דרעי ביטל את מעמדם של בני משפחת המחבל מארמון הנציב

למעט אמו, בני משפחתו הקרובה של המחבל ילידי ירושלים והחוק לא מאפשר לגרשם, ולכן החליט שר הפנים לגרש בני משפחה רחוקים יותר שנמצאים בארץ בהליך של איחוד משפחות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שר הפנים אריה דרעי ביטל היום (רביעי) את מעמדם של 11 מבני משפחת המחבל פאדי קונבר שדרס קבוצת חיילים בירושלים לפני כשבועיים. טרם הוחלט אם לשלול את התושבות של שני ילדים בני חמש ושמונה, אחייניו של פאדי קונבר. מחר צפויים בני המשפחה שמעמדם נשלל לערער על ההחלטה לבית הדין לערעורים.

בהודעתו דרעי הבהיר כי לאחר שבוצעו שימועים לבני המשפחה ולאחר שהתקבלה חוות דעתם של גורמי הביטחון, בוטל מעמדם של עשרה מבני משפחתו של קונבר השוהים באיחוד משפחות וכן מעמד הקבע של אמו מנווה, מתוקף סמכותו לפי סעיף 11(א) לחוק הכניסה לישראל. השר אמר: "רק פעולות מידיות ומעשיות ירתיעו מפגעים. אני סמוך ובטוח שביטול מעמד של בני המשפחה יהווה אות אזהרה לאחרים ששוקלים לבצע פיגוע ולהרוג אזרחים ישראלים". בתשובה לשאלת "הארץ" בנושא הבהירו ברשות האוכלוסין כי מרגע ביטול המעמד שהייתם של בני המשפחה בישראל בלתי חוקית. 

בני משפחתו הקרובה של קונבר (מלבד אמו) הם כולם ילידי ירושלים ותושבי ישראל והחוק לא מאפשר לשלול את מעמדם בשל נסיבות חוקיות. לכן שר הפנים שלל את מעמדם של אמו ושל המחבל ושל מספר בני משפחה רחוקים יותר שנמצאים בהליך איחוד משפחות, כלומר - הם נישאו לאחיו או בני דודיו של קונבר אך טרם הושלם הליך קבלת התושבות. בני המשפחה שמעמדם נשלל קיבלו את ההודעה על ההחלטה לאחר שזו פורסמה בכלי התקשורת. 

האם קיבלה מעמד תושב בישראל מכוח נישואין לפני 30 שנה. אולם מכיוון שהחוק לא מאפשר לשלול את מעמדה נתלה משרד הפנים בטענה שהנישואים היו נישואי ביגמיה, שכן בעלה לא התגרש מאשתו הראשונה. לדברי עו"ד ענת גונן מהמוקד להגנת הפרט המייצגת את האם ועוד ארבעה בני משפחה, במהלך השימוע שנערך לאם הוכח כי הבעל התגרש מאישתו לפני הגשת בקשת התושבות. לטענתה משרד הפנים לא השיב לאף אחת מהטענות המשפטיות שהועלו בשימוע, "לגבי הביגמיה, העניין הזה נמצא כבר 30 שנה בתיק, עכשיו נזכרים? זה שימוש לא ראוי בסמכות". היא אמרה כי "כל הראיות שהם העלו בשימוע זה חשש שלמישהו מהמשפחה המורחבת יש קשר לדאעש, אבל אלו אנשים נורמטיבים לחלוטין והחוק גם לא מאפשר לשלול מעמד בשל שיקולים ביטחוניים הקשורים למשפחת המזמין (המשפחה הישראלית, נ.ח). הכל פה כל כך חסר בסיס ובלתי חוקי". 

לאחר הפיגוע שאירע בשכונת ארמון הנציב לפני כשבועיים שבו נהרגו ארבעה חיילים, הודיע השר דרעי כי יפעל באופן מידי לביטול מעמדם של בני משפחתו של המפגע השוהים בהליך איחוד משפחות כדי לקבל תושבות קבע. יומיים לאחר הפיגוע 12 מבני משפחתו של המחבל זומנו ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה לקראת שלילת מעמד תושבות הקבע שלהם. בהודעת הזימון נכתב כי ההחלטה התקבלה בעקבות הפיגוע הקשה וכי בני המשפחה "חשודים בזיקה לארגון דאעש וקיים חשש ביטחוני להמשך שהותכם בישראל". בזימון של אמו של המחבל נכתב כי שלילת התושבות נעשית גם בגלל הצהרה כוזבת שנתנה בעת קבלת התושבות לפני 30 שנה, לפיה נישואיה לא היו במסגרת "מערכת נישואים ביגמית". 

סוכת האבלים שהוקמה לזכר המחבל בג'בל מוכבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ