מאחז קרוואנים רביעי הוקם ליד שילה עבור מפוני עמונה

לאחר שהקימה שלושה מתחמים בין עפרה למאחז, שניים מהם ללא היתר, הציבה מועצת בנימין עשרות קרוואנים ליד ההתנחלות שילה ■ קצין בכיר באוגדת איו"ש: נערכים לפינוי ללא נפגעים

יותם ברגר
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקרוואנים שהוצבו בשבוע שעבר בעפרה, עבור תושבי עמונה
יותם ברגר
גילי כהן

המועצה האזורית בנימין הציבה היום (חמישי) כמה עשרות קרוואנים במרכז התעשייתי הסמוך לשילה שבמרכז הגדה המערבית. מדובר במתחם הקרוואנים הרביעי שהמועצה הקימה בשבועות האחרונים ואמורים לשרת את מפוני המאחז הבלתי חוקי עמונה. שלושת האחרים הוקמו בין ההתנחלות עפרה לעמונה, שניים מהם ללא היתר מן המינהל האזרחי.

היום החלו ביחידות הצבאיות לתכנן את מהלך הפינוי, במסגרת פקודת "גן נעול 2". קצין בכיר באוגדת איו"ש אמר היום כי פינוי עמונה אינו בהכרח מהווה טריגר לחידוש אלימות בגזרה. כפי שפורסם הבוקר ב"הארץ", צה"ל שב להיערך לקראת פינוי המאחז והזיז לטובת כך כוחות מקווי פעילות מבצעיים חזרה לשטחים. לדברי הקצין, אם צה"ל יקבל הנחיה לפנות את המאחז הוא יעשה זאת, יחד עם יתר כוחות הביטחון הרלוונטיים כמו המשטרה ומשמר הגבול. "אנחנו נערכים לעשות את זה בלי נפגעים על סמך לקחי הפעם הקודמת מפינוי עמונה - ואלו עומדים נגד עינינו", אמר הקצין.

בעבר הוצע לתושבי עמונה, שאמורים להתפנות מבתיהם עד 8 בפברואר, להשתכן במרכז התעשייתי שילה, אולם הם דחו את ההצעה הזו על הסף. סמוך למקום אמורה לקום ההתנחלות החדשה ליד שבות רחל, שגם היא הוצעה כפתרון עבור תושבי עמונה - וגם אותה הם דחו על הסף.

נוכח סירוב התושבים הקפיאה המדינה את קידום התוכנית להעבירם לאזור שילה, אך הדגישה - כפי שדווח באוקטובר ב"הארץ" - שהתוכנית "עדיין מצויה על השולחן". גורמים המעורים בפרטים בגופי אכיפת החוק אמרו ל"הארץ" בסוף השנה שעברה כי אין מניעה חוקית לבנייה באזור וניתן להשלימה בתוך פרק זמן קצר מאוד.

למרות ששניים מתוך שלושת המתחמים שקמו בימים האחרונים ליד עפרה הוקמו ללא היתר מן המינהל האזרחי, במינהל נמנעים בינתיים מלאכוף את חוקי הבנייה כלפיהם. השבוע סיירו אנשי המינהל באזור ותצפתו גם על מתחמי הקרוואנים הבלתי חוקיים. גורם המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" שהכוונה היא לגרור את הקרוואנים שהוצבו באופן לא חוקי אל שטח נכסי הנפקדים שאליו מעוניינים תושבי עמונה לעבור לאחר הפינוי. בשבוע שעבר הקפיא בג"ץ את מתווה הפינוי לנכסי נפקדים ובשבוע הבא צפוי להכריע סופית האם מתווה זה אפשרי.

תושבי עמונה הודיעו השבוע על חידוש המאבק נגד הפינוי ודורשים קידום חוק הסדרה, הכולל סעיף שיאפשר גם את הסדרת המאחז באופן רטרואקטיבי. עם זאת, לא נראה שקידום חוק כזה אפשרי מבחינה משפטית או פוליטית. המתנחלים קראו לציבור לעלות למאחז החל מהשבוע הבא כדי למנוע את הפינוי, וזאת על אף התחייבות מפורשת שלהם לבג״ץ לפיה יתפנו בהסכמה וללא כל התנגדות. בהתאם, התושבים לא צפויים להסכים להשתכן בקרוואנים.

אמש הגישו תושבי תשעת הבתים בעפרה בקשה לבג״ץ לדחות את מועד פינויים לחודש מאי, עד שיוקמו הבתים החלופיים של אחדים מהם בשטח עפרה. הם מאיימים לפתוח בשביתת רעב בתחילת שבוע הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ