מקסיקו דורשת התנצלות מנתניהו על תמיכתו בחומה; רה"מ: התקשורת השמאלנית מייצרת משבר

שר החוץ של מקסיקו אמר כי דברי נתניהו הם "כמו אקט תוקפני"; לדברי ראש הממשלה, התקשורת מייצרת חדשות מזויפות שמטרתן לבצע בו "רצח אופי" וללחוץ על גורמי אכיפה להגיש כתב אישום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ של מקסיקו לואיס וידאגריי התבטא היום (שני) בחריפות בעקבות תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבניית חומה על גבול ארה"ב-מקסיקו. דבריו של נתניהו, אמר, "בלתי נתפסים" והרגישו "כמו אקט תוקפני" מצד ישראל. לדבריו, על ראש הממשלה להתנצל. "אנו מקווים שלממשלת ישראל תהיה הרגישות לתקן את התבטאותו של נתניהו", אמר.

הנשיא ראובן ריבלין צפוי לשוחח בטלפון מחר (שלישי) עם נשיא מקסיקו אנריקה פיינו-נייטה על רקע המשבר ביחסים. בכירים במשרד החוץ מקווים כי השיחה בין ריבלין לעמיתו המקסיקאי תביא לסיום המשבר. הערב צפוי שגריר ישראל במקסיקו סיטי, יוני פלד, להיפגש עם שר ההחוץ של מקסיקו כדי לדון במשבר.

גם נתניהו התייחס היום בישיבת סיעת הליכוד למשבר ביחסים עם מקסיקו, והאשים את התקשורת בניפוח המשבר ויצירת חדשות מזויפות. "פרשנים עשו תלי-תלים בתקשורת", אמר. "אלה אותם פרשנים שאמרו קודם לכן שהייתי צריך לוותר על נכסים ביטחוניים ראשונים במעלה של ישראל למען יחסים טובים עם הנשיא הקודם שהיה בבית הלבן. ועכשיו הם אומרים: 'פגעת במקסיקו, הרסת את היחסים איתם'".

לדברי נתניהו, "הנשיא טראמפ שיבח את הגדר שנבנתה בהנחייתי בגבולנו עם מצרים. הוא אמר שהיא בלמה כמעט כליל את ההסתננות הבלתי חוקית לישראל. ואני אמרתי בתגובה שהוא צודק. בתגובה לדבריי הוא עשה ריטוויט לאותם דברים שאמרתי".

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היום
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

אלא שלדברי נתניהו, "מה שההתמקדות התקשורתית כרגע עושה זה להסית את הדעת מהדבר העיקרי – וזה ההצלחה הפנטסטית של הגדר שבנינו בדרום בבלימת ההסתננות, הצלחה שכל העולם ובראשו נשיא ארה"ב מכירים בה".

"אותי זה לא מפתיע", הוסיף. "התקשורת השמאלנית מגויסת למסע ציד בולשביקי, שטיפת מוח ורצח אופי נגדי ונגד משפחתי. זה קורה יום-יום וערב-ערב. הם מייצרים עלינו מבול, אין מלה אחרת, של חדשות מזויפות – מה שקוראים 'פייק ניוז'". לדבריו, אותה התקשורת מפעילה לחץ על היועץ המשפטי לממשלה ועל גורמי אכיפת החוק להגיש נגדו כתב אישום "בכל מחיר". "למה הם עושים זאת? כי מאז קום המדינה, השמאל שולט בתקשורת ובמוקדי כוח אחרים באופן בלתי דמוקרטי", אמר.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה היום: "הרצון של נתניהו לקבל מחיאות כפיים בישראל על הגדר - גרם לתקרית דיפלומטית מביכה מול מדינה חשובה וידידותית. על נתניהו להבהיר שאין בכוונתו להתערב במערכות יחסים בין ידידותיה של ישראל ושהוא מכבד את האינטרסים השונים של כל אחת מהן". 

מקסיקו: "תדהמה ואכזבה" 

בסוף השבוע הביע נתניהו תמיכה בהחלטתו של טראמפ לבנות חומה בגבול עם  מקסיקו. "הנשיא טראמפ צודק", אמר נתניהו. אני בניתי חומה בגבול הדרומי של ישראל והיא עצרה את כל ההגירה הבלתי חוקית. זו היתה הצלחה גדולה. זה רעיון מעולה".‎

בעקבות מחאה ממקסיקו סיטי, בחלוף כמה שעות נמסרה הבהרה מלשכת ראש הממשלה וממשרד החוץ לציוץ מעורר המחלוקת של נתניהו: ״ראש הממשלה התייחס לנסיבות הייחודיות של ישראל ולניסיון החשוב שצברנו, ושאנו מוכנים לחלוק עם אומות אחרות. אין בכך כדי להביע עמדה באשר ליחסי ארה"ב - מקסיקו״.‎

משרד החוץ של מקסיקו פרסם בלילה שבין שבת לראשון הודעה רשמית ובה הביע "תדהמה ואכזבה" מהציוץ של נתניהו אתמול בעניין החומה. "הבהרנו לממשלת ישראל באמצעות שגרירה במקסיקו שאנחנו דוחים את דברי נתניהו לגבי בניית החומה בגבול", נכתב בהודעה. "מקסיקו היא ידידה של ישראל ועל ראש הממשלתה לנהוג בה בהתאם".

בהודעה נמסר כי רק ביום שישי ביקר שר החוץ של מקסיקו בשגרירות ישראל כדי להביע הזדהות לרגל יום השואה הבינלאומי והביע ידידות כלפי ישראל. "מקסיקו וישראל שותפות להתנגדות היסטורית לגזענות ולשנאת זרים", נכתב בהודעה. "מקסיקו תמשיך לעבוד בצורה קרובה עם ישראל כדי להילחם בכל סוגי האפליה ברחבי העולם".

אתמול התרחש עימות בין שר הפנים אריה דרעי לבין נתניהו על רקע המשבר עם מקסיקו. לדברי מקור שהשתתף בישיבת ראשי המפלגות וביקש לשמור על עילום שם, דרעי ביקש מנתניהו לפרסם התנצלות, אך האחרון סירב.

הדיון בנושא החל בעקבות סוגיה שהעלה דרעי בנוגע לפעילות משרד הפנים בנושא הגירה בלתי חוקית. שר התיירות יריב לוין, שהשתתף גם הוא בישיבה, החל לשבח את נתניהו על הקמת הגדר בגבול עם מצרים. "שמע ראש הממשלה הגדר שבנית עצרה את שטף המסתננים", אמר לוין. נתניהו לא הסתיר את שביעות רצונו מהמחמאה. "יריב, תגיד את זה עוד פעם", אמר נתניהו.

דרעי, שנדהם מחילופי הדברים בין נתניהו ללוין, התערב והעיר כי אם כבר מדברים על גדרות וחומות, הוא רוצה לדבר על המשבר שנוצר ביחסים עם מקסיקו. דרעי סיפר על פניות מודאגות ביותר שקיבל מראשי הקהילה היהודית במקסיקו. "מה שעשית גרם לבלגן גם עם ממשלת מקסיקו וגם עם הקהילה היהודית שם", הטיח דרעי בנתניהו. "יהודים במקסיקו אפילו חיללו שבת כדי לכתוב עצומות שבהן יצאו נגדך".

המקור שהשתתף בישיבה ציין כי חילופי הדברים בין דרעי לנתניהו הפכו קשים ומתוחים מרגע לרגע. ראש הממשלה ניסה להתגונן. "אני לא התערבתי", הוא אמר לדרעי. "למקסיקו אין בעיה עם החומה אלא עם הדרישה של טראמפ שהם ישלמו עבורה ובעניין התשלום לא התערבתי".

דרעי לא השתכנע. "אתה צריך להתנצל", הוא אמר לנתניהו. "תמצא דרך להתנצל. אולי תצייץ התנצלות בטוויטר ותגמור עם זה". המקור שהשתתף בישיבה ציין כי נתניהו לא השיב בחיוב לבקשה של דרעי. בסיום הישיבה ניגש דרעי שוב אל נתניהו וביקש ממנו להתנצל. נתניהו שוב התחמק והציע שהוא, דרעי, יפרסם הודעה שבה יבהיר את עמדת נתניהו בנושא.

שר הפנים אכן עשה זאת וצייץ בחשבון הטוויטר שלו הן בעברית והן בספרדית. "שוחחתי כעת עם ראש הממשלה נתניהו על הצורך בהמשך היחסים החמים בין ישראל למקסיקו", כתב דרעי. "ראש הממשלה אמר לי, כי ישראל לא תתערב בסכסוך בין ארה״ב למקסיקו על מימון הגדר. נמשיך לחזק את היחסים עם מקסיקו שבה חיים בכבוד רבים מבני העם היהודי".

אלא שהציוצים של דרעי רחוקים מלהרגיע את הכעס הרב הן בלשכתו של נשיא מקסיקו אנריקה פיינו-נייטה והן בקהילה היהודית במדינה. פקידים בכירים במשרד החוץ בירושלים ציינו כי המשבר בין המדינות עדיין נמצא בעיצומו. למרות זאת, בשלב זה נתניהו אינו מתכוון להתנצל. להיפך. לשכת ראש הממשלה אף הנחתה את משרד החוץ לתדרך עיתונאים כי למרות שמקסיקו הצביעה באופן קבוע נגד ישראל במוסדות האו"ם, בירושלים בחרו להבליג על כך ולא ליצור משבר.

ראשי הקהילה היהודית במקסיקו פרסמו גם הם הודעת גינוי לדבריו של נתניהו. "הקהילה היהודית ממקסיקו מסתייגת מהודעת ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בהקשר לחומה בגבול. אנו לא מסכימים עם הגישה שלו ומתנגדים בחריפות לעמדתו", נכתב בהודעה שפרסמה הנהגת הקהילה היהודית. "כמקסיקנים ויהודים אנו תומכים במהלכים שנקט ממשלתנו המונהגת על ידי הנשיא אנריקה פנה-נייטו במו"מ עם ארה"ב. אנו מזדהים עם אזרחנו הגרים, עובדים ותורמים בארה"ב, אשר צריכים לקבל יחס הוגן והגנה על זכויות אדם בכל רגע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ