בעקבות עתירת פלסטינים מהאזור: בג"ץ מקפיא את מתווה עמונה

משמעות ההחלטה היא שלעת עתה המדינה אינה יכולה להתחיל לבנות את המבנים או התשתיות שיאפשרו את העתקת המאחז, שבג"ץ קבע כי יש לפנותו עד 8 בפברואר, לקרקעות הסמוכות

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המאחז עמונה, בחודש שעבר
המאחז עמונה, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בג"ץ הוציא היום (שני) צו ארעי המקפיא את היכולת לבצע פירוק-שיתוף בחלקות הסמוכות למאחז הבלתי חוקי עמונה, במענה לעתירת פלסטינים מהאזור נגד ההליך. משמעות ההחלטה כי לעת עתה המדינה אינה יכולה להתחיל לבנות את המבנים או התשתיות שיאפשרו את העתקת המאחז, שבג"ץ קבע כי יש לפנותו עד 8 בפברואר, לקרקעות סמוכות.

בהחלטה קבע השופט סלים ג'ובראן כי ייערך דיון בנושא "בהקדם האפשרי" וכי המדינה תגיש את תגובתה לעתירה "עד 72 שעות לפני הדיון". עוד קבע ג'ובראן: "ניתן בזאת צו בניין ארעי המורה למשיבים להימנע מהוצאה לפועל של פירוק-שיתוף בחלקות 82, 29 ו-30 וכן להימנע מבנייה בחלקות העותרים לרבות בניית תשתיות, הכשרות שטח וכל פעולה אחרת המשנה את מצב השטח הקיים - כל זאת עד למתן החלטה אחרת".

בשבוע שעבר ויתר המינהל האזרחי על אחת החלקות שעליה קיווה להקים את המבנים החדשים עבור תושבי המאחז נוכח טענות של פלסטינים נוכחים לבעלות עליהן. בעקבות זאת קיוו במינהל לבצע הליך של "פירוק-שיתוף", כלומר פיצול של החלקות בין חלק שבבעלות פלסטינים נוכחים לחלק שבבעלות פלסטינים נפקדים, בשלוש חלקות, ולהשתמש בחלקים מהן שבבעלות נפקדים כדי לשכן בו את תושבי המאחז.

היום עתרו לבג"ץ תשעה פלסטינים וראש מועצת העיירה סילוואד הסמוכה לעמונה באמצעות ארגון השמאל יש דין נגד הכוונה לבצע "פירוק-שיתוף" בחלקות סמוך למאחז. העותרים טוענים לבעלות או זיקה על חלקים מהחלקות שיש כוונה לפרק את השיתוף בהן. בין השאר נכתב בעתירה כי מטרתה "למנוע שידוד מערכות מוחלט אשר המשיבים מובילים ובמסגרתו מבקשים לשנות את סדרי העולם בתחום המקרקעין בגדה המערבית". לטענת העותרים, פירוק-שיתוף בחלקות באופן כפוי מנוגד לדין. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ