אושר טרומית: המדינה תכיר בקרבנות פיגועים בחו"ל כנפגעי פעולות איבה

על פי הצעת החוק, ההכרה תתבצע גם במקרים בהם הפיגוע לא כוון נגד יהודים או ישראלים. השר נפתלי בנט הבהיר כי הממשלה תומכת בחוק, אך התנה את התמיכה בו בשינוי הגדרת הנפגעים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית הצעת חוק שתאפשר למדינה להכיר בישראלים שנפגעו בפיגועים בחו"ל כנפגעי פעולות איבה - גם אם הפיגוע לא כוון כנגד מטרות יהודיות או ישראליות. את ההצעה יזמו חברי הכנסת חיים ילין (יש עתיד) ויו"ר הקואליציה דוד ביטן (ליכוד). יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הביע תקווה כי החוק יאושר סופית בתוך זמן קצר ויאפשר הכרה בקרבנות פיגועים גם בדיעבד.

שר החינוך נפתלי בנט, שייצג את הקואליציה בדיון, הבהיר כי הממשלה תומכת בחוק אך ציין שורה של ליקויים בהגדרה המדוייקת של נפגעים שיזכו להכרה מכוח החוק החדש. מסיבה זו התנה את המשך התמיכה בחוק בעתיד בכך שיתואם עם משרדי הממשלה והביטוח הלאומי. 

דליה אליקים שנרצחה בפיגוע בברלין בדצמבר, ובעלה רמי שנפצע באותו פיגוע

הצעת החוק נועדה לתת מענה להכרה בקרבנות פיגועים דוגמת דליה אליקים, שנדרסה למוות בפיגוע בברלין בדצמבר האחרון. בעלה רמי, שנפצע באורח קשה, מצוי בטיפול שיקומי בישראל. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אירח השבוע את ילדיה של אליקים ובני משפחתה ואלו עדכנו אותו על קידומה של הצעת החוק ועל דרישתם שהמדינה תכיר בהרוגי פיגועים בחו"ל כנפגעי פעולות איבה. 

חברי הכנסת ילין וביטן נימקו את הצורך בהצעת החוק בכך ש"בשנים האחרונות אנחנו עדים לעלייה דרמטית במספר אירועי הטרור ברחבי העולם, אשר מבוצעים על ידי ארגוני טרור בינלאומיים שאינם בוחלים באמצעים ומטרתם היא פגיעה בכל - לרבות יהודים ואזרחים ישראלים". בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כיום חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה מגדיר פעולת איבה כפעולה שכוונה נגד ישראל או העם היהודי. עם זאת, למדינת ישראל יש מחויבות לעזור למי שנפגע מההתקפות הרצחניות הללו, גם אם בוצעו שלא מאחד המניעים המנויים בחוק. על מדינת ישראל מוטלת החובה לעמוד מאחורי כל אחד ואחת מאזרחיה ולתמוך בהם, ובמיוחד כאשר אותם אזרחים חוו אירוע טרור".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ