ליברמן החליט כי גלי צה"ל תהפוך מיחידה צבאית לחלק ממשרד הביטחון

בשלב הראשון ישרתו בתחנה גם חיילים. בהודעת המשרד נכתב כי ההחלטה מתבססת גם על חוות דעת של היועמ"ש, לפיה יש להקים מנגנוני בקרה כדי להבטיח את עצמאות התחנה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין התחנה, בדצמבר
בניין התחנה, בדצמברצילום: תומר אפלבאום

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיע היום (שלישי) על העברת תחנת גלי צה"ל לידי משרד הביטחון. זאת, לאחר שמנכ"ל המשרד, האלוף במילואים אודי אדם, המליץ לעשות זאת בתום חודשים של עבודת מטה. בשלב הראשון ישרתו בתחנה גם חיילים, ובהמשך תבחן הסוגיה.

על ההחלטה הודיע ליברמן לאחר שבמשך תקופה ארוכה טען בפני כלי התקשורת כי "אינו זוכר" את מסקנותיו של האלוף אדם בנוגע למעמד התחנה. הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, וכן ראש אגף כוח האדם לשעבר, האלוף חגי טופולנסקי, הביעו בעבר תמיכה בסגירת התחנה או לחלופין בהעברתה מאחריות צה"ל לאגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון. עוד טרם קבלת ההחלטה צה"ל קיצץ תקנים בגלי צה"ל, כחלק מקיצוץ רוחבי.

לפי תוכנית משרד הביטחון התחנה תעבור לאחריותו כבר בחודשים הקרובים, עד לתחילת חודש מאי. צוות מיוחד שיוקם במשרד יתמקד בתהליך העברת התחנה ובמשמעויות המהלך. בהודעת המשרד נכתב כי ההחלטה מתבססת גם על חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפיה יש להקים מנגנוני בקרה על מנת להבטיח את עצמאות התחנה. לפי ההודעה, מטרת מנגנוני הבקרה היא להבטיח "את עצמאותה ואת אי תלותה המקצועית, התוכנית והארגונית של התחנה".

הודעת המשרד לא כללה התייחסות לנושאים מבניים הקשורים לגלי צה"ל, למשל לשאלה האם חיילים ימשיכו להתגייס לתחנה הצבאית, מה שנחשב ליתרון משמעותי למול תחנות רדיו אחרות, וכיצד תקבע זהות מפקד התחנה. משמעות ההחלטה נוגעת בשלב זה להיבטים כספיים - התחנה תהיה תחת הסעיף התקציבי הכולל של משרד הביטחון ולא של צה"ל, וכן לכך שהתחנה לא תהיה תלויה באישור תקנים של קצינים ואנשי קבע בצה"ל.

ב-2014, תוך כדי גיבוש התוכנית הרב־שנתית של צה"ל, "תר"ש גדעון", אמר איזנקוט כי אין הצדקה לקיום התחנה הצבאית בנסיבות הנוכחיות, והוסיף כי במציאות שבה הצבא נאלץ לסגור טייסות וחטיבות שריון ולפטר אלפי אנשי קבע, הוא מתנגד להמשך ההוצאה הכספית להפעלת התחנה. ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז, ששימש אז דובר צה"ל אמר בראיון לערוץ 10 כי "ברור שאם היינו מקימים את הצבא היום גלי צה"ל לא היתה קמה. תפקיד התקשורת הוא לבקר את הצבא. צה"ל לא צריך כלי תקשורת בתוכו".

יו״ר ארגון עובדי צה״ל משה פרידמן מסר הערב בתגובה: ״הופתענו לגלות דרך העיתונות על ההחלטה. החיפזון וקיום המהלך הוא הרה אסון. מהלך בלתי הפיך שיהיה קושי רב לשנותו בעתיד.  זוהי פגיעה אנושה בעיתונאי התחנה ובעובדיה, באופן העלול להביא לסגירתה. כל מהלך של שינוי מבני מחייב הידברות עם ארגון העובדים, מסירת כל המידע הרלבנטי הקשור להחלטה וקיום מו״מ להבטחת העובדים, קל וחומר כשמדובר בשינוי מבני של מוסד ציבורי כדוגמת גלי צה״ל.״

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ