תושבי עמונה קיימו "כנס חירום" לחידוש המאבק נגד הריסת המאחז

על רקע החלטת בג"ץ להקפיא העברת המאחז הלא חוקי לחלקות סמוכות, התנערו התושבים מהבטחתם להתפנות בהסכמה, ללא התנגדות וללא תנאים, עד המועד האחרון ב-8 בפברואר

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס התושבים בעמונה, אתמול
כנס התושבים בעמונה, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

עשרות תושבי עמונה התכנסו אמש (שלישי) במאחז הבלתי חוקי ל"כנס חירום", לקראת חידוש המאבק נגד פינויו הצפוי ב-8 בפברואר. זאת למרות שטרם ההחלטה על דחיית הפינוי בחודש דצמבר, התחייבו התושבים בפני בג"ץ כי יתפנו בהסכמה, ללא כל התנגדות וללא תנאים. הכרזתם מגיעה על רקע ויתור המדינה על שתיים מחמש החלקות אליהן תוכנן להעתיק את המאחז, והקפאה זמנית של העתקת המאחז לשלוש החלקות הנותרות על ידי בג"ץ.

בכנס האשימו תושבי עמונה את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט בכך ש"רימו אותם", כשהבטיחו להעתיק את המאחז לחלקות סמוכות. "רגע לפני הפינוי נקראנו לראש הממשלה, התבקשנו לחתום על הסכם למתווה לפתרון ליישוב עמונה ולהסדרת היישוב עמונה על ההר. לאחר לבטים ארוכים, לאחר שעות רבות של דיונים ולאחר שנועצו בבכירים בציונות הדתית הסכימו תושבי עמונה למתווה, שהמשמעות המאוד כואבת שלו היתה הריסת הבתים שלהם ומעבר לבתים חלופיים. היום, 36 ימים לאחר החתימה על אותו הסכם ו-14 ימים לפני המועד לפינוי עמונה, בניגוד למה שנאמר בהסכם, נכון לעכשיו לא החלו העבודות. כפי שאמר ראש לשכת ראש הממשלה, מתווה עמונה קרס", אמר אביחי בוארון העומד בראש מטה המאבק של מתנחלי המאחז.

בוארון הוסיף כי "לאחר שאתם הפרתם את ההסכם עם תושבי עמונה, לנו לא נותר אלא להודיע על חידוש המאבק למנוע את הריסת היישוב עמונה. אנחנו קוראים הערב הזה לחברינו ומבקשים מהם החל מתחילת השבוע הבא לבוא לעמונה ולומר לדרג המדיני, שכשל במימוש ההסכם הזה ולא עמד בהתחייבויות שלו, יישוב יהודי בן עשרים שנה לא נמחק מעל פני האדמה. 300 נפשות לא נזרקות ככה סתם מהבית. באותו יום ביישוב הסמוך לנו בעפרה אמורים להרס תשעה בתי אבן. תמיד אמרנו שעמונה זה אבן הדומינו הראשונה, והגיע הזמן לעשות סטופ לתהליך הזה ולעצור את ההרס הזה".

הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית, השתתף בכנס וקרא גם הוא למחות נגד ההריסה: "פינוי עמונה זה עוול. הריסת יישוב שקיים עשרים שנה זה עוול. שום דבר לא יכול להצדיק את זה".

הרב דרוקמן הוסיף: "ההצעה הזאת של חוק ההסדרה היא בוודאי קיימת ועומדת. אני יכול להגיד בפירוש, קודם כל לאנשי עמונה, ישר כוח גדול על כל המאבק כי כל המאבק של עמונה קידם את כל מה שקשור להתיישבות ביהודה ושומרון. אנחנו נמשיך ונבנה ביהודה ושומרון. אף אחד לא יוציא אותנו מכאן. אנחנו נמשיך ונבנה כי זו ארצנו שהקב"ה הנחיל אותה לנו".

כפי שדווח ב"הארץ", תחת עמונה ובצמוד להתנחלות הסמוכה עפרה, הוקמו בימים האחרונים שלושה אתרים ובהם כמה עשרות קרוואנים עבור מפוני עמונה ומפוני תשעת הבתים בעפרה, שצפויים גם הם להיהרס בתחילת פברואר. שניים משלושת המתחמים הללו, ובהם כ-15 קרוואנים, הוקמו ללא היתרים. אתמול ביקרו במקום פקחי המינהל האזרחי וצפו בבנייה הבלתי חוקית, ואולם לא נקטו בהליכי אכיפה נגדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ