נתניהו בקבינט שבוע לפני "צוק איתן": בעיית המנהרות חדשה ואין לנו מענה

"ידיעות אחרונות" פירסם הבוקר תמלילים נוספים מדיוני הקבינט ביולי 2014. לפיד לבנט: כאן לא פורום מג"דים, תפסיק לשחק עם הגנרלים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת ממשלה ב"צוק איתן", באוגוסט 2014
"הארץ"

תמלילים נוספים מתוך דיוני הקבינט לפני תחילת מבצע "צוק איתן" ובמהלכו, שפורסמו הבוקר (חמישי) ב"ידיעות אחרונות", שופכים עוד אור על חילוקי הדעות בקרב חברי הקבינט והצמרת הביטחונית סביב היציאה למבצע והפסקות האש שנשקלו במהלכו. 

כשבוע לפני היציאה למבצע, ב-1 ביולי, אמר שר הכלכלה דאז נפתלי בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "דורש תוכנית לגבי הפירים" (של המנהרות). על כך השיב לו נתניהו: "בעיית המנהרות חדשה ואין לנו מענה".

שר הביטחון דאז משה יעלון סתר מיד לאחר מכן את רה"מ ואמר: "אנחנו מוכנים עם תוכניות". מי שהיה הרמטכ"ל באותה תקופה, בני גנץ, קבע כי הוא "לא רואה הכרח לפעול בעזה", ואילו שר האוצר באותם ימים, יאיר לפיד, אמר לבנט כי "דיון שלילת המנהרות הוא לא לקבינט. כאן זה לא פורום מג"דים". על כך השיב לו בנט כי "זה ממש לא למג"דים, זה לקבינט". לפיד אמר לו בתגובה: "תפסיק לשחק עם הגנרלים".

שבוע לאחר תחילת המבצע, ב-15 ביולי, התקיים בקבינט דיון בנוגע להצעה להפסקת אש בנוכחות ראש אמ"ן דאז, אביב כוכבי. כוכבי אמר כי "יש רצון בחמאס לסיים את ההסלמה, זה ברור". גנץ הוסיף כי "הישגי צה”ל מצוינים, עכשיו צריך להכריע אם מקבלים את הפסקת האש". השר יעלון הביע תמיכה בהפוגה ואמר כי "צריך לקבל את הצעת הפסקת האש. אם חמאס עושה את הסיכום שלו, הוא היה אומר את האמירה של נסראללה לאחר המלחמה" ("אילו הייתי יודע איך זה ייגמר, לא הייתי נכנס לזה").

נתניהו צידד בעמדת יעלון: "ניצחנו, הסבנו להם 180 אבידות. צריך לדרוש פירוז מנהרות והוצאת הטילים". שר המדע דאז יעקב פרי הביע גם הוא תמיכה אך סייג כי "צריך להביא לפירוז המנהרות והרקטות". מנגד, השר בנט הסתייג מהפסקת אש: "אני מתנגד. המנהרות לא הושמדו, חייבים להשמיד אותן לפני". שר התקשורת דאז, גלעד ארדן, העיר כי הוא תומך, "אבל יש פגיעה בהרתעה הישראלית — כי למעשה לא ניצחנו". שר החוץ באותה תקופה, אביגדור ליברמן, קרא "למוטט את שלטון חמאס". אז אמר יעלון: "אנחנו חיים בין הפוגות, אין מכה אחת שמנצחת. יש פוטנציאל להפסקת האש וצריך לנצל אותו". בסוף הדיון הוחלט להסכים להצעת הפסקת האש.

למחרת בערב, ב-16 ביולי, התקיים דיון נוסף, במהלכו אמר כוכבי כי "הדלת עדיין לא נסגרה. הם לא רוצים הסלמה, אלא שיפור תנאים". יעלון הוסיף כי "חמאס לא מתכוון להפר את הפסקת האש". בנט השיב כי "דווקא כשהם במצור צריך להכות בהם". יעלון ענה לו: "הם מורתעים".

הבוקר הגיב יעלון בטוויטר לתמלילים וצייץ כי "‏הנזק שגרם 'שר ההדלפות' חמור. בקודש הקודשים של הקבינט ידברו לפרוטוקול? מנהיגות ימנית, ממלכתית ובטחונית לא עושה פוליטיקה מביטחון לאומי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ