נתניהו הורה לקדם את החוק להפקעת אדמות של פלסטינים

ראש הסגל במשרד רה"מ הודיע על ההחלטה בפגישה עם תושבי ההתנחלות עפרה. בשבועות האחרונים נתניהו פעל דווקא כדי לגנוז את החוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את יו"ר הקואליציה דוד ביטן לקדם את החוק להפקעת אדמות של פלסטינים (המכונה "חוק ההסדרה"). ראש הסגל במשרד ראש הממשלה, יואב הורביץ, הודיע על הנחייתו החדשה של נתניהו בפגישה עם תושבי ההתנחלות עפרה. זאת בהמשך להחלטת ראש הממשלה לקדם 68 יחידות דיור במקום. 

בבעקבות ההנחיה הודיעו תושבי עפרה כי יידחו בכמה ימים את שביתת הרעב שאיימו לפתוח בה מחר, מחאה על הריסתם הצפויה של תשעת הבתים. ביום חמישי האחרון הופצה לחברי הכנסת הזמנה לדיון באישור הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, שיתקיים כבר מחר (שני) בוועדה מיוחדת, המורכבת מנציגי ועדת חוץ וביטחון וועדת החוקה.

נתניהו, השבועצילום: דודו בכר

בשבועות האחרונים ראש הממשלה פעל כדי לגנוז את החוק, ומקורביו אמרו ל"הארץ" כי הוא מוקפא וכי נתניהו לא צפוי לקבוע לו מועד להצבעה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אף הוסיף כי "הוא כנראה לעולם לא יחוקק".

בישיבת הממשלה שהתקיימה השבוע עלה לדיון נושא קריסת מתווה פינוי עמונה. נתניהו אמר כי אינו מעלה על דעתו לחזור אל לחוק ההפקעה, שכולל גם סעיף שמבטל החלטות של בג"ץ. "גם היועץ המשפטי לממשלה מתנגד לזה וגם צריך להיות אחראים בזירה הבינלאומית", אמר נתניהו. "השתמשו בחוק הזה כאחד התירוצים להחלטת מועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות, שהיתה מתקבלת כנראה ממילא". 

נתניהו התנגד בעבר לחוק בשל השלכותיו על המצב המדיני של ישראל, אך הצביע בעדו לאחר שנפתלי בנט הצליח להעביר אותו בוועדת השרים לחקיקה בתמיכת שרי הליכוד. החוק עבר בקריאה ראשונה למרות ביקורת פוליטית ומשפטית עליו, לאחר ששר האוצר משה כחלון הסיר את התנגדותו לחוק, ומאז קידומו עוכב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ