בנט: דו"ח צוק איתן הוא רעידת אדמה ביטחונית; יעלון: יש פוליטיקאים בלי קו אדום

שר החינוך אמר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "הקיבעון המחשבתי של קברניטי ישראל הוא שורש הכשלים". יעלון: "יש מנהיגות אחראית ושקולה גם כאשר יש פוליטיקאים שיורים בתוך הנגמ"ש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, הבוקר

שר החינוך נפתלי בנט אמר היום (שלישי) בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי דו"ח מבקר המדינה על מבצע "צוק איתן" הוא "רעידת אדמה ביטחונית שלצדה הזדמנות" ומתח ביקורת על "הקיבעון המחשבתי של קברניטי ישראל", כלשונו. בכנס נאם גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, שמתח ביקורת על התנהלות הממשלה והוסיף כי "פוליטיקאים שאין להם קו אדום מדליפים ציטוטים חלקיים מתוך דיוני הקבינט כדי לקושש כמה לייקים בפייסבוק ובטוויטר".

בנט אמר בדבריו כי הוא מברך על ההחלטה לפרסם את הדו"ח על המבצע בעזה ב-2014. "מהדו"ח עולה תמונה ברורה - הקיבעון המחשבתי של קברניטי מדינת ישראל הוא שורש הכשלים", אמר בנט. "צריך לומר ביושר: קונספציית הקיבעון הביטחוני קרסה, ואנחנו צריכים לעבור לקונספציה חדשה. לא עוד קיבעון ודשדוש, אלא ניצחון. ניצחון ברור ומוחלט שאינו מצריך הסברים ותירוצים. לא עוד מלחמה של חמישים יום שנגמרת בתיקו. עלינו לעבור מקיבעון מחשבתי לחדשנות יוזמות. להציב לצה"ל יעד ברור, של ניצחון. כשזה מה שנדרוש – זה מה שנקבל". 

לדברי בנט, ביטחון אזרחי ישראל תלוי בכך שישראל תחזור שוב לנצח. "אני קורא לראש הממשלה לכנס קבינט ביטחוני על מנת לדון בלקחי המבצע ובתיקונם".

שר הביטחון לשעבר משה ‏יעלון נאם גם הוא בכנס, והביע גם כן תמיכה בפרסום הדו"ח. "מנהיגות אינה חוששת מפרסום דו"ח גם אם הוא ביקורתי כלפיה, וגם אם היא חלוקה עליו", אמר.

יעלון בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

השר לשעבר מתח ביקורת על פרסום התמלילים הבוקר ב"ידיעות אחרונות" מתוך דיוני הקבינט במהלך המבצע. "פוליטיקאים שאין להם שום קו אדום מדליפים ציטוטים חלקיים מתוך דיוני הקבינט כדי לקושש כמה לייקים בפייסבוק ובטוויטר", אמר. "לא קשה לדמיין מי עומד מאחורי זה אך מי שעושה זאת לא ראוי למנהיגות. מנהיגות אומרת את מה שנכון ולא את מה שפופולרי באותה שעה".

"מנהיגות לא עושה פוליטיקה תוך כדי מערכה צבאית או אחריה", אמר יעלון. "אילו היינו פועלים בצוק איתן על ידי סקרים של ציבור שנע אחרי סיסמאות מפתות אך חסרות אחריות תוך כדי לחימה, היינו שקועים בביצה העזתית או שהיינו היום, שנתיים וחצי אחרי יציאה משם, מקופלי זנב".

יעלון מתח ביקורת על התנהלות הממשלה בסוגיית פינוי עמונה, ואמר כי "מנהיגות היתה צריכה להגיד לתושבי עמונה החלוצים את מה שנאמר להם מלכתחילה - שום ממשלה לא אישרה את התיישבותכם, לא ניתן לאשר אותה בדיעבד, ושום חוק לא יכול לאשר את זה. מאחר והוטעיתם על ידי פוליטיקאים, נעזור לכם במענה התיישבותי. מנהיגות היתה עומדת על כך ולא מצביעה בעד חוק שהיו שאמרו קודם לכן שהוא לא חוקתי ועלול להוביל אותנו לבית הדין בהאג".

יעלון התייחס גם לביקורת שמתח בנט על תוצאות מבצע "צוק איתן", ואמר כי "השגנו את יעדי המערכה – הפסקת אש שהושגה על פי תנאינו ללא כניעה לתנאי חמאס". לדבריו, מאז סיום המבצע, "חמאס חלש ומורתע והדרום נהנה משקט חסר תקדים". השר לשעבר הוסיף כי "זו דוגמה למנהיגות אחראית ושקולה שמחזיקה ידיים יציבות על ההגה, גם כאשר יש פוליטיקאים שיורים בתוך הנגמ"ש, בקודש הקודשים, בקבינט".

יעלון לבנט: "אתה לא תנהל לי את הצבא", בנט: "אני כן"

הבוקר פורסמו ב"ידיעות אחרונות" תמלילים מתוך דיוני הקבינט במהלך מבצע "צוק איתן" שחושפים את היחסים הטעונים בין שר הביטחון דאז משה יעלון לבין בנט וכן את התנגדות ראשי מערכת הביטחון לפעולה קרקעית ברצועת עזה. לפי הפרסום, בנט מתח ביקורת על יעלון, שהתנגד לכניסה קרקעית לרצועה, ואמר לו: "תגיעו לקבינט עם רוח התקפית. תהיו סוסים דוהרים ולא שוורים עצלים".

כפי שפורסם בעבר ב"הארץ", כבר ב-30 ביוני העלה בנט דרישה לפעול באופן התקפי נגד המנהרות, כתגובה לרצח הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, וכך גם יוסר האיום מעל יישובי עוטף עזה. יעלון, יחד עם בכירי צה"ל התנגדו לכך, וסברו שיש מקום להכיל זאת או לפעול באופן הגנתי כדי למנוע פיגוע שתוכנן באמצעות מנהרה באזור כרם שלום.

במהלך הדיונים שקדמו למבצע, אומר ראש אגף המודיעין דאז אביב כוכבי לשרים כי "יש עשרות אינדיקציות שחמאס לא רוצה עימות". יעלון והרמטכ"ל דאז בני גנץ מבהירים כי הם מתנגדים לפעולה קרקעית ברצועה, אך גנץ מציע לבצע "חשיפה אסטרטגית של תוכנית המנהרות של חמאס". בנט שואל אותו כמה זמן תיקח פעולה קרקעית נגד המנהרות, וגנץ משיב לו: "יומיים-שלושה". 

הערכתו של גנץ כי פעולה כזו תיארך ימים ספורים בלבד היתה דומה להצהרת יעלון בעת הלחימה בעזה, שאמר בפומבי ב-20 ביולי, סמוך לראשית המבצע, כי השמדת המנהרות תיקח "עוד יומיים-שלושה". בפועל, פעילות הצבא ארכה 19 ימים, והערכותיהם האופטימיות של גנץ ויעלון, שהתבססו על התוכניות שהיו בידי צה"ל, מלמדים על הפערים שהתגלו במוכנות הכוחות לטיפול במנהרות, שכללו מחסור ניכר בציוד מתאים והיעדר נוהל מתאים להשמדתן. רק בזמן הלחימה למשל, הופצה הוראה מקצועית של חיל ההנדסה, בדבר אופן איתור והשמדת המנהרות.

ב-7 ביולי 2014, יום שבו יצא המבצע לדרך המבצע, יעלון חוזר ואומר כי יש לנסות להגיע להפסקת אש עם חמאס. "צריך למצות את התיווך המצרי", אמר יעלון, אך בנט השיב לו כי הוא "ממליץ לפעול לנטרול המנהרות". "ואם תשיג שקט לשלוש שנים בלי שהשמדת את המנהרות, מה רע?", שאל יעלון, אך בנט התעקש: "ואם נחטוף פיגוע אסטרטגי, זה יהיה אירוע גלעד שליט פי מאה. עדיף שנמנע זאת מראש". יעלון עומד על דעתו ומוסיף: "ואחרי שנכנסת, לא יבנו עוד מנהרות?".

בהמשך מציג מפקד פיקוד הדרום האלוף סמי תורג'מן לשרים תוכנית ממוקדת לנטרול המנהרות שבמרחק קילומטר מהגדר, אך שר הביטחון והרמטכ"ל מתנגדים לה והקבינט לא מאשר אותה. יעלון מדגיש כי איום המנהרות לא יוסר במהלך הסבב הנוכחי - "אני מסתכל על איום המנהרות כעל בעיה לא פתורה, שאנחנו לא נפתור אותה גם באירוע הזה", אמר. שר החוץ דאז אביגדור ליברמן אומר כי הוא מציע "ללכת לפעולה רחבה בעזה", אך אם זה לא מתאפשר והבחירה היא בין פעולה נגד המנהרות לבין הפסקת האש, הוא מציע: "לכו להפסקת אש".

ב-18 ביולי נכנס צה"ל לפעולה קרקעית ברצועה. בדיון ב-27 ביולי, היום בו נהרגו עשרות לוחמים על הקרקע, הדיונים בקבינט מתלהטים. "אתה לא תנהל לי את הצבא", אומר יעלון לבנט לאחר שהוא מגלה כי האחרון יצר קשר עם בכירים בצבא ללא ידיעתו. "אתה לא תבוא לי מהשטח ותגיד לי עושים ככה או לא עושים ככה, שמעת?". "אני כן, אם לא מדווחים אמת", השיב לו בנט, ויעלון אמר: "אני מדווח אמת". בהמשך אומר יעלון לבנט: "אני צריך לתת לך דין וחשבון?", ובנט משיב לו: "בוודאי". 

לאחר מכן בנט תוקף שוב את יעלון ואת ראשי מערכת הביטחון, ואומר: "אני מצפה מכם להגיע לקבינט עם תוכניות מבצעיות ורוח התקפית. לא אני אמור להביא לכאן תוכניות להשמדת מנהרות. תהיו סוסים דוהרים ולא שוורים עצלים".

יעלון תקף את בנט על כך שאסף מידע בכוחות עצמו מדרגי השטח בצבא, בין היתר מחטיבת גבעתי ולטענת יעלון גם מהרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי. "האם זה לגיטימי שפוליטיקאי יצור קשר ישירות עם קצינים, ועל בסיס זה יעשה מניפולציות נגד רמטכ"ל בקבינט, יגדיר אותו סוס עצל מול הקצינים בשטח, הסוסים הדוהרים? זו אנרכיה, לא דמוקרטיה", טען יעלון בראיון ל"הארץ" באוקטובר 2014.

פרי: צה"ל לא היה מוכן לאיום המנהרות

חבר הכנסת יעקב פרי, שבזמן המבצע היה שר המדע ותפקד כמשקיף בקבינט, התייחס הבוקר בגלי צה"ל לתמלילים, ואמר כי צה"ל לא היה מוכן לאיום המנהרות. "אין בכלל ספק שצה"ל לא הגיע מוכן לנושא המנהרות, והטענות ששמענו מראש הממשלה במשך התקופה האחרונה, שהתקיימו הרבה מאוד דיונים על המנהרות טרם הקבינט בתקופת 'צוק איתן' – לצערי אין להם על מה להסתמך, ולכן המסקנה היא שרה"מ לא אמר פה את האמת".

פרי הוסיף כי מכיוון שלרוב השרים בקבינט אין ניסיון ביטחוני או צבאי, כמות החלופות שהוצגה בפניהם היתה מזערית, אם בכלל. "כאשר אתה יושב כשר ושומע תוכניות צה"ליות, טובות ככל שתהיינה, אבל לא ניתנות לך מספיק חלופות על מנת לנסות לשאול, לחקור ולהגיע אולי להחלטה הטובה ביותר, אתה נשאר יתום", אמר.

ועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה תקיים היום הצבעה על הסרת החיסיון מעל דו"ח מבקר המדינה בנושא "צוק איתן", שדן בעבודת הקבינט במהלך המלחמה ובהיערכות לאיום המנהרות. אם יוסר החיסיון, הדו"ח יועבר לידי מערכת הביטחון לצורך הסרת החלקים המסווגים ממנו לפני פרסומו לציבור. ‏גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי לנתניהו אין כוונה להתנגד לפרסום החלקים הלא מסווגים של הדו"ח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ