טראמפ: אקבל החלטה לגבי העברת השגרירות לירושלים בעתיד הלא רחוק

בראיון לערוץ טלוויזיה נוצרי אמר נשיא ארה"ב כי "לסוגייה הזו יש שני צדדים". מחר צפוי טראמפ להיפגש בבית הלבן עם עבדאללה השני מלך ירדן ולדון עמו בנושא

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול בראיון לערוץ הטלוויזיה הנוצרי CBN כי הוא יקבל החלטה לגבי העברת השגרירות האמריקאית לירושלים "בעתיד הלא רחוק". טראמפ ציין כי לסוגיית ירושלים יש שני צדדים ולכן, על אף שהוא לא אוהב לעשות זאת, הוא צריך ללמוד את הנושא לעומק. 

"אני בוחן את הנושא הזה", אמר טראמפ. "אנחנו לומדים את זה בצורה ממושכת ומעמיקה כיוון שזו החלטה גדולה. כל אחד מהנשיאים האחרונים נכנס לתפקיד והתכוון לעשות זאת אבל אז החליט שהוא לא רוצה להתערב. זו החלטה גדולה... תמיד אהבתי את הרעיון של לעשות זאת (להעביר את השגרירות, ב"ר) ותהיה לי החלטה בעתיד הלא מאוד רחוק".

המראיין התעקש על השאלה ואמר לטראמפ שמדובר בסוגיה שחשובה מאוד לבוחרים האוונגליסטים בארה"ב. "יש סיכוי שנעשה זאת (נעביר את השגרירות, ב"ר)", השיב טראמפ. "אנחנו מבצעים בדיקות מפורטות של זה... אני שונא לעשות את זה, כיוון שאני בדרך כלל לא אדם של בדיקות, בדרך כל אני עושה מה שנכון לעשות. אבל לסוגיה הזו יש שני צדדים. זו לא סוגיה קלה ואני אקבל החלטה בעתיד הלא מאוד רחוק". 

הראיון עם טראמפ הוקלט ביום שבת, אך שודר רק בלילה שבין יום ראשון ליום שני. מדובר בהתבטאות המפורטת ביותר שלו בנושא העברת השגרירות האמריקאית לירושלים מאז ניצחונו בבחירות וכניסתו לבית הלבן. ביום שישי בראיון לרשת "פוקס" התחמק טראמפ מתשובה בנושא ואמר כי "מוקדם מדי" לדבר על העברת שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים. טראמפ הוסיף אז כי הוא "לא מעוניין לדבר על הנושא" בעת הנוכחית.  

מחר (שלישי) צפוי טראמפ להיפגש בבית הלבן עם עבדאללה השני מלך ירדן ולדון עמו בנושא. לשכת המלך הודיעה כי האחרון צפוי להדגיש בפני טראמפ בפגישתם את הצורך להימנע מצעדים שעלולים לפגוע במעמד המשפטי או ההיסטורי של ירושלים וכן את הצורך להתקדם בתהליך השלום כיוון שיש לכך השפעה ישירה על היציבות באזור. המלך הירדני נפגש היום עם סגן הנשיא מייק פנס. מהבית הלבן נמסר כי השניים דנו "בעמדותיו של המלך לגבי שינויים פוטנציאלים שקשורים לשגרירות ארה"ב בישראל וכן בשאלה מהי הדרך הטובה ביותר להתקדם בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים".

דבריו של טראמפ לרשת "פוקס" הצטרפו לאמירה דומה של דובר הבית הלבן, שון ספייסר, בתחילת השבוע. ספייסר נשאל בתדרוך הראשון שערך לכתבים בבית הלבן אם הממשל אכן מתכוון להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים והשיב כי "אין החלטה בנושא" וכי הממשל נמצא רק "בשלבים הראשוניים של תהליך קבלת ההחלטות בנושא". אמירתו של טראמפ הלילה עומדת בסתירה מסוימת לאמירתו בראיון לעיתון "ישראל היום", שבו הצהיר כי הוא "אינו שוכח" את הבטחת הבחירות שלו בנוגע לשגרירות. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה ביום ראשון כי עמדתה של ישראל "היתה מאז ומעולם וגם עכשיו ובכל רגע ששגרירות ארה"ב צריכה להיות כאן בירושלים". הוא הוסיף כי "ירושלים היא בירת ישראל וראוי שלא רק שגרירות ארה"ב תהיה כאן אלא כל השגרירויות הזרות. אני מאמין שבמהלך הזמן רובן תגענה לכאן לירושלים".  

נתניהו אמר את הדברים בעקבות דבריו של בכיר המפלגה הרפובליקאית בישראל, מארק צל. בראיון ל"הארץ" במוצאי שבת אמר צל שבכירים ישראלים העבירו מסרים לבית הלבן בהם ביקשו לא למהר בכל הנוגע להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים. הוא סיפר כי "טראמפ תומך חד משמעית בהעברת השגרירות, ולא חל כל שינוי בעמדתו", אולם "הוא נוהג בזהירות בגלל חששות שהעלו בעלי תפקידים בישראל". אולם צל חזר בו בראיון לערוץ 1 ביום ראשון.

לפני כשבועיים נחשף ב"הארץ" כי צה"ל, המשטרה והשב"כ הציגו לראש הממשלה נתניהו ולקבוצת שרים בכירים תרחישי הסלמה בעקבות הודעה אפשרית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי נתניהו הנחה אז את מערכת הביטחון להיערך לאפשרות כזו החל מרגע השבעתו של הנשיא החדש. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ