שלב הטיעונים במשפט אזריה: מח"ט כפיר זומן להעיד בבית המשפט

האב צ'רלי רמז בשלב הטיעונים לעונש כי צה"ל ניסה להתערב בהליך המשפטי לאחר הפגישה עם מח"ט כפיר. השופטים אישרו לזמן את מח"ט כפיר ואת מתווך הפגישה עם האב להעיד

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזריה באולם המשפט, היום
גילי כהן

שלב הטיעונים לעונש במשפט החייל אלאור אזריה, שהורשע בהריגה, החל היום (שלישי). שופטי בית הדין אישרו להגנה לזמן את מח"ט כפיר אל"מ גיא חזות לעדות על דבריו בפני האב, מהם השתמע כי הוא מציע לו להחליף את צוות הסנגורים או לפעול למען הקלה בעונשו. עמו זומן גם אופיר סופר, מזכ"ל האיחוד הלאומי, שתיווך בפגישה. שלב הטיעונים הבא במשפט יתקיים בסוף החודש.

שופטי בית הדין דחו את טענת הסנגורים כי יש בהקלטות כדי להשפיע על הכרעת הדין, מאחר שהשיחה בין האב למח"ט התקיימה לאחר הכרעת הדין. עם זאת, כדי לקבוע האם יש בדברים אלו משקל בנוגע לעונש שיוטל על אזריה, הוחלט לזמן את המח"ט לעדות. אביו של החייל, צ'רלי אזריה, אמר בעדותו בפני בית הדין כי אל"מ חזות הציע שמפקדיו של בנו יעידו לטובתו כדי להקל על העונש: "הרגשתי שדוחקים בי לפטר את צוות ההגנה ולקחת סנגור צבאי שיעשה עסקה טובה יותר".

אזריה סיפר כי אחרי הפגישה עם חזות פנה אליו איש קבע שידע על קיומה, אף על פי שהוחלט שתהיה חסויה. הוא סירב לגלות מי הקצין לבקשת השופט סא"ל ירון סיטבון. השופטת הלר אמרה: "הטענה שהועלתה היא כבדת משקל, שצה"ל התערב בהליך המשפטי... צריך לחשוף את זה". לאחר דין ודברים התברר כי רס"ר המחנה בו שוהה אלאור אזריה היה זה שפנה לאביו.

אביו של אזריה שהחל לבכות במהלך עדותו, אמר שחזות הציע לו להיפגש בשעה 23:30 בלילה. הם קבעו להיפגש למחרת ולדברי אזריה "הגיע ג'יפ אזרחי, הרגשתי שעומדים לעשות לי 'כיפה אדומה'. באתי מצויד". בפגישה נכח גם הפעיל אופיר סופר. אזריה אמר: "המח"ט התחיל להגיד שהוא מנסה לפגוש את המשפחה... גיחכתי". 

לאחר שהשופטים האזינו להקלטה של שיחת מח"ט כפיר עם האב צ'רלי אזריה, אמר התובע הצבאי נדב ויסמן כי "לאור ההקלטות אני סבור כי אין מקום לזימון העדים". זאת בתגובה לבקשת הסנגורים לזמן את אל"מ גיא חזות ואת אופיר סופר, מזכ"ל האיחוד הלאומי, שנכחו בפגישה. ויסמן הסביר כי הוא "לא שומע בהקלטה התערבות בהליך המשפטי או ניסיון להשפיע על עדים".

ראש הרכב השופטים מאיה הלר הגיבה לדברים ואמרה כי "אנחנו מוטרדים מהעובדה שהמח"ט אומר שהוא בא בשם הצבא. ואת זה צריך לברר - בשם מי הוא בא. אם הוא לא יעיד ויגיד לנו את זה לא נדע". השופט אל"ם כרמל ווהבי הוסיף כי "האינטרס הציבורי מצדיק את זימון העדים כדי ללבן את הסוגיות".

צ'רלי אזריה מסר עדות אופי על בנו ואמר כי "יש לו חברים מוסלמים, נוצרים, מכל הדתות ברמלה. אנחנו משפחה מוכרת בעיר". אזריה סיפר שבנו התאמן כדי לשרת ביחידה קרבית ויצא לקורס חובשים כי הוא מצטיין. לדבריו, בנו אלאור הציע מזון לעצור פלסטיני ולא אכל בעצמו. הוא הוסיף שבנו סיפר על עומס משימות שמפקדיו לא טיפלו בו. אזריה סיפר כי הוא עבר שבץ, אשתו חוותה ירידה דרמטית במשקל ואחיו קיבל שני התקפי לב. הוא הוסיף כי מאז האירוע "התחילו להגיע איומים לאשתי ולבן הבכור, שהחמאס רוצה לפגוע באלאור... לאחר הכרעת הדין קיבלנו איומים". אזריה הוסיף "אני מרגיש שישנם גופים שדקרו אותי בגב ומסובבים את הסכין עד שבסוף אתמוטט... אני כבר לא סומך על אף אחד. כל שיחה אני מקליט בגלל שאני לא סומך על צה"ל ועל המערכת הזאת".

מאבטח שמלווה את התובע נדב ויסמן נמצא באולם, ומאבטחים ליוו גם את שופטי בית הדין. השופטים מתחו ביקורת על התנהלות ההגנה שביקשה לזמן את מח"ט כפיר. השופט אל"ם כרמל ווהבי שאל: "מה יותר חשוב, לנהל את הגנת הנאשם או לערוף ראשים?". 

סנגוריו של אזריה פנו לבית הדין אמש בטענה שהשיחה של המח"ט עם אביו של אזריה, צ'רלי, מהווה ראייה לזיהום ההליך. השופטים דחו את בקשת ההגנה מכיוון שההקלטה בוצעה אחרי הכרעת הדין. ראש הרכב השופטים אל"ם מאיה הלר אמרה כי "הפסיקה קבעה מבחנים מפורשים להצגת ראיות נוספות שההגנה לא עמדה בהם". לטענת התובע, ההגנה לא שיתפה את התביעה בראיות כדי שתוכל להגיב, אף על פי שבתביעה הצבאית ביקשו את ההקלטה לפני כשבוע. השופט ווהבי אמר כי "כדאי לתעל את כל הטענות הקיימות לשלב העונש... יש קושי להחזיר את הגלגל לאחור". 

ראש עיריית רמלה, יואל לביא, והפרופסור יובל אלבשן העידו לטובת אזריה. לביא אמר על משפחת אזריה כי היא "משפחה נורמטיבית, שומרת חוק, כמו הרבה מהמשפחות ברמלה, משפחות פריפריאליות", והוסיף "לא צריך לצפות ממנה לדברים גדולים". לפני כן אמר ראש העיר על אזריה כי "לא מדובר במנהיג, לא באדם בולט. מהטיפוסים האפרוריים שיש בחיינו". לביא ציין בהלך עדותו כי "הנזק החברתי ברמה של רעידת אדמה, בית הדין ינהג בחכמה אם יפסיק להקשיב לצדדים ואולי ינהג לא לפי הדין" והשופט ווהבי קטע את דבריו.

לטענת אלבשן הרשעתו של אזריה תפגע בו יותר מאשר בחייל "מהאליטה". צפויים להעיד לטובת החייל היורה מחברון גם חיילים ששירתו עמו וחלק ממפקדיו בעבר, שימסרו עדות אופי בבית הדין הצבאי בקריה. אלו צפויים לשרטט את מהלך שירותו של אזריה עד לירי בחברון – חייל שנחשב לחובש מצטיין, שקיבל תעודת הערכה על כך ממפקד הגדוד, ומי שעשה מאמץ כדי להגיע לשירות ביחידה קרבית. גם בני משפחתו של אזריה צפויים להעיד ולספר על מצבם הבריאותי הקשה של הוריו.

רס"ן יוסי מינץ, קב"ן אוגדה 340 שבה משרת אזריה, העיד גם הוא: "אני מטפל באלאור מזה שבעה חודשים. הוא פנה אלי כחודשיים לאחר האירוע המדובר ומאז אנחנו נפגשים לפחות אחת לשבוע. אלאור הוא בחור עם יכולת טובה לקבל מסגרת ולהציב לעצמו גבולות. מאוד בולטת אצלו אכפתיות ורגישות לאחרים. דבר מרכזי ביכולת שלו הוא כבוד לגורמי סמכות. אלאור, גם כשהרגיש פגיעה באמון ובמערכת, לא ביטא תוקפנות. אני מתרשם שהוא נמצא במשבר - מעבר מלוחם לנאשם, מפורסם בעל כורחו. אני מתרשם שאלאור מנסה להפגין חוזק כדי שהמשפחה לא תתפרק. אני חושב שיש מקום לאור הרקע, להקל בעונש".

הבא שעלה להעיד הוא סרן שלומי כהן, שהיה המ"פ של אזריה בפלוגת המסלול במשך ארבעה חודשים. הוא תאר את אזריה כמי ש"בהתחלה היה לו קושי עם מפקדים, אבל הוא השתפר. מחייל שהיו לו קשיים הוא הפך למצטיין גדודי". כדי להמחיש את מורכבות האירועים בגדה תאר סרן כהן את הפיגוע באפרת שבו נפצע מ"פ מילואים. כהן  סיפר כי "כל המילואימניקים נרדמו ואז המחבל פתח את הדלת ודקר את המ"פ. מישהו פרק וירה לו בראש". סרן כהן המשיך: "כשהגעתי לזירה ראיתי מחבל מנוטרל עם כדור בראש, לא זז. כשהגיע כוח רפואי גילינו שהמחבל פצוע קל. עם כדור בראש".

העיד גם מפקדו לשעבר של אזריה, שכבר העיד במשפט ולכן שמו נתון תחת צו איסור פרסום. "זה חייל שתמיד נתן מעל ומעבר. לכל מפקד יש את החיילים שאתה יודע שיעשו לך בעיות, ולכן פונה לאחרים. הוא אחד כזה שאתה יודע לפנות אליו כי יש לו לב טוב".

חייל ששירת עם אזריה העיד כי הוא "חובש ברמה גבוהה. לוחם, בן אדם מוסרי וחברותי. אנחנו מטפלים בכל כך הרבה אנשים. עוטפים כל כך הרבה גופות. זה לא דברים שקל להתמודד איתם. צריך לזכור את זה. אם לא היינו עושים את זה לא היינו נפצעים, לא בגוף, ולא בנפש. והבן אדם הזה הוא חבר ואח יקר. זה כואב". החייל סיכם ואמר כי "אנחנו צריכים לגרור את זה אתנו אחר כך. זה לא משהו שחולף. אנשים לא מבינים את זה".

התביעה הצבאית צפויה לדרוש עונש מאסר בפועל של שלוש עד חמש שנים. מזה כעשרה חודשים, נמצא אזריה במעצר פתוח – המקבילה הצבאית למעצר בית, והוא שוהה במפקדת האוגדה שלו בבסיס נחשונים. אזריה שהה במעצר בכלא כשבוע, כאשר גם כעת, לאחר הרשעתו, הוא לא נעצר, על אף שלרוב נאשמים בעבירות חמורות כמו הריגה עצורים עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינם. בתחילת חודש אפריל החליט אלוף דורון פיילס, אז תא"ל, המשמש כנשיא בית הדין הצבאי לערעורים, לשחררו למעצר פתוח. בניגוד לכליאה ממשית, תקופה זו לא תנוכה מעונש המאסר, אך השופטים עשויים להתחשב במעצרו של אזריה ביחידה בעת קביעת עונשו.

אזריה הורשע לפני כשלושה שבועות פה אחד בהריגת המחבל הפלסטיני עבד אל-פתאח א-שריף שהיה פצוע על הקרקע בחברון. סנגוריו של אזריה הודיעו כי הם מתכוונים לערער על הכרעת הדין, וצירפו לצוות ההגנה את עו"ד יורם שפטל. מנגד, התביעה הצבאית ניסתה להגיע להסכמה על העונש שיוטל על אזריה, בתנאי כי זה לא יערער על הרשעתו. בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין הצדדים אלו לא הגיעו להבנות בנושא. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ