נתניהו הנחה לקדם תוכנית לבניית 68 דירות בעפרה כפיצוי על פינוי בתים בהתנחלות

הנחיית ראש הממשלה היא ניסיון להגיע לסיכום עם התושבים על פינוי הבתים שלפי פסיקת בג"ץ אמור להתבצע עד 8 בפברואר. מקור בגופי התכנון אישר כי החל "דיבור" על תוכנית בנייה חדשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תושבי עפרה למען הסדרת מעמדם של תשעת הבתים, בספטמבר בקרית הממשלה בירושלים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה ביום רביעי לאשר קידום תוכנית לבניית 68 יחידות דיור חדשות בהתנחלות עפרה, כך נודע ל"הארץ". זאת, כחלק מניסיון להגיע לסיכום עם התושבים על פינוי בדרכי שלום של תשעה בתים בהתנחלות, שבג"ץ פסק כי יש להרוס אותם מפני שנבנו באופן בלתי חוקי על קרקע פלסטינית פרטית.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי ביום רביעי התקיימה פגישה בין ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, לבין תושבי עפרה בעניין תשעת הבתים שעל המדינה להרוס בעוד עשרה ימים. הורוביץ דן עם התושבים בסוגיות הקשורות להסדרת מעמד ההתנחלות, כמו אישור תוכנית בניין העיר (תב"ע). הורוביץ הבהיר לתושבים כי ראש הממשלה יאשר את קידום התוכנית לבניית עשרות יחידות הדיור החדשות במקום תשעת הבתים שייהרסו וכי נמצאה לשם כך חלקת קרקע שמעמדה המשפטי אינו מוטל בספק.  

מזכיר ההתנחלות, סמי קרסנטי, סירב להתייחס לעצם קיומה של הפגישה עם הורוביץ או לתכניה. תושבי תשעת הבתים אמרו ל"הארץ" כי לא עודכנו בסיכום כזה עם לשכת ראש הממשלה. הם הדגישו שהדרישה שלהם היא "מהלך של הסדרה כוללת" של מעמד ההתנחלות ולא של "מאה יחידות דיור" חדשות. בעפרה דורשים לאשר תב"ע מקיפה להתנחלות, כמו שקורה ברוב ההתנחלויות. מקור בגופי התכנון אישר בימים האחרונים כי החל "דיבור" על קידום תוכנית בנייה חדשה בעפרה, כחלק מפיצוי לתושבי תשעת הבתים. עם זאת, לדבריו, לעת עתה מדובר בשלבי תכנון ראשוניים ביותר.

חלקות בהתנחלות עפרה המיועדות למפונים, בדצמברצילום: אוליבייה פיטוסי

מוקדם יותר השבוע ביקשו התושבים לדחות למאי את הריסת בתיהם, כדי שתושלם בניית המבנים החלופיים שאליהם יעברו - רובם באותה ההתנחלות. בעפרה מאיימים לפתוח ביום ראשון בשביתת רעב מול משרד ראש הממשלה בדרישה להסדרת ההתנחלות. עם זאת, גם המאיימים בשביתת הרעב - בהם חבר ומזכיר היישוב קרסנטי - מודעים לכך שאת תשעת הבתים עצמם לא ניתן יהיה להסדיר בדיעבד.

שלא כמו בתי המאחז הבלתי חוקי עמונה, תשעת הבתים בעפרה אינם מבנים יבילים אלא מבני אבן. בפסק הדין מ-2015 שהורה להרוס אותם, מתחו השופטים ביקורת על התנהלות חברת "אמנה" בראשות זאב חבר (זמביש) שבנתה אותם. נשיא בית המשפט העליון דאז אשר גרוניס כתב ש"השלמת הבנייה של המבנים נעשתה תוך הפרה של צווי ההפסקה וצווי ההריסה... התנהלות זו אף הובילה את המינהל האזרחי להגיש תלונה במשטרה בעניין ולפתיחתה של חקירה פלילית. אם לא די בכך, אכלוסם של המבנים וסיום חיבורם לתשתיות קבע נעשה, כפי הנראה, בימים שלאחר הגשת העתירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ