חושב שכל מי שהולך להקים היום מדינה פלסטינית ולפנות שטח נותן שטח התקפה לאיסלאם הקיצוני נגד ישראל. השמאל טומן את ראשו בחול פעם אחר פעם ומתעלם מזה, אבל אנחנו ריאליים ומבינים", אמר.

בישיבה עלתה גם סוגיית חוק מעלה אדומים. נתניהו סירב לומר מה עמדתו לגבי החוק וציין כי יתבטא בנושא בישיבת הקבינט. שר המדע אופיר אקוניס תקף בישיבה את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על רקע הלחץ שהוא מפעיל על נתניהו בעניין חוק מעלה אדומים. "בנושא ההתיישבות אין מי שדואג לה יותר ממני ומממשלת הליכוד ונמשיך לדאוג לה בתבונה ואחריות", אמר נתניהו. הוא הוסיף כי עצירת האיום האיראני והאיום מהסכם הגרעין שנחתם מוסיפים להיות יעד עליון של מדינת ישראל.

לאחר מכן עלה לדיון בישיבה נושא קריסת מתווה פינוי עמונה. נתניהו אמר כי אינו מעלה על דעתו חזרה לחוק המכונה "חוק ההסדרה" ושכולל גם סעיף שמבטל החלטות של בג"ץ. "גם היועץ המשפטי לממשלה מתנגד לזה וגם צריך להיות אחראים בזירה הבינלאומית", אמר נתניהו. "השתמשו בחוק הזה כאחד התירוצים להחלטת מועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות, שהיתה מתקבלת כנראה ממילא". 

לאחר מכן, בפתח ישיבת הממשלה, אמר נתניהו כי הוא צפוי לשוחח הערב עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לראשונה מאז השבעתו לתפקיד ביום שישי. נתניהו ציין כי הוא מעוניין לדון עם טראמפ על הנושא הפלסטיני והאיום האיראני. 

במקביל, אישרה היום הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים מתן היתרי בנייה ל- 560 יחידות דיור בשכונות רמות ורמת שלמה שמעבר לקו הירוק בירושלים. דיון בהיתרים אלו נדחה לפני כשבועיים בשל חשש מגינוי מכיוון ממשל אובמה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ