ישראל אינה מאפשרת לספורטאי מעזה לצאת לניתוח ברך במזרח ירושלים

עד לא מזמן שיחק דאוד אבו חזימה בנבחרת פלסטין בכדורעף, אך הוא מושבת מאז שקרע רצועה בברך ב-2014. הוא הגיש שש בקשות לצאת לניתוח, אך סורב. שב"כ: נתחקר אותו ונקבל החלטה

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבו חזימה (מס' 9, ראשון משמאל בשורה הראשונה) עם נבחרת פלסטין בכדורעף, ב-2015 בעזה
ג'קי חורי - צרובה

ישראל אינה מאפשרת לדאוד אבו חזימה, לשעבר שחקן נבחרת פלסטין הלאומית בכדורעף, לצאת מרצועת עזה מזה שנה כדי לעבור ניתוח לאיחוי קרע ברצועה בברך.

אבו חזימה, בן 30 ממחנה הפליטים ג'באליה, משחק בשנים האחרונות במועדון הכדורעף העזתי "התאחדות אל-זואידה" ועד לאחרונה נמנה על סגל נבחרת הכדורעף של פלסטין. בחורף 2014 קרע אבו חזימה את הרצועה הצולבת בברך ימין - פציעה שכיחה מאוד בקרב ספורטאים שהזנחת הטיפול בה עלולה להביא לסיום הקריירה - ומאז הוא מושבת.

לדברי אבו חזימה, בעזה לא ניתן לעבור ניתוח לאיחוי הקרע. "אין בכל רצועת עזה ולו רופא אורטופד אחד שיודע לבצע ניתוח מסוג זה", הוא אומר ומוסיף שב-2016 קיבל הפניה ממשרד הבריאות הפלסטיני לניתוח בבית חולים אל-מוקאסד במזרח ירושלים, אולם שב"כ לא נותן לו אישור יציאה מרצועת עזה.

אבו חזימה אומר כי במשך עשרה חודשים הגיש לא פחות משש בקשות לרשויות הישראליות וכולן נדחו בנימוק כי הוא "מנוע ביטחוני". ארגון רופאים לזכוית אדם, שפנה אף הוא לרשויות בישראל בשמו של אבו-חזימה, קיבל תשובה שהטיפול אינו מציל חיים ולא מספיק דחוף.

לדברי אבו חזימה, הוא מעולם לא היה פעיל בארגון כזה או אחר ואין לו שום עבר ביטחוני. הוא אומר שמצבו מחמיר עם הזמן והחשש שלא יצליח להתאושש מהפציעה כבר הביא להדחתו מנבחרת פלסטין. את משחקיה האחרונים של הנבחרת נגד מצרים ותוניסיה הוא רואה מסלון ביתו בג'באליה. "הספורט הוא נקודת האור היחידה בחיי וכל מה שאני מבקש הוא זכות יסוד לקבל טיפול רפואי ולא לכבות את האור הזה", אומר אבו חזימה.

גישתם של עשרות פלסטינים החיים ברצועת עזה לבתי חולים בישראל, במזרח ירושלים או בגדה המערבית נחסמת מדי שנה בנימוקים ביטחוניים. החודש דיווח "הארץ" על מחאה של עשרות נשים חולות סרטן ברצועה נגד מדיניות ישראל המונעת או מעכבת את יציאתן לטיפולים.

לדברי עבד אבו שחאדה, שטיפל בפנייתו של אבו חזימה מטעם רופאים לזכויות אדם, "המקרה ממחיש את שליטתה המוחלטת של ישראל בבריאותם של הפלסטינים תושבי רצועת עזה. ישראל היא זו שמחליטה איזה מצב רפואי מצדיק בעיניה קבלת טיפול ואיזה לא, תוך שימוש בתירוצים שונים שכולם מפרים את הזכות הבסיסית של תושבי הרצועה לבריאות".

משב"כ נמסר בתגובה כי "אבו חזימה נכנס מרצועת עזה לישראל כמה פעמים בשנת 2015 ובמהלך שנת 2016 נמנעה כניסתו לישראל מטעמי ביטחון .במסגרת בחינת עניינו של אבו חזימה, הוחלט כי על מנת לקבל החלטה עדכנית בעניין, יש לערוך לו תחקור. על בסיס ממצאי התחקור תתקבל החלטה בעניין כניסתו לישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ