נתניהו הודף את הביקורת: הצגתי בקבינט את המנהרות כאחד האיומים הגדולים על ישראל

ראש הממשלה התייחס לדו"ח המבקר על התנהלות הקבינט בזמן הלחימה האחרונה בעזה, וציטט מפרוטוקולים מישיבות קבינט בהם הזהיר מפני מנהרות חמאס

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שלישי) לדו"ח המבקר על מבצע צוק איתן ואמר כי "ניהלנו את המבצע באחריות ובצורה איתנה, מושכלת ותקיפה, והתוצאות מדברות בעד עצמן". נתניהו, שנשא את הדברים בוועידת מרכז השלטון המקומי וקק"ל בתל אביב, הוסיף כי "חצי שנה לפני צוק איתן סיכמתי את הערכת המודיעין השנתית בקבינט במילים האלה: 'לגבי המנהרות - חטיפות וחדירות ליישובים הן סכנה קשה'". לדבריו, "סיכמתי את איום המנהרות כאחד מארבעת האיומים הגדולים על ישראל".

בהמשך ציטט נתניהו מפרוטוקולים של ישיבות קבינט שהתרחשו לפני צוק איתן: "חצי שנה לפני צוק איתן סיכמתי את הערכת המודיעין השנתית בקבינט במילים האלה: 'לגבי המנהרות - חטיפות וחדירות ליישובים הן סכנה קשה'". נתניהו המשיך לצטט ואמר: "הנה עוד דיון שעשינו על עזה וזה ציטוט: 'ראש הממשלה סיכם כי בעזה יש רשת עניפה של מנהרות התקפיות והגנתיות'". 

נתניהו, השבועצילום: RONEN ZVULUN/אי־פי / רונ

מוקדם יותר היום מתחו השר נפתלי בנט ושר הביטחון לשעבר משה יעלון ביקורת מרומזת זה על זה בנאומים שנשאו בבנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי. בנט אמר כי הדו"ח הוא "רעידת אדמה ביטחונית שלצדה הזדמנות" ומתח ביקורת על "הקיבעון המחשבתי של קברניטי ישראל", כלשונו. שר הביטחון לשעבר  יעלון מצדו אמר כי "מנהיגות לא עושה פוליטיקה תוך כדי מערכה צבאית או אחריה. . "אילו היינו פועלים בצוק איתן על ידי סקרים של ציבור שנע אחרי סיסמאות מפתות אך חסרות אחריות תוך כדי לחימה, היינו שקועים בביצה העזתית או שהיינו היום, שנתיים וחצי אחרי יציאה משם, מקופלי זנב".

במקביל החליטה היום  ועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה החליטה לדחות את ההצבעה על הסרת החיסיון מעל הדו"ח, בעקבות תכנים בדו"ח בעלי רגישות ביטחונית גבוהה שלא היו ידועים קודם לכן לחברי הוועדה. 

הוועדה תומכת עקרונית בפרסום הדו"ח, שכאשר יוסר ממנו החיסיון הוא יועבר לידי מערכת הביטחון, לצורך הסרת החלקים המסווגים לפני פרסומו לציבור. הוועדה אמורה לקבל בקרוב לידיה גם את שני החלקים הנותרים מהדו"ח על המבצע בעזה - החלק על איום המנהרות והחלק על היבטי המשפט הבינלאומי בלחימה. 

נתניהו ושר הביטחון לשעבר יעלון בפתח מנהרת חמאס שנחשפה בגבול עזה, בשנה שעברהצילום: עמוס בן גרשום / לע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ