נתניהו לשרי הקבינט: החלטתי להסיר את ההגבלות המדיניות על בנייה במזרח ירושלים

רה"מ הוסיף כי הוא מתכוון לקדם בנייה בגושי ההתנחלויות בגדה. הצהרת נתניהו היתה אחד הגורמים ששכנעו את שרי הבית היהודי לדחות את ההצבעה על החוק לסיפוח מעלה אדומים עד לאחר פגישת נתניהו עם טראמפ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בשכונת רמות מעבר לקו הירוק, היום
בנייה בשכונת רמות מעבר לקו הירוק, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן את שרי הקבינט המדיני-ביטחוני בישיבה שהתקיימה היום (ראשון) כי הוא החליט להסיר את כל ההגבלות המדיניות על קידום תוכניות בנייה במזרח ירושלים בוועדות התכנון המקומיות והמחוזיות, כך אמרו שני פקידים בכירים שעודכנו בתכני ישיבת הקבינט. נתניהו הוסיף כי במקביל הוא מתכוון לקדם תוכניות בנייה גם בגושי ההתנחלויות בגדה המערבית. החלטת נתניהו היתה אחד הגורמים ששכנעו את שרי הבית היהודי להסכים ולדחות את ההצבעה על החוק לסיפוח מעלה אדומים.

נתניהו הוסיף בישיבה כי הוא תומך בכך שמעלה אדומים תהיה בריבונות ישראלית וכי "ברור לכל כי כך יקרה בכל הסכם שלום עתידי. עם זאת, חשוב שלא נפתיע את הממשל החדש בארה"ב ימים אחרי כניסתו לתפקיד". פקיד בכיר אמר כי במהלך ישיבת הקבינט נתניהו ציין כי בחזונו כל ההתנחלויות בגדה המערבית צריכות להישאר תחת ריבונות ישראל. 

שרים שהשתתפו בישיבה ציינו כי שר האוצר משה כחלון אמר כי קידום החוק בעיתוי הנוכחי עלול להיתפס כמחטף על ידי הממשל החדש בוושינגטון. "למה אנחנו צריכים את זה עכשיו, אני חושב שהכי טוב שנדחה את הדיון בנושא הזה", אמר כחלון. שאר שרי הקבינט הצטרפו לדברי כחלון וגיבו אותו עד שלבסוף גם שר החינוך נפתלי בנט אמר כי הוא מקבל את הדברים ומוכן לדחות את ההצבעה.

בשנים האחרונות הוטלו הגבלות מדיניות חמורות על פעילות ועדות התכנון המחוזית והמקומית בירושלים בכל הנוגע לקידום תוכניות בנייה במזרח ירושלים. ההגבלות החמירו במיוחד החל מביקורו של סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן בישראל במארס 2010. במהלך אותו ביקור אושרו תוכניות בנייה בשכונת רמת שלמה, דבר שגרם למשבר חמור בין ישראל לארה"ב.

מאז אותה תקרית היתה פעילות ועדות התכנון בירושלים תחת פיקוח הדוק של לשכת ראש הממשלה. באין ספור מקרים בשנים האחרונות ביקשה לשכת ראש הממשלה לדחות קידום תוכניות בנייה במזרח ירושלים שהיו על סדר יומה של הוועדה. במקרים מסוימים תוכניות בנייה שלמות הוקפאו למשך כמה שנים. כאשר אושר קידום של תוכניות בנייה בוצע הדבר במשורה ובעיקר בתגובה לפיגועים או למהלכים פלסטינים במוסדות האו"ם.

ראיה למדיניות החדשה התקבלה כבר הבוקר כאשר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה מתן היתרי בנייה ל-566 יחידות דיור בשכונות רמות ורמת שלמה שמעבר לקו הירוק בירושלים. דיון בהיתרים אלו נדחה לפני כשבועיים בשל חשש מגינוי מכיוון ממשל אובמה.

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני נועדו היום למשך שלוש שעות כדי לדון בהצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים ובמדיניות העתידית בנושא הפלסטיני שתוצג לממשל האמריקאי החדש. הישיבה התכנסה על רקע לחצים כבדים של יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט לקדם את החוק ונסיונות נגדיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו לטרפד אותו.

בתום ישיבת הקבינט הודיעה לשכת ראש הממשלה כי השרים החליטו פה אחד לדחות את ההצבעה על החוק לסיפוח מעלה אדומים עד לאחרי פגישת נתניהו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. עדיין לא נקבע מועד לפגישה בין השניים אולם ההערכה היא שזו תתקיים בשבוע הראשון של חודש פברואר. שרים שהשתתפו בישיבת הקבינט ציינו שבניגוד להודעת לשכת ראש הממשלה, לא הוחלט על דחיית ההצבעה על החוק עד אחרי פגישת נתניהו-טראמפ, אלא רק לא לקיימה הערב.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי לפני נסיעתו של נתניהו לוושינגטון יקיים הקבינט ישיבה נוספת על החוק לסיפוח מעלה אדומים והמדיניות אותה יציג נתניהו לנשיא החדש. נתניהו וטראמפ צפויים לשוחח בטלפון הערב ב-20:30 לפי שעון ישראל. תהיה זו השיחה הראשונה בין השניים מאז השבעתו של טראמפ לתפקיד ביום שישי. נתניהו אמר בישיבת הממשלה הבוקר כי הוא ישוחח עם טראמפ על האיום האיראני, הנושא הפלסטיני והמצב בסוריה. הוא הוסיף כי עצירת האיום האיראני והאיום מהסכם הגרעין שנחתם מוסיפים להיות יעד עליון של מדינת ישראל.

במהלך ישיבת שרי הליכוד היום אמר נתניהו כי הוא אינו מוכן להקמת מדינה פלסטינית עצמאית לחלוטין. "מה שאני מוכן לתת לפלסטינים זה לא בדיוק מדינה עם כל הסמכויות, אלא מדינה מינוס ולכן הפלסטינים לא מסכימים", אמר נתניהו. ראש הממשלה אמר את הדברים לאחר ששר המדע אופיר אקוניס הבהיר כי בניגוד אליו הוא מתנגד לפתרון שתי המדינות - וכי זו עמדת הליכוד. נתניהו הגיב וטען כי אקוניס אינו מבין את עמדתו בנושא הקמת מדינה פלסטינית. "אם היית שומע בפירוט מה עמדתי אז לא בטוח שהיית מתנגד לה", השיב לו.

בנאום שנשא נתניהו ביוני 2009 באוניברסיטת בר-אילן קיבל לראשונה את פתרון שתי המדינות ואמר שהוא תומך ב"הקמת מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינה ישראל היהודית". לקראת הבחירות האחרונות במארס 2015 התנער נתניהו מהנאום, ואמר כי אם ייבחר לא תקום מדינה פלסטינית. כמה ימים לאחר הבחירות חזר והביע מחויבות לפתרון שתי המדינות. נתניהו שב והתבטא בזכות פתרון שתי המדינות לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב ואמר כי ירצה לקדם את הנושא עם הנשיא טראמפ.

יועצו האסטרטגי של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, חוסאם זומלוט, אמר ל"הארץ" בתגובה לדברי נתניהו כי ראש הממשלה הישראלי כבר כותב את התסריט לשיחתו הקרובה עם הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, שבו יציג בפניו את הטענה שהפלסטינים הם סרבני שלום. "נתניהו יחפש כל תירוץ כדי להגיד לטראמפ שהפלסטינים הם הסרבנים, אפילו אם ישתמש בתגובה של טוקבקיסטים", אמר זומלוט.

לדבריו, הפלסטינים כבר הכירו ב"ישראל פלוס" על השטח של 78 אחוז מאדמת פלסטין ההיסטורית וישראל, בגבולות שהם רחבים יותר ב-28 אחוז מהגבולות שנקבעו בתוכנית החלוקה. "לכן מי שרוצה לעשות שלום צריך לדבר על פלוס ולא על מינוס, אבל נתניהו מאמץ מדיניות של לסחוט ויתורים ולבלוע את האדמה וזה לא יעבוד - אנחנו לא נסכים לשינוי כללי המשחק". זומלוט הסביר כי הדרך לשלום מוכרת לרוב הישראלים ולכל העולם, והשאלה היא אם אותו מיעוט שמסרב לקבל את זה יפנים את המציאות ויוביל לשלום.

בהכנת הכתבה השתתף ג'קי חורי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ